| Aldutssss31 a întrebat:

Asa de mult conteaza aspectul fizic intr-o relatie? Eu am niste defecte fizice vizibile cum ar fi nas mare, frunte lata, coșuri, sani urati..Per total nu arat rau dar defectele se vad.De obicei ma uit la baietii mai frumoși decat mine..Am cunoscut un tip cu 3 ani mai mic(avea 16) inalt, lucrat, nas mic, ten frumos, ochi verzi.M-am văzut cu el, intalnirea a fost ok, dupa ne-am mai vazut de vreo 3 ori si i-am propus o relatie.A zis ca nu, ca am nasul mare si ce defecte mai sunt.L-am întrebat de ce a iesit si a facut sex cu mine si a zis ca cele de varsta lui sunt mai greu de convins si eram mai la indemana.Chiar atat de importante sunt niste defecte care se pot opera? Am inceput sa nu mai am deloc incredere in mine.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi când ieși cu un om din ăla nu e evident că e obsedat de aspect și la fel de obsedat o să fie de aspectu tău? mi se pare că ești extrem de ipocrită când îți spui defectele dar apoi faptul că te uiți numa după băieți frumoși fără defecte dar când ei îți zic de defectele tale te plângi că lumea se uită numa la aspect laughing)

| romeo78 a răspuns:

A judeca o persoană după aspectul fizic se cheamă mojicie!
A judeca o persoană după aspectul fizic, înseamnă că nu te interesează decât sexul, nu o relație serioasă!
A judeca o persoană după aspectul fizic este o boală a mileniului trei, a apariției rețelelor sociale, a falselor modele, a apariției unei industrii a sexului.
Căutați pe internet Bianca Drăgușanu la 20 de ani, la emisiunea lui Mircea Radu. Nu dădeai 2 bani pe ea atunci! Dar, faptul că s-a dezbrăcat, a făcut prostituție de lux, a făcut rost de bani pentru operații estetice, a ajuns să arate cum arată acum.
Nu te mai gândi la frumusețea trupului, gândește-te la frumusețea sufletului. Foamea, nevoile nu țin cont de frumusețe, ci de iubire sinceră, muncă, respect, acceptare și atenție!

| DeyCj a răspuns:

Nu trebe.Fruntea sus.
Dacă un copil de 16 ani nu te-a acceptat pentru o relaţie asta nu înseamnă că tu ai o problemă, ci problema e că el fiind la 16 ani nu caută relaţii, ci e în stadiul de „albinuţă", adică zboară din floare-n floare că e tânăr şi n-are de gând să se lege la cap cu o relație când poate adăuga în palmares cât mai multe tipe atrăgătoare(de preferat) cu care a făcut sex, şi cu care apoi să se mândrească în faţa amicilor lui.
Aşa gândeam şi eu la 14-16 ani, dar o dată cu înaintarea în vârstă, mi-am dat seama că nu asta contează la o femeie așa mult, ci contează cum e ea ca persoană. Frumusețea fizică trece, dar persoana rămâne.
Eu cred că nu există femeie urâtă fizic, ci doar femeie care nu știe cum să-și pună în valoare trăsăturile ei feminine.
Dar dacă femeia e urâtă psihic, atunci da, e o femeie urâtă și așa va vi toată viața ei dacă nu se va schimba.

| RAY a răspuns:

Ia auzi ce descriere ai acolo, tu nu ești superficiala? Dar cică spui ca de ce ești judecata? De ce nu ai ales asa unu mai normal, tipul era frumos, tipul trebuie sa facă sex cu mai multe plus ca are 16 ani ce relație sa aibă e minor

| Sofer a răspuns:

Pentru alții contează și pentru alți nu. Oricum ne facem urați cu trecerea timpului. Nu te demoraliza de aspectul tău fizic.

| Goete a răspuns:

Problema o ai tu in primul rand, adica pentru tine sunt importante aceste aspecte. Si dai raspunsul intrebarii chiar tu, citez:
"Asa de mult conteaza aspectul fizic intr-o relatie? eu am niste defecte fizice vizibile cum ar fi nas mare, frunte lata, coșuri, sani urati..Per total nu arat rau dar defectele se vad.De obicei ma uit la baietii mai frumoși decat mine." - asa mult conteaza aspectul fizic? Ma uit la baieti mai frumosi ca mine.
Deci, raspuns clar: DA, asa mult conteaza. Pentru tine si pentru unii ca tine.
Dar asta nu e o problema, e normal sa ai scala ta de valori

| RKBlue a răspuns:

Fa sport, mananca sanatos, bea suficienta apa si dormi suficient.
Astea le faci pentru tine.
Evita persoanele toxice.Asta o faci pentru tine.
Pentru cosuri meregi la un dermatolog.O faci pentru tine.
Vezi unde bat? Fa tot ce iti sta in putinta pentru a te face si mentine sanatoasa si fericita.Petrece timup cu oameni inteligenti, incearca lucruri noi, etc.
Citeste cat mai mult si incearca sa te dezvolti cat mai mult.
Se zice ca daca vrei ca partenerul/era ta sa fie destept/desteapta, bogat/a, optimist/a, etc trebuie ca tu sa ajungi asa.
De ce? Persoanele de succes atrag persoane de succes.Succesul insa inseamna nu neaparat sa fi miliardara ci sa ajungi sa te iubesti, sa fi o persoana sigura, buna, cat mai dezvoltata pe plan intelectual, etc.
Aspectul fizic greu il schimbi, cu munca multa si uneori noroc sau masuri radicale, dar psihicul te transforma intr-o alta persoana.
Punandu-te pe primul loc si experimentand si dezvoltandu-te, iti vei castiga si creea o buna incredere in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se întâmplă dacă te întâlnești cu copii. Partea mai proastă nu e că ai "defecte" fizice. Problema e că nu observi că aia e o persoana toxica.

Da o poza cu tine să văd dacă ești asa urâtă pe cum spui. Avea dreptate cineva când zicea că fetele care nu arata așa bine au cele mai mari pretenții la aspectul fizic. De obicei și eu am fost numit urât, dar niciodată de o fata frumoasa. Numai de tipe care aveau un aspect decent.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu nu ai citit descrierea tipului, ala e frumos e și minor, dacă era invers toti îl făceau pedofil

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Corect.Chiar dacă legal orice persoană are dreptul la viață personală de la vârsta de 14 ani, dar cum societate românească e încă îndoctrinată de ceauşisme... iese ce iese.

| tzionut a răspuns:

Femeile mereu vor sa iasa cu un barbat perfect. Nu exista perfectiune. Pentru cosuri exista tratamente, unde ai vazut tu sani urati? si oricum ei cresc si scad pe parcursul vietii in functie de activitatea ta sexuala.
In privinta nasului exista rinoplastie, desi eu recomand sa cauti baieti cu nasul la fel de mare ca al tau. Nu veti fi complexati niciunul de marimea nasului. De cand fruntea lata este un defect? Daca da am ramas in urma cu timpurile.
O oferta comunicare incredere si respect, si renunta la baietii imaturi de 16 anisori care doar sex viseaza.

| RAY a răspuns (pentru tzionut):

Tu la 16 ani erai un tip matur pregătit de o relație?

| tzionut a răspuns (pentru RAY):

Nu. Eu la 16 ani puneam bazele la tot ceea ce stiu acum.

| mdc98 a răspuns:

Conteaza aspectul da, mai ales la ce standarde sunt in ziua de astazi. Uita-te pe Instagram.

| Stochel a răspuns:

Bună, dar de unde esti? Nu ai vrea sa vb pe insta sau Facebook?

| Goete a răspuns (pentru Stochel):

Altul care vrea o felie de ****...