| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu voi ce intelegeti prin citatul "Fericiti cei ce dorm fara sa se teama de vise..."

Eu una ma cam tem de vise, deoarece mi s-a intamplat sa se intample si in realitate exact ceea ce am visat.Cateodata prefer sa nu dorm nopti intregi decat sa mai visez ceva sad. Voua vi se intampla asa ceva?

Răspuns Câştigător
| ^_^just*me^_^ a răspuns:

Aici e o chestie mai mult filosofica! Visele sunt rodul constiintei noastre. De ex: stai intr-o seara si te gandesti ft ft mult la cineva...nu il visezi? Asa si aici, visele sunt produse de propria noastra imaginatie!

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Www.sfaturiortodoxe.ro
nu trebuie sa iti fie frica de vise. Fa o cruce inainte sa te culci si roaga-te zilnic!
Succes! :*

| AshuraElric a răspuns:

Mie mi se intampla uneori acelasi lucru si-n viata reala (foarte rar)doar 5%. Cred ca in 95% din vise alerg si ma tot uit in urma (de cine fug nu stiu nici eu, pentru ca nu-mi apare in vis)imi pot auzi chiar si bataile inimii, si parca cu cat fug mai mult cu atat raman mai mult in urma (insa nu ma pot opri)si cel mai culmea e ca nu sunt niciodata prinsa.Am intrebat mai multe persoane (de toate varstele)ce inseamna asta (fara ale spune ca eu sunt victima)cica voi fugi toata viata de un secret ''intunecat'' al meu (asta reprezinta fuga fara oprire)sau o alta varianta asemanatoare, incerc sa scap de o anumita persoana de care mi-e teama dar parca sunt legata de ea (asa se explica faptul ca alerg pe loc), pe mine nu ma incanta niciuna dintre aceste variante asa ca as prefera sa nu am habar de secretul pe care-l ascund sau persoana care ma urmareste.Acum despre acest citat...consider ca face referire exact la genul de vise sinistre (cosmaruri)pentru ca cu toti ne temem de cosmaruri, ne e frica de fapt de subconstientul nostru si creatiile lui. Daca adormi cu o durere (nu neaparat mare)fi sigura ca-ti va aparea la fel ca grijile in vise/cosmaruri, iar durerea pe care o simti va fi mai mare (nu exagerat)insa se va simti diferenta, eu am patit-o de trei ori si n-am rezistat mai mult de 5 min.ma trezesc automat cand simt ca ceva nu-i in regulalaughingpe mine ma inspaimanta doar cel cu fuga in rest n-am probleme.