| RAY a întrebat:

As vrea sa vorbesc cu o persoana matura
nu inteleg lumea asta deloc,fetele ce ofera unui baiat? un baiat ce ofera unei fete? vad ca baieti vor sex uni nu toti,iar unele fete sunt materialiste sau stau din interes, mai exista iubire sincera in ziua de azi? poate sunt pe aici persoane mai in varsta ati avut parte de asa ceva?

49 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ziceai ca nu mai vii cu intrebari din astea.laughing
Nici 2 zile n-a durat...

Daca tot zici ca vrei sa iubesti pe cineva asa de sincer si de sublim de ce nu intelegi si accepti cand acelei persoane nu ii mai e bine cu tine. Si s-o lasi sa plece acolo unde ii e mai bine fara sa faci un caz din asta.
Pe bune acum, e obligat cineva sa stea cu tine, sau cu oricine daca nu ii mai e bine, sau daca in alta parte, singur sau cu altcineva ii e mai bine?!? Arata-i dragoste si las-o sa plece.

Tu de fapt nu prea stii ce vrei.

| RAY explică (pentru Holiday):

E adevarat nu stiu ce vreau dar nici nu inteleg lumea din jurul meu, parca e prea mult haos si incerc sa gasesc ratiunea lucrurilor dar nu o inteleg, sunt atat de multe chesti care ma influenteaza ca nu stiu care e rationala sau lipsita de ratiune, de exemplu am citit o carte https://www.scribd.com/document/351269981/Paradigma-pleistocenului cat de cat e ok in spirit stiintific,apoi am auzit de MGTOW, aud de badboys vad ca la fete le place de ei,vad multe ipocrite, false, pe interes e vad si baieti care vor doar sex, e aiurea, tu poti intelege lumea rational?

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Intai trebuie sa intelegi ce vrei tu, sa te intelegi pe tine si de abia apoi poti intelege lumea si s-o folosesti in interesul tau.
De ce crezi ca, de cele mai multe ori, barbatii vor sex (nu ca femeile n-ar vrea, dar sa zicem) si femeile sunt pe interes (iarasi de multe ori discutabil)? De ce crezi ca e asa?

| RAY explică (pentru Holiday):

Sa fim seriosi e plin internetul cu baieti care vor sex,adica pe omegle rar vezi un baiat serios sau pe multe site urii vezi numa obsedati sexuali, faza cu fete vad multe care tin baieti cuminti in lista prieteniei, le atrage badboys care isi bate joc de ele, vad ca multe fete se remarca doar prin corpul tau, din pacate doar asta atrage sexul opus recunosc asta

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Te-am intrebat de ce crezi ca e asa...

| RAY explică (pentru Holiday):

Motive biologice, barbatul e programat sa faca sex cu fiecare femeie care o intarneste, pur simplu dorinta sexuala, hormonul sexul masculin il determina sa se comporte astfel iar fetele cauta cel mai bun mascul posibil din acel mediu, banii=o siguranta de viitor si desigur si genele care le are acel barbat

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Raspunsul e mai putin complex, desi poate are la baza ce spui tu. O fac pentru ca LE PLACE.
Nu te obliga nimeni sa faci sex cu 3 femei si nu te obliga nimeni sa te cuplezi cu un badboy, cum spui tu. Nu, o faci pentru ca asta vrei si asa te simti bine.
Altii se simt bine facand altfel. De ce unii sunt de condamnat si ceilalti nu? De ce ai pretentia ca toti sa impartaseasca ideile si preferintele tale?!?

| RAY explică (pentru Holiday):

Poate am asteptari prea mari cine stie, dar totusi ce anume le determina comportamentul?

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"...ce anume le determina comportamentul?"

