| powergirl a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ceva. din curiozitate intreb ca am auzit ceva si vreau sa stiu daca e adevarat. am auzit ca dupa ce nasti ai mestruatie 2 saptamani sau 2 asa am auzit e adevarat sau a exagerat cel pe care l-am auzit zicand asta? mersi

Răspuns Câştigător
| giovana a răspuns:

Dupa nastere ai cateva zile scurgeri sanguinolente care se numesc lohii. Au rol de protectie impotriva infectiilor si de curatire a uterului, dupa nastere. Dureaza 1 saptamana poate mai mult si doar o zi-doua sunt cu sange, in urmatoarele zile devin roz si apoi dispar. Menstruatia vine dupa 6 saptamani.

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Depinde, nu este obligatoriu, sa fie doua saptamani, poti avea o menstruatie cat mai normala posibil, asta difera de la caz la caz.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu, ai aproximativ o saptamana (unele femei chiar mai putin).

| mioara a răspuns:

Oare cine te-a mintit, vei avea cum aveai si inainte sa nasti.

| gzabi a răspuns:

Sunt asa numitele lohii, de obicei sunt mai abundente si ai nevoie de absorbante mai groase si cu putere mare de absorbtie http://www.mamiko.ro/produs/2397-Tampoane-dupa-nastere-Chicco-30-buc

| lea13 a răspuns:

Stii ceva? te rog nu te lua dupa toate gurile aiurite care vb fara creier, femeia dupa ce naste are ciclul chiar mai regulat ca inainte, adica odata la 25-28 de zile nu povesti cu pesti de la cei fara cunostinta