| anonimul a întrebat:

As vrea sa incep sa creez jocuri pe calculator... mi-am downladat borland free pascal dau nu stiu aproape nimic...am 14 ani, vreau sa incep de jos, sa fac joculete din alea gen mariobig grin. unde pot gasi un tutorial sa invat ceva de inceput?

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Mai intai invata foarte bine limbaju de programare, dupa studiezi niste joculete(sa le intelegi cum functioneaza) si dupa incerci sa faci ceva asemanator...

| BlueHusky a răspuns:

E frumos ce vrei tu sa faci dar si foarte multa munca... totusi nu trebuie sa "reinvetezi roata", poti incepe cu C ++ iar jocuri gen mario* poti sa faci un flash.