| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma duc singur intr-o tara din Europa dar nu stiu care (am 18 ani) am vazut ca biletul de avion la Italia e destul de ieftin 168 de lei. Nu stiu ce sa zic, imi trebuie pasaport in Europa?

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti trebuie pasaport si viza sa calatoresti prin tarile Uniunii Europene, buletinul (cartea de identitate) este suficient.

Ce ar trebui sa te preocupe pe tine cu adevarat, nu este biletul de avion foarte ieftin, ci cazarea, care-i peste 200 de euro pe noapte la un hotel modest, apoi mancarea, transportul local samd.

Uite aici si un link cu tarile care NU sunt in UE (Uniunea Europeana), unde ai nevoie de de pasaport si viza Schengen:
https://www.schengenvisainfo.com/......ngen-visa/

Inca un sfat: daca tot vrei sa vizitezi o tara europeana, alege un anotimp bun, ca toamna tarzie si iarna sunt cumplite, fiind geruri, viscol si zapezi care te vor forta sa stai mai mult in hotel, decat sa vizitezi.
Vrei sa vizitezi ceva in perioada octombrie - martie?
Alege tarile din emisfera sudica, unde-i vara acum: Australia, Noua Zeelanda, Brazilia, Africa de Sud si Indonezia

suntserios
| suntserios a răspuns:

In care vrei, fiecare are farmecul ei... depinde ce vei sa vezi.
Nu, nu iti trebuie pasaport in UE si majoritatea tarilor din Europa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aaa, ai grija, nu lua in serios sfaturi precum cele de la @Ioneasca1001

Gasesti lejer hoteluri sub 100euro, nu dramatizari din astea de rahat.

Si la fel, nu da importanta la link ul ala care nu se refera la polulatia UE

| sofisis a răspuns:

Nu iti trebuie pasaport pentru tarile din UE.
In care...ramane alegerea ta. E frumoasa Italia de vizitat.

| RoCkKiD a răspuns:

E scump la 168 RON, gasesti pentru Italia si la 5-10E. Cauta la ryanair si wizz, tind sa aiba tot felul de oferte din asea.

Cat despre destinatie..merge orice pentru 2 zile, te plimbi putin si te intorci.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Nu cred ma de ce ar fi asa ieftin mai ales cu avionu si 168 de lei e putin

| suntserios a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da ne si noua niste bilete din alea cu 5euro ca iau vreo 10

| RoCkKiD a răspuns (pentru suntserios):

Uite dupa o cautare de 30 sec fara sa ma chinui sa gasesc promotii.

https://imgur.com/XWamgrI

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite dupa o cautare de 30 sec fara sa ma chinui sa gasesc promotii.
https://imgur.com/XWamgrI

Cu placere.

| RoCkKiD a răspuns (pentru nimportequi):

Citeste mai jos.

| RoCkKiD a răspuns (pentru suntserios):

Uite si una sub 10E ca sa nu zici ca va dau doar chestii scumpe.

https://imgur.com/4LwqeAI

cu 2 min de cautat. happy

| suntserios a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pai si unde e 5euro? ca eu vad ca e 20

| suntserios a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu. nu ala, nu e sub 10 euro, ala e 10 euro doar dus.

| RoCkKiD a răspuns (pentru suntserios):

Trebuie sa ai rabdare sa cauti, exista sigur pentru ca am luat eu pentru Milano. Singura chestie care e mai nasoala e ca zilele nu vor fi cele mai dragute, dar na la pretul ala nu poti sa emiti pretentii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista uneori oferte de-astea la preturi de dumping. Te rup dupa aia daca ai bagaj de cala sau cumperi un suc in avion.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Un uniunea europeană nu-ți trebuie pașaport, dar in rest da.

| suntserios a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Pai cum? Norvegia nu e in UE si nu ai nevoie de pasaport, nici Serbia.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru suntserios):

M-am referit in mare parte. ‘)) Ca mna..de exemplu in Norvegia ai nevoie și de o viza, dacă nu ma înșel. Dar in cele 28 de tari care mna..hai ca sunt msi importante. fata de cele 3-4-5 tari in care se poate merge fără pașaport. Din nou, eu am zis in general. Ca in uniunea europeană poți merge, dar in alte tari diferă..de la țara la țara.

| suntserios a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Tocmai ca nu ai nevoie de nicio viza. Poti merge linistit doar cu cartea de identitate in aproape toata tarile din Europa chiar daca nu sunt in UE

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru suntserios):

In unele tărie din Europa, deși poți merge liniștit cu cartea de identitate, îți cer și viza. De asta am zis ce am zis. ‘) Dar da, in unele tari se poate merge și cum zici tu.

| suntserios a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Sunt curios ce tara iti da voie cu cartea de identitate dar iti cere viza.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru suntserios):

In Norvegia.

| suntserios a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Doar ca nu, prima fraza de pe site ul MAE legat de Norvegia

Condiţii de intrare şi regim de şedere
Cetăţenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Regatul Norvegiei.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru suntserios):

Scuze. Am încurcat. In Belarus trebuie viza. ‘)) Cel puțin dacă stai mai mult de 30 de zile.și in anumite condiții. Înțelegi tu. Oricum, in mare ai dreptate.

| suntserios a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Doar ca in Belarus nu te primeste cu cartea de identitate.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru suntserios):

Da, exact.

| suntserios a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Si totusi tu ai zis

"In unele tărie din Europa, deși poți merge liniștit cu cartea de identitate, îți cer și viza."

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru suntserios):

Asa citisem undeva. Știi cum este Internetul doar. Nesigur. ‘)) Doar cărțile sunt 100% sigure.