| Anablondyi a întrebat:

As vrea sa-mi incep viata sexuala, dar problema este ca nu am prieten si ma simt cumva ciudat. Am mai putin de 17 ani oricum, iar vara asta 3 din prietenele mele cele mai bune au venit la mine sa-mi zica ca ele deja au facut-o.deci intr-o saptamana deja 3 siau inceput viata sexuala si vreau si eu
dar s-ar putea sa regret nu? intrebarea mea este ar fi bien sa imi fac un prieten si sa incep pentru ca sunt foarte curioasa. ma rog :0

Răspuns Câştigător
| UuuLaaLaa a răspuns:

NUUU! Absolut NU! Nu trebuie sa faci chestia asta! Gandeste`te de 10 ori inainte sa faci tampenia asta straight face.
Heyyy. Nu te lua dupa prietenele tale. A fi virgina nu este o rusine :O. Dimpotriva! E ceva cu care te poti mandrii.
Te sfatuiesc sa astepti sa cunosti pe cineva, sa ajungi sa iubesti, dupa care poti sa incepi si viata sexuala.

Iti zic SIGUR c-o sa regreti daca o faci acum deoarece nu iubesti. O s-o faci doar de curiozitate. Si tine minte : poti sa ai un baiata calumea langa tine, care sa nu te faca sa suferi... Pentru ca esti virgina. Iar baietii din ziua de astazi (Nu toti, dar foarte multi dintre ei ) sunt atrasi mult la prima vedere si de faptul daca esti sau nu virgina. Pe parcurs, asta in cazul in care n-o sa te lasi usor, il faci sa tina la tine. ii impui anumite limite, si o sa fi cea mai fericita.

Deci NU. Nu face pasul asta :*. Ai un viitor stralucit love struck pentru ca esti virgina si asta este cel mai pur lucru la o fata love struck. Nici eu n-am inca 17 ani, si am facut`o si regret amarnic. Pentru ca acum puteam sa fiu super happy. Dar de unde... m-am grabit si eu dintr-o prostie si iaca... oh go on. Deci n`o face:*

happy O zi buna >big grin

22 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
E puţin ciudat că îţi doreşti să îţi începi viaţa sexuală fără un prieten. De obicei, această dorinţă provine dintr-o eventuală relaţie cu un băiat, nu din faptul că trei prietene deja au făcut-o.
Oricum, mi se pare foarte neindicat să faci un asemenea lucru, pentru că mai târziu chiar ai să regreţi. Crede-mă, îţi doreşti să ai o amintire frumoasă cu experienţa asta, nu una construită pe bază de curiozitate şi îndemne externe. E ceva destul de special, care te va marca toată viaţa odată ce ai persoana iubită lângă tine.
Astfel, sfatul meu este să nu asculţi îndemnele prietenelor tale, şi să aştepţi până va veni totul de la sine. Crede-mă, va merita orice aşteptare.
Mult succes!

| Visecolorate a răspuns:

laughing) Evident ca ai mai putin de 17 ani. Si probabil cu mult. De unde atata graba? Te gandesti ca vine sfarsitu' lumii in 2012 si tu nu apuci? Draga mea eu in clasa am 20 de fete. Si doar vreo 5 mai sunt virgine (printre care si eu). Dar nu ma grabesc. Ca ce chestie? Parerea mea e ca prima data ar trebui sa fie ceva special, nu sa o faci cu cine stie cine doar ca sa scapi de "povara" virginitatii. Sincer imi e mila de mentalitatea unora din ziua de azi. Macar daca erai intr'o relatie stabila ai fi zis ca iti incepeai viata sexuala cu prietenul tau. Dar asa? oh go on Ma rog, fiecare e liber sa faca ce vrea. Deci daca vrei sa le urmezi pe prietenele tale, n'ai decat.

| Neimportant a răspuns:

Dacă prietenele tale au venit la tine şi ţi-au zis că şi-au început viaţa sexuală imediat vrei şi tu să vezi cum e? Mai bine ai mai aştepta pentru că nu se ştie când o să regreţi că ai început de acum`happy

| andreeutzaa a răspuns:

laughing Ma faceti sa rad.Ai si mai putin de 17 ani si deja suferi de lipsa de contacte sexuale? Cand o sa intelegeti ca a face dragoste (si nu sex pentru ca prima dara pentru orice fata trebuie sa si-o aminteasca ca o experienta de dragoste) nu e legata de varsta.Nu conteaza daca o faci la 16 pentru ca ai impresia ca esti indragostita sau la 21 pentru ca inca nu ai gasit persoana adapta.Consta totul in pregatirea ta mintala si fizica.Sexul nu e o moda si ca atare nu are un timp precis.Nu esti deloc matura cand dai explicatia si motivul pentru care ai vrea sa o faci ceea ce imi da de inteles ca nu esti nici pregatita.In plus nu ai un prieten! Cu cine vrei sa o faci? Cu un baiat care il cunosti de o zi si pentru care nu simti nimic. Pierde si el respectul pentru tine ca fata daca faci asta.Asteapta sa gasesti un prieten la care sa tii.In plus informeaza-te ca sexul nu e doar placere ci si responsabilitate.Pot aparea sarcini boli, chiar si incercand sa te protejezi asa ca fi cu capul pe umeri si gandeste cu capul tau nu cu cel al prietenelor tale. Daca una se arunca de pe bloc nu inseamna ca trebuie sa o faci si tu.Eu am 16 ani si nu mi-am inceput vita sexuala chiar daca majoritatea prietenelor au facut-o.Si dupa cum vezi inca mai traiesc si respir :o laughing. gosh, ce probleme va faceti si voi.

| Julia89 a răspuns:

Draga stai linistita, ar trebui sa pui mult suflet intr-o relatie si toate sa vina de la sine, sexul nu e cantitate sexul este calitate, mai ales ca esti virgina - inceperea vieti sexuale ar avea un impact emotional puternic daca nu ai face-o cand trebuie si cu cine trebuie, nu merge pe premiza ca prietenele tale au facut-o si trebuie si tu. este total gresit.te inteleg ca esti curioasa dar o sa ai timp f mult si pentru asta, si da s-ar putea sa regreti daca iti alegi un partener gresit mai ales cum le place baietilor sa se dea mari vrei sa te arate cu degetul " uite-o si pe aia am f***" nu cred ca vrei asta, alege pe cineva si nu treci direct la fapte o sa creada ca esti c****, lasa sentimentele sa evolueze.numai bine sper sa iei o decizie buna.

| TeIubesccc a răspuns:

Dragutso`, Ana, toti cei care ti-au scris mai sus au dreptate. In primul rand trebuie` sa fi pregatita, si nu prea mi se pare ca ai fi la cum ai formulat "intrebarea". In al 2-lea rand trebuie sa ai prieten de ceva vreme, cu care sa te intelegi bine, pe care sa-l iubesti si el la randul tau sa te iubeasca. Un prieten in care poti avea incredere ca nu te va lasa la scurt timp dupa actul sexual.
[Sunt de acord cu Romaniarules. Parerea mea e ca nu conteaza la ce varsta iti incepi viata sexuala, impotant e cu cine! ] asta asa ca o paranteza
Nu te avanta asa fara sa gandesti. Nu te lua dupa prietenele tale. Fa`o cand vrei, dar fa`o cu cap!
Daca insa nu vrei sa ne asculti sfatul, du`te si fa`o cu primul baiat care iti iese in cale. Hai du`te. Si vino inapoi sa ni te plangi noua ca regreti alegerea facuta.

| MyFirstLove a răspuns:

Fi diferita, daca ele au facut-o deja nu inseamna ca si tu trebuie sa o faci acum. Asteapta momentul potrivit, baiatul potrivit... Gandeste-te bine

| xXx_6966 a răspuns:

Pai uite.tu decizi nu noi.iti incepi viata sexuala cand te simti pregatita...

| bsb a răspuns:

Nu te speria. Si daca nu esti sigura, mai asteapta. Ce ele daca s-au... trebuie sa o faci si tu?

| ioanadanny a răspuns:

Gasesteti pe cineva care sa ai toata baza in el.stai un timp cu el si vei vedea ca totul vine de la sine.stii cum e vb aia ca daca zice una ca se arunca in fantana te arunci si tu.deci,fati un iubit incearca sa ii gasesti punctele bune si rele, si dupa un timp cand crezi ca e jumatatea ta atunci va veni totul de la sine.nu te grabi ca o sa ai multe de pierdut.si in legatura ca prietenele tale nu le asculta ca nu cred ca au luat vreau premiu ca nu mai sunt virgine.sigur ele o sa isi ia teapa pentru ca o sa vezi ca baieti respectivi nu o sa stea mult cu elewinkingsfatul meu mai asteapta ca este destul timp pentru toate! bafta si ai mare grijahappy

| Barbaraaa a răspuns:

Buna happy.eu cred ca nu are rost sa-ti incepi viata sexuala doar pentru ca pr tale au inceputo...pasul asta il faci cand esti pregatita si o faci cu acel baiat la care ti foarte mult. deci ai rabdare si totul o sa vina d la sine.probabil ca pr tale vruiau doar sa-ti faca in ciuda.gandestete bine inainte d a lua decizia asta happy. zbye :*

| Twist a răspuns:

Daca prietenele tale maine iti zic ca vor sa se arunce in fantana trebuie sa o faci si tu?!
Nu trebuie sa faci cceva pentru ca si altii au facuto.Asta inseamna ca nu esti independenta si nu poti face ceea ce vrei.Ca sa iti incepi viata sexual trebuie sa-ti gasesti un baiat care sa te iubeasca si sa nu te paraseasca dupa cateva nopti impreuna.
Asteapta momentul potrivit si baiatul potrivit. Ce crezi ca sunt mai puternice sau mai speciale daca si'au inceput viata sexuala?

| Isabellpink a răspuns:

Eu zic ca nu trebuie sa faci lucrul asta care este un pas foarte important in viata doar pentru ca prietenele tale au facut-o deja.Ai putea sa mai astepti pana gasesti persoana potrivita nu sa te arunci in bratele primului venit :*. Sper sa te gandesti bine la ceea ce vrei sa faci si sa realizezi ca acel baiat care va fi primul pentru tine trebuie sa te iubeasca si sa dovedeasca acest lucru. Sper ca te-am ajutat.

| Anonim3007 a răspuns:

M-ai asteapta fa-ti un prieten dar nu te lasa usor decat cand simti ca ai ff multa incredere in el dupa 3-4 luni succes

| Shahrukhkhan91 a răspuns:

Dami msg cu id tau vreau sa iti dau unele sfaturi in privat :p

| redtulip a răspuns:

Prima intrebare... daca prietenele tale ti s-ar fi laudat tie ca ele deja au consumat droguri de exemplu...o faceai si tu? Sau daca vin si iti zic ca na ele vor sa se arunce de pe o stanca in ocean, te arunci si tu? Virginitatea nu este un lucru pe care azi il ai si maine ah nu mai am chef de ea. Alege sa iti pierzi virginitatea la momentul potrivit cu o persoana pe care stii ca ai putea sa o iubesti o viata, este mult prea importanta si in plus iti va ramane pe veci amintire. Fii inteligenta, rabdatoare si vei primi de la viata mai mult!

| Tiberiu4 a răspuns:

Daca au facut-o ele trebuie sa o faci si tu?thinking nu cred faci ce vrei tu adica daca te simti excitata o faci fa-ti si tu un prieten stai cu el 2luni si fa-o daca te simti atrasa funda?:*

| Ariana001 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa astepti, nu sa te ei dupa capul lor

| arte74 a răspuns:

Copii prosti la 17 ani le sta mintea doar la sex

| lutza a răspuns:

Chestia asta cu vrutu ar fi fost bine sa fi venit din suflet de la tine, nu de la prietenele tale. faptul ca ele si-au inceput viata sexuala inaintea ta asta nu inseamna ca trebuie numaidecat sa le ajungi din urma. ca nu e o competitie. si nu trebuie sa-ti gasesti un prieten numai ca sa faci sex cu el sa vezi cum e, crede-ma ai toata la viata la dispozitie. asta o sa vina la momentul potrivit, cu baiatul potrivit. pana atunci nu cauta baieti pentru asta. pentru o fata e cu totul special, cel putin pentru mine a fost. s-ar putea sa-ti para rau daca iti incepi viata sexuala cu un oarecare. ai rabdare. good luck!

| Yuliadlke a răspuns:

Mda.gaseste`ti prieten, si.incepe viata sexuala...laughing lool,, la 17 ani ii timpu fat`o.laughingrolling on the floorfunda?