| gaga_5261 a întrebat:

As vrea cat mai multe pareri! Am inteles ca spermatozoitul supravietuieste in vagin pana la 72 de ore...cat dureaza in mod regulat o perioada de ovulatie de exemplu ...prima zi de menstruatie 27 Noiembrie. Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai trebuie sa ai un ciclu perfect regulat ca sa poti utiliza calendarul. Asta inseamna ca in 6 luni consecutive se admite maxim o zi de abatere. Pentru un ciclu de 28 de zile, ovulatia are loc intre zilele 12 si 16 (adica intre 8 si 12 decembrie), cel mai probabil in ziua 14 (adica pe 10 decembrie). Dat fiindca spermatozoizii traiesc in medie 48 de ore in caile genitale ale femeii (mai degraba in uter si trompe, nu in vagin), iar ovulul mai traieste si el vreo 2-3 zile, ajungi la o perioada cu probabilitate mare de sarcina cuprinsa intre ziua a zecea (6 decembrie) si ziua 18 (adica 14 decembrie). Repet, calculul e valabil numai pentru un ciclu perfect regulat de 28 de zile.

2 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca ai o menstruatie regulata, sa zicem de 28 de zile, ziua de ovulatie la un organism sanatos este intotdeauna aceeasi ca numar de ordine. Sa zicem ca ar fi fost pe 11 decembrie (a cinsprezecea). Trebuie sa ai grija sa respecti ziua de ovulatie, plus inca trei zile dupa aceea. Caci si ovulul are aceeasi perioada de viata ca si spermatozoidul. Pentru a o putea depista, fa-ti un grafic cu temperatura interna. Ziua de ovulatie este aceea in care ai temperatura cea mai ridicata. Repeta acest grafic timp de cateva luni, pentru a fii sigura ca ai o masuratoare corecta. Sunt femei care mai au si un alt indiciu: in acea zi au dureri similare cu cele menstruale. Invata sa iti cunosti singura propriul corp. Cand esti sigura de acea zi, trebuie sa respecti trei zile inainte, ziua respectiva si, categoric, trei zile dupa. Pentru a nu avea surprize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai înțeles bine.
La un ciclu de 28 de zile, primele 7 zile (inclusiv și zilele de sângerare) și ultimele 7 zile sunt infertile.
Din ziua a 8-a până în ziua a 14-a este perioada preovulatorie (șansele sunt mici dar prezente pentru a rămâne însărcinată), ovulația între ziua a14-a și a 16-a (șanse de 100% pentru a rămâne însărcinată) și din ziua a 17-a până în ziua a 21-a este perioada postovulatorie (șansele încep să scadă pentru o sarcină).
Între 10 și 12 ale luni decembrie este maximul ovulație.
Se înumără din prima zi de sângerare.
Pa, pa.