O zici de parca e ceva de rau...
Ti-am zis, o fac pentru ca se simt bine sa faca asta. Tu de ce mananci ciocolata(sau orice alta actiune pe care o faci, daca asta nu faci)? Pentru ca iti place, nu?
Stii ce e culmea? Ca 99% din "baietii astia buni" si fetele astea care nu au parte decat de "baieti buni" ar da orice sa fie in locul celorlalti. Dar problema e ca in general nu pot sa ajunga acolo si atunci maraie prin gard ca vai ce naspa sunt aia.

| RAY explică (pentru Holiday):

Nu cred ca 99% din baieti sunt buni, apropo ce inseamna bun, daca x sta dupa y pentru sex nu e bun

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

N-ai inteles...nu am afirmat ca 99% sunt buni, ci ca 99% din cei "buni"....alea, alea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce anume actrito?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu ce iti doresti mai exact? O fata care sa nu fie pe interes...cu care sa iti intemeiezi o familie, corect? Foarte bine, mergi si gaseste-o

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca imi doresc asta, fiecare om are interese

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si care este interesul tau?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sa gasesc ratiune in comportamentul uman asta imi doresc, vrei sa spui ce interes as avea fata de o fata? pai depinde de fata respectiva, am prietene super ok cu care ma inteleg bine, nu am interese de relatie cu o fata nu sunt pregatit de asa ceva nu-mi doresc, poate interes sexual dar trebuie sa platesc n-am banii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu zic pas! O discutie cu tine mi-a ajuns, nu de alta dar daca imi mai spui inca o data povestea cu cele 3 faze intre victima inocenta de barbat si femeia fara scrupule, psihopata... migrena mea se va accentua.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Poate am exagerat la faza aia dar si tu esti incapatanata mare, nu toate sunteti asa, unele ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

M-am calmat acum, nu ma mai astept sa sara cineva cu un cutit la mine de undeva din imprejur. Pe bune acum, nu ai cum sa spui ca toti oamenii sunt la fel, niciodata nu ai de unde stii, omul este total irational. Singurul lucru pe care il poti face este sa ai mare grija pe cine lasi aproape, vrei sex si distractie, iesi undeva, agata o tipa.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Bine actrito, cum spui tu, ca sa agati una trebuie sa fi dotat fizic sau material, dar eu nu caut asa ceva, ti-am spus ce intenti as avea in caz de ceva, poate o relatie daca ne placem reciproc sau poate o aventura

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Important este sa stii sa te faci placut, nu sa te incadrezi intr-un anumit tipar.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Fi serioasa,atractia este determinata de aspectul fizic plus ce fata face sex asa din prima toate vreti relatie, nunta etc
dincolo fetele sunt mult mai deschise la minte, aici dupa o noapte multe vor nunta, e eu nu vreau sa imi bat joc de cineva pentru sex, e aiurea sa faci asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce ar fi, sa te trezesti a doua zi cu una iar ea sa iti spuna ca a ales numele la copii. Da vrem o relatie, nunta... dar nu grabim nimic lasam viata se le aseze, cum voi ca barbati vreti o aventura de o noapte, asa si noi, daca vrei sa faci asta de ce nu?!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Voi faceti sex si din interes, folositi sexul ca o arma noi facem sex de placere fara vreun interes, desigur nu in toate cazurile e cazul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca singura ta arma ca femeie este sexul, atunci esti demna de toata mila. Nici cu barbatii nu este rusine, cand nu au pic de materie cenusie, vede ca nu are nici o sansa, baga mana in buzunar... astea mici lesinate toate.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Intelege actrito ca inteligenta, caracterul nu atrage sexul opus doar aspectul fizic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Atunci, prefer sa raman o inapoiata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Una incapatanata

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu vorbi asa, pur simplu prima impresie este aspectul fizic dar eu apreciez un om inteligent indiferent de cum arata

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mă bate ipocrizia asta... sincer. Trebuie sa arătăm într-un anumit fel, să purtăm anumite chiciuri pentru a ne eticheta lumea drept interesanți, mişto. Am citit undeva o chestie de genu " dacă toata lumea ar fi oarbă, cu ce impresiona", te preocupă aspectul tău, foarte bine dar lucrează si la mansardă puțin si la caracter. Iar in relațiile cu sexul opus singura chestie care contează este chimia

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta fata, chimia este determinata de aspectul fizic, fata dar tu ce varsta ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Contează?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deja incep sa ma indragostesc de scrisul tau

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

M-am emoționat toată, perfect. Deja am ales numele la copilași

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta actrito, tu inca nu ma iubesti?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Hai spune ca sunt curios ce nume le dam?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Normal, de la primul răspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Psihi si Nela nume exotice asa ca tine

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma eu sunt de nationalitate germana, Fata va fi Sabine sau helene sau Raysa iar baiatul thomas sau mai vedem noi http://www.babynameguide.com/categorygerman.asp?strCat=German

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dăm cu banu şi mai discutăm

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca va fi necesar actrito ca nu vom fi vreodata impreuna, eu ma culc, nb

| Ralukafay a răspuns:

Nu sunt o persoana matura, in varsta, dar iti spun parerea mea.Mai exista iubirea adevarata, sincera, insa si cand o gasesti, nu ai grija de ea, nu o pretuiesti.Si nu ai de unde sti ce vor fetele de la baieti si baietii de la fete,adica e total absurd sa zica cineva ca stie ce vor fetele unii de la altii,adica chiar daca vezi ca unele sunt pe interes si materialiste sau ca unii vor numai sex,nu ai de unde stii ce au altii in minte,iti poti crea doar o parere,o imagine, o idee despre o persoana sau mai multe, dar niciodata nu vei sti ce isi doresc cu adevarat, ce vor, sau ce gandesc.

| RAY explică (pentru Ralukafay):

Asta asa e, de multe ori nici noi nu stim ce vrem de fapt

| P4rAd0x a răspuns:

Salut.
In momentul de fata este din ce in ce mai greu sa gasesti "iubire sincera", asa cum ai spus si tu, si este posibil ca lucrurile sa se indrepte spre si mai rau. Asta nu inseamna ca trebuie sa te descurajeze chestia asta, pentru ca inca au ramas persoane foarte ok, poate la fel ca si tine. Sunt si vor mai fi persoane care chiar te inteleg, sincere si care nu iti vor neaparat raul. Trebuie doar putina rabdare sa intalnesti astfel de persoane, cautandu-le printre oamenii extrem de retardati care te inconjoara. Sincer sa fiu, cred ca majoritatea au trecut prin chestii de genul pana au gasit persoana potrivita, mai ales in prezent. In trecut lucrurile erau mai simple, stia toata lumea ce avea de facut si pur si simplu nu existau chestii de genul, doar ca lucrurile s-au complicat. Desi devine din ce in ce mai greu sa gasesti pe cineva, nu inseamna ca nu e posibil.

| RAY explică (pentru P4rAd0x):

Nu vreau sa fiu ipocrit dar ambele sexe parca numai au ca scop o familie, iubire, traiesc asa fara scop, sens, de pe o zi pe alta

| PIPER23 a răspuns:

Nu esti singurul deranjat de faptul ca, persoanele serioase sunt greu de gasit, iar cei cu intentii bune parca sunt blestemati. Vezi tu insa, pe lumea asta trebuie sa fie oameni de toate felurile. In situatia asta a ta de "disperare" cel mai probabil se mai afla si persoane de sex feminin. Tu asteapta, si spera ca vei intalni una din ele.

Nu uita vechea zicala "ce'i al tau, e pus deoparte".

| XTheAlex a răspuns:

Ști care e de fapt soluția ce te ajuta bine într-o relație? Comunicarea, să comunici în mod direct cu ea și altfel va comunica și ea cu tine. Fara comunicare libera nu o să afli niciodată ce vrea ea/el...