| RAY a întrebat:

Într-un astfel de context, nu este de mirare că un sondaj recent realizat de canadieni de către Institutul Angus Reid din Vancouver și un sondaj YouGov din cinci țări au constatat că oamenii sunt categoric împărțiți în legătură cu „regulile" privind îmbrățișarea, cerând unui coleg de serviciu o întâlnire, purtând îmbrăcăminte sexy, comentarea unui zâmbet, atingerea cuiva pe umăr, privirea la sânii unei femei sau băutură cu un coleg de alt sex.

Conținutul articolului
Diferitele intuiții despre comportamentul etic nu diferă prea mult în funcție de sex. Variantele par să reflecte diversitatea psihologică de bază: Unii oameni tind să fie deschiși, în timp ce alții sunt înclinați spre vigilență. Recunoștința unei persoane de a fi întrebat la o întâlnire este dreptul altei persoane de a fi jignită sau de a se simți hărțuită.

MAI MULTE DESPRE ACEST SUBIECT

„Acum, când aud„ Când o femeie spune „nu", înseamnă „nu", știu că este prea simplu, pentru că am spus „nu" când nu am spus asta. Și sunt femeie. " Sarah Schulman
Douglas Todd: Profetul lesbian reticent - în conflict și flirt
În această fotografie a fișierului din 8 ianuarie 2017, Harvey Weinstein ajunge la The Weinstein Company și la afterparty-ul Netflix Golden Globes din Beverly Hills, California.

UBC refuză sexul între facultate și studenți

Confuzia dintre flirt și hărțuire reiese din constatările conexe ale The Vancouver Foundation, care a descoperit recent un uimitor 77% dintre presupușii cosmopoliti care locuiesc în Metro Vancouver nu sunt dispuși să pună o întrebare sau să inițieze o conversație cu un străin.

Conținutul articolului
Institutul Angus Reid a descoperit că aproape patru din 10 canadieni cred că este „inacceptabil" să ceară o întâlnire cu un coleg de muncă, un act considerat odinioară pozitiv.

Este suficient să crești nivelurile de anxietate ale oricărui suflet care tânjește după o relație. Înseamnă că o femeie sau un bărbat într-un loc de muncă mixt are acum mai mult decât o șansă de unu la trei de a ofensa grav obiectul interesului lor. Ar putea urma repercusiuni negative, inclusiv pericole pentru reputație și chiar cariere.

Patruzeci la sută dintre canadieni consideră, de asemenea, că este „inacceptabil" să îmbrățișezi un coleg de muncă, ceea ce a dus la o conversație revelatoare în redacția The Sun Sun and Province, unde unele femei au mărturisit că ar putea fi nevoite să își regândească dragostea pentru îmbrățișarea persoanelor de alt gen.

Conținutul articolului
O mare minoritate de canadieni dezaprobă și comportamentele suplimentare pe care mulți concetățeni le consideră inofensive, dacă nu chiar fermecătoare, inclusiv spunând că cineva are un zâmbet frumos sau că atinge pe cineva de braț. Unul din cinci canadieni chiar a dezaprobat „băuturile după muncă cu un coleg de serviciu de sex opus".

În diferite țări, opiniile variază dacă este acceptabil să ieși cu un coleg la băut sau să privești sânii unei femei. Multe vedete de la Hollywood, inclusiv campioana #Timesup, Meryl Streep, au trecut de la a purta negru conservator la a apărea la Oscarurile din acest an în stacojiu care dezvăluie decolteul.
Dacă până acum simțiți că cauza romantismului se află pe o pantă calamită spre dezangajare, dacă nu chiar prostie, nu ați fi singur.

Când a fost remarcată eseistul lesbian de stânga, Sarah Shulman, a venit la Vancouver anul trecut, autorul cărții Conflict is not abuse avea reputația de a fi sincer cu privire la modul în care îi place să cocheteze cu femeile. Nu merge întotdeauna bine.

„A spune adevărul interesului înseamnă a-ți asuma riscul de a fi acuzat", scrie Schulman. „Și a fi acuzat de dorință este la fel de vechi ca și istoria însăși.... De ce unii dintre noi trebuie să simtă și să acționeze ca și când am fi agresați când nu suntem? "

Conținutul articolului
Atitudinile divergente față de exprimarea atracției devin și mai extreme la nivel internațional. Un sondaj recent YouGov a constatat o diferență semnificativă de comportament în cinci țări occidentale (nici măcar nu a comparat culturile orientale mai conservatoare).

Este acceptabil să te uiți la sânii unei femei? Întrebarea este încărcată, chiar și atâtea vedete de la Hollywood, inclusiv campioana #Timesup, Meryl Streep, au trecut de la îmbrăcarea negru conservator la prezentarea la Oscarurile din acest an în stacojiu care dezvăluie decolteul. YouGov a descoperit că aproximativ jumătate dintre americani consideră „hărțuire" să se uite la sânii unei femei, dar acest sentiment a scăzut la aproximativ unul din patru în Germania.

În ceea ce privește întrebarea canadiană bine cercetată, dacă este în regulă să ceri unui coleg de serviciu să meargă să bea ceva, mai mult de una din cele patru tinere franceze au clasat-o drept „hărțuire", comparativ cu aproape niciuna din Germania sau Marea Britanie.

Conținutul articolului
Valorile legate de curte sunt peste tot pe hartă.

Toate acestea spun că nimeni nu poate pretinde că este „ușor să faci diferența dintre flirt și hărțuire".

Nu este o briză să navigați în apele din ce în ce mai periculoase de interes romantic. Eticheta matrimonială este confuză în Occident, unde mulți devin rigizi, iar alții sărbătoresc „uitarea regulilor". Deci riscurile sunt mari.

Vrem să devenim o societate în care bărbații și femeile refuză să fie singuri cu cineva de sex opus care nu este soția lor? Canadienii caută să oglindească numeroasele culturi globale conservatoare în care există o segregare strictă a sexelor, împreună cu coduri vestimentare distincte de gen?

Cu siguranță este ceva de spus pentru modestia socială, dar pe ansamblu, sper că nu mergem pe această cale.

1 răspuns:
| stef87 a răspuns:

Sunt exagerari absurde din toate directiile. Ba ca de ce ne uitam cum ne uitam, ba unii se uita chioras si ele chiar au de ce sa se planga, ba se plang de fel si fel de hartuiri, dar sunt foarte provocoatoare cu scuza ca " ce, e dreptul meu sa ma imbrac cum vreau, intr-o societate sanatoasa, nu ma abuza nimeni" etc.