| monykutza a întrebat:

Aseara am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul meu si astazi mi-a venit ciclul menstrual. Este posibil sa raman insarcinata? (mentionez ca nu a ejaculat in mine)

8 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Un risc există de fiecare dată când faci sex neprotejat, indiferent de perioada lunii. Este adevărat că riscul cel mai mare este în perioada ovulației, zilele 8-18, dar asta nu înseamnă că nu poți rămâne gravidă în preajma menstruației, corpul unei femei este inprevizibil, niciodată nu știi când poți avea o ovulație.
Dacă a ejaculat în afară atunci riscul este și mai mic. Cu toate astea există un risc deoarece în timp ce faceți sex se pot elibera niște picături de lichid care conțin spermatozoizi, fără să-ți dai seama.
În cazul pe care l-ai povestit riscul de sarcină este foarte foarte mic, dar el există. Îți recomand să folosești prezervativul sau pilule contraceptive la recomandarea doctorului ginecolog.

| Komododragosh a răspuns:

Este posibil doar daca a ejaculat in tine, daca a ejaculat in afara, atuncea stai linistita, si daca iti vine si menstruatia, atuncea e o dovada si mai buna pentru faptul ca nu esti gravida.

| raspunz a răspuns (pentru Komododragosh):

Chiar dacă ejaculezi afară femeia poate rămâne gravidă deoarece în timpul actului sexual se eliberează involuntar lichid spermatic în care se pot găsi spermatozoizi. În plus în primii ani de la începerea vieții sexuale bărbații nu controlează foarte bine momentul ejaculării și metoda nu este de încredere. De fapt aproximativ 1 din 4 femei care folosesc metoda asta un an întreg rămâne gravidă (25%).
Lipsa menstruației este primul semn de sarcină însă prezența ei într-o lună practic nu exclude o sarcină, femeia poate rămâne însărcinată oricând într-o lună, funcție de particularitățile organismului ei, funcție de când ovulează.

| drhotzu a răspuns:

Teoretic nu... dar de ce nu folositi prezervative? ca sa nu mai ai ganduri negre...

Răspuns utilizator avertizat
| Gur1tza a răspuns:

Nu.poti sa stai linistita!winking

| Liquide a răspuns:

Ai facut contact protejat, si ti-a venit menstruatia e clar ca nu esti insarcinata, daca ai simptome, poate fi de la o infectie. nu neaparat de la sarcina. `

| raspunz a răspuns (pentru Liquide):

Salut, au fost cazuri de femei care au rămas însărcinate deși au făcut sex cu o zi înainte de menstruație sau chiar în timpul menstruației. Riscul există indiferent de momentul ciclului menstrual.