| anonim_4396 a întrebat:

Atentie! Urmeaza o intrebare in care chiar imi exprim frustrarile!
De ce trebuie ca oamenii sa fie asa prefacuti? Cand aud chestia asta cu ''oamenii speciali'', ''dragostea adevarata'', ''cel/cea care si-ar da viata pentru tine'' imi vine sa vomit. Mi se pare o prefacatorie si o ipocrizie maxima. Norocul meu e ca cel cu care sunt impreuna si locuiesc este un tip realist,adica ne respectam reciproc,suntem diplomati unul cu altul si cam atat. Asta nu inseamna ca el ''ma iubeste'' sau eu pe el. Va spun sincer daca m-ar fi luat cu arogante precum ''dragostea adevarata'', ''te iubesc pana de la cer la pamant si inapoi'' mi-ar fi venit sa-l zbor pe geam. Eu stau si ma intreb, voi astia care mancati ciuerci cu ''dragostea adevarata'', ''oamenii care si ar da viata pentru voi'' etc voi ajungeti sa credeti ceea ce mintiti? In ce basm de Petre Ispirescu traiti? Ce-i cu ipocrizia asta la voi? Fara suparare, nu va simpatizez. Haideti sa gandim realist si sa nu mai mancam ciupreci despre dragoste si oameni. Nimeni nu va va iubi mai tare decat o faceti voi si nimeni nu va veni "calare" pe un cal pentru voi. Filmele romantice despre dragoste sunt ca niste filme porno doar ca in ''plan sentimental''. Sunt niste idealuri absurde si mincinoase,iar aia ce ''cred'' in ele (adica afirma doar, ca nici eu nu cred ca ar crede) sunt niste ipocriti si/sau naivi.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Da, sunt femeie.
Unii oameni sunt mai fericiti atunci cand se mint sau sunt mintiti frumos.
Eu inteleg ceea ce vrei tu sa spui in esenta, dar cred in continuare ca daca un om este fericit asa, indiferent ca se minte, ca vrea sa fie singur, sa fie cu 4 neveste etc. nu ar trebui sa ne deranjeze atata timp cat nu face rau nimanui si vorbim de persoane adulte care au luat niste decizii in deplinatatea facultatilor mintale.
Sa stii ca este mai simplu pentru unii oameni sa traiasca mintindu-se sau fiind mintiti frumos decat sa accepte adevarul daca acesta este mai dur.

Uite, iti dau un exemplu care nu are legatura cu relatiile dar care este un subiect controversat in ultimul timp: Dumnezeu.
Oamenii prefera sa creada ca exista o forta supranaturala pentru ca este mai simplu sa crezi si sa traiesti cu gandul ca toata responsabilitatatea nu iti apartine, ca este a altcuiva, superior tie, care detine controlul si pe care nu il poti impiedica sa faca ceva.In felul asta te eliberezi de responsabilitate, te minti ca nu esti tu de vina si ca nu puteai oricum sa faci nimic.Ei sunt fericiti asa. Daca nu sunt extremisti si nu ajung sa faca rau altora, consider ca nu ar trebui sa ma deranjeze.Fiecare in felul sau.E una sa nu fiu de acord cu ei si sa nu impartasesc aceeasi ideologie si alta sa ma simt frustrata pentru ca ei decid sa creada intr-o minciuna.
Pentru mine conteaza cum ma simt eu, ce decizii iau eu, ce fac eu in fiecare zi pentru a evolua si a fi fericita.Conteaza adevarul meu, nu adevarul altora.Atat! Nu credintele altora.Nu forma lor de a iubi intr-o relatie.Conteaza forma mea de a trai aceste lucruri.
Desigur, este doar un exemplu care nu are legatura cu relatiile pentru ca am dorit sa ies din aceasta zona si sa spun ca situatii similare exista in orice categorie.
Banuiesc ca pentru tine nu este important ce cred altii despre relatia ta.Nici pentru ei nu este important ca tu nu esti de acord cu felul lor de a trai aceste experiente.Si asa trebuie sa fie!
Fiecare traieste si incearca sa fie fericit conform propriilor idealuri, concepte si valori, fara a se ingrijora daca altii il aproba sau nu.

111 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, imi este foarte mila pentru tine si pentru frustrarea permanenta in care traiesti, refuzand sa vezi si partea frumoasa a vietii si sa te bucuri de ea.
Cred ca-i teribil de dureros sa fii singur si sa mocnesti de ura si obida, cand vezi cupluri de indragostiti, dar sper din toata inima sa ti se intample si tie intr-o zi minunea asta, ca sa crezi.
Dragostea adevarata exista!
Oamenii speciali exista!
Viata este frumoasa si plina de fericire atunci cand ai cu cine sa o imparti.
Deschizandu-ti mintea si sufletul si vei vedea frumusetea lumii inconjuratoare, culorile fericirii in ochii oamenilor si glasurile lor vesele, pline de dragoste si bucurie.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma aflu intr-o relatie, stimabilo
In rest, ce pot zice? Esti o alta prefacuta ca toti ceilalti cel mai probabil laughing
Faptul ca nu cred in dragostea ''din filme'' nu inseamna ca nu vad frumusetea vietii. Daca la tine viata inseamna doar dragoste si minunata si fidela ta relatie de cuplu, inseamna ca atat poti intelege tu. Considera viata ca o masa plina de ''meniuri'', iar dragostea ar fi unul dintre ele, nu toata masa. Stima, stimabilo!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli amarnic, daca ma prefaceam poate ca relatia dura 10 ani, dar dupa 35 de ani, nu mai este prefacatorie!
Pacat ca ai atata ura in suflet, ca nu poti vedea frumustea vietii, sa te bucuri din plin de ea.
ia sfaturi de la altii care au experienta, nu da tu sfaturi, care nu ai experinta deloc, maia esl cand esti plin de nemultumiri personale, unde se pare ca tie nu-ti vezi partea de vina.
Invata sa respiri, invata sa te relaxezi, deschide-ti mintea, ca sa vezi cat de frumoasa este viata pe langa care treci morocanos si nemultumit.
Viata este frumoasa, atunci cand o imparti cu omul iubit!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Femeie, de unde stii tu cata experienta de viata am eu? rolling on the floor

| Drimmero a răspuns:

Corect, poate si-ar da viata pentru tine cei din familia ta si tu pentru ei, dar nicidecum o persoana care intr-un moment al vietii poate deveni total straina, nimic nu e vesnic, o dragoste se duce in timp, cartile au ca scop eternizarea si divinizarea iubirii dar realitatea e alta, ca mai exista si cazuri de iubire care nu se termina, astea sunt foarte rare, gandim realist si rational, lasam la o parte emotionalul pentru a raspunde intrebarii. Eu unul nu mi-as da viata pentru una, poate va suna a narcisism dar pentru mine viata mea e cea mai importanta, la fel cum si pentru altul propria viata e cea mai importanta, e instinctul de supravietuitor care iti da o palma peste fata si te trezeste la realitate cand spui chestiile astea ca ti-ai da viata pentru persoana, ii sari in ajutor in caz de ceva, o aperi dar in mod direct nu si-ar da nimeni viata pentru altcineva, sa fim seriosi, pui capul in fata pistolului pentru iubitul/iubita, dupa ce mori acea persoana isi reface viata si tu stai intre lemne sub tarana, ma umfla rasul. Poate pentru familie sa-ti dai viata, dar e discutabil si aici. Ideea de iubire adevarata, eterna si bla bla sunt doar chestii care se promoveaza, dar astea nu prea au cum sa existe, fiecare relatie are principiile proprii, oamenii sunt diferiti, au N caractere, inteleg iubirea altfel, cartile si filmele de genul promoveaza ceva iluzii care nu se pupa cu realitatea, prind la astia slabi de inger care traiesc pe nori plutitori, asta e strict parerea mea, astept sa fiu contrazis dar pe argumente si cu discutii rationale, nu date emotional.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nevasta, nu este familie sau este discutabil? Când ești îndragostit la maxim eu cred că numai gândești așa. Nu mă, refer doar la nevastă, așa despre o fată. Posibil, nu ai găsit persoana să ai un efect puternic, față de ea. Efectele au fost doar de mijloc sau sub mijloc cum sunt in mai mult de majoritatea cazurilor. Cele mentionate de mine sunt ceva Rar ca sentimente, empatie etc.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Pur si simplu genial! Ma bucur ca mai sunt si oameni rationali si realisti, dar mai ales...care nu sunt niste ipocriti! Respect, amice!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nevasta nu va fi niciodata familie pentru ca nu are acc sange ca tine. Stimabila socieatate o considera familie, nu va fi niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă trăieși cu ea în casă, ai copii, și totul este foarte ok. Este familie pentru unii. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Copii pot fi considerati familie ca au si ''sangele'' tau in ei. Ea/el nu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă, rog eu mi-am spus doar părerea. Fiecare, consideră cum vrea cine face parte din familie

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Empatie detin, sentimente profunde sa fiu limba si lesinat dupa una niciodata, maxim sa fiu indragostit dar intai de toate am pus ratiunea, nu-mi place si nu vad rostul sa fii visator chiar si in dragoste, trebuie sa gandesti realist oricand.

Toate familiile traditionale cuprind o 'nevasta', dar nu toate nevestele sunt si 'familie', depinde de unele aspecte.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, te poti lovi de visatori oriunde, e gratis sa visezi, momentul trezirii poate fi dureros insa pentru unii din ei.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Depinde, cum o numești nevastă când stă cu tine așa când și când sau când face parte din viața permanent și se implică in rolul de familistă cu inima. Atunci pui suflet.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

happy

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Esti genial happy

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Si atunci cand 'se trezesc' tot incep sa se simta pe ei ca sa poata suporta realitatea

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi ca sunt detalii care pot face diferenta? In principiu cartile si filmele promoveaza vorbele, realitatea vrea fapte.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Cei care își dau viata pentru alții nu o fac conștient ci instinctiv, vezi cazurile de la incendiul din Colectiv, când unii au întrat sa salveze pe alții dar din păcate au murit ei înșiși. Ei se numesc eroi dar au făcut acest gest dintr un instinct de a salva un prieten un iubit /iubita sau alt om dar nu au realizat cum se va termina deși ei cred ca erau conștienți ca își risca viata, și au mai fost cazuri multe, sunt cazuri când unii au sărit în apa rece și periculoasa sa salveze un câine Dar întradevar nu cum ai spus tu sa te pui în fata pistolului... Oricum nu ști cum reacționezi..Sunt oameni fără de care nu concepi viata, nu se știe niciodată ce poți face pentru un om pe care tu îl simți mai special în sufletul tău. Și eu sunt o tipa calculata, nu mi plac cuvintele siropoase, nu am spus nimănui niciodată ca îl iubesc decât asa poate mai in forma de gluma fiindcă nu mi plac dulcegăriile dar am cunoscut sentimentul pur de iubire măcar odată și acela nu dispare, dar nu e o iubire egoista ci e la modul ca vrei sa fie fericita acea persoana

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Cand citesc ce ai scris realizez ca uneori feiricirea consta in simplitate si in incapacitatea de a intelege cu adevarat lucrurile

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am răspuns altui utilizator la răspunsul dat de el, nu cred ca am vorbit despre fericire, tu crezi ca ai capacitatea de a înțelege lucrurile? Te crezi prea complex? Am înțeles ce te deranjează, nu ți plac oamenii falși, sunt de acord cu tine

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Bine

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai impresia ca pui întrebări woau dar de fapt sunt fumate aceste subiecte, poate din acest motiv nu ți răspund neapărat ție sau ce vrei tu sa auzi, dacă răspund este pentru ceilalți, tu ai ideile tale ușor fixiste. Este un subiect filozofic, oricum nu se poate răspunde fix pe text cum ai răspunde la o întrebare punctuala

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De ce am impresia ca pun intrebari woau?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindcă nu pui întrebări cu scopul de a fi ajutat ci cu scopul de a face o dezbatere dar sub o forma ușor aroganta. Dacă nu ti place răspunsul sau ai impresia ca răspunsul nu este cumva pe subiectul tău( asa crezi tu) dai răspunsuri arogante sau chiar jignești alți utilizatori care s au străduit totuși sa ți răspundă.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

M am dovedit a fi un nesimtitrolling on the floor

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și acum te lauzi happy

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Totul e inconstient facut, sunt acele momente in care ori te panichezi si te salvezi doar pe tine, ori salvezi si pielea celuilalt. Practic confirmi ce am zis prin faptul ca prea multe vorbe siropoase sunt exagerate. Tu ti-ai da viata pentru persoana iubita? Fac un sondaj

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Conștient nu, asa ca o alegere aici alb pe negru, primul instinct e teama, instinctul de supraviețuire, dar cred ca e posibil sa risc foarte mult ca să l salvez adică as risca cu prețul vieții doar ca eu as crede ca scăpăm amândoi în acel moment, asa cred ca se întâmplă

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Parca ai zis ca te culci, stimabilo laughing
Am o intrebare
ai 15 ani? laughing)))))))))

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi este somn. Asa trebuia, sa dorm deja. În plus ce vroiai sa ți zic, îți cam place sa fi un pic acid

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Hehe, deci constient nu. Evident ca nu, viata ta e pe primul loc.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ai vrea sa fiu baza? laughing
Gluma de chimist rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Amice, cred ca fata are vreo 15 ani, las-o rolling on the floor
Inca crede in basme

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Amicul cum ii spui tu a mai avut discuții cu mine, am cont făcut înaintea ta probabil, nu știu ce frământări ai tu și ce treaba ai sa i spui altui utilizator dacă sa vorbească sau nu cu mine? Dacă ești curios de vârstă îmi pare rău să te dezamăgesc dar dintre noi copilul ești tu. Oricum nu ma cert cu nimeni pe acest site, nu am de ce, pierdere de timp. Te ai supărat ca ce? Ca ti am răspuns la un mesaj privat ca o sa dorm? Asa sensibil ești? Te am ofensat cu ceva? Mi se pare ca răspunzi cam agresiv fără vreo cauza ca să zic asa. Putem dezbate subiecte dar nu persoana mea. Oricum eu sunt o persoana pacifista, am zis ca vreau sa dorm fiindcă chiar asta aveam de gând sa fac dar se mai întâmplă să te răzgândești fără sa vrei

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

rolling on the floor
Tu nu stii de gluma vad
Si cica eu sunt ''sensibil''

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De ce sunt copil, stimabilo? ))

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Ca ai dat exemplul cu pistolul, poate încerci sa i dai agresorului cu ceva în cap poate sari sa împingi persoana din bătaia pustii. Ar fi un gest foarte riscant

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi s-a părut ca ma iei la cearta. Cred ca ești mai mic de vârstă dar nu am zis ca și cum e ceva rău, ci prin comparație. Ai un stil una calda una rece laughing e bine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are 15, o stiu de ceva, e fata ok, nu se cearta dar uneori mai sunt discutii cu care nu vei pica pe aceeasi lungime de unda cu dansa.

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Pistolul era mai degraba simbolul la "sacrificiul constient", nu trebuia sa o iei neaparat la propriu. Adica sa te bagi la inaintare in numele iubirii, cine zice ca da nici el nu se crede.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Sunt mai nebun de fel asarolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Am inteles happy
Pare okeiut asa rolling on the floor

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Știu ca era simbolic dar eu cred ca în anumite situații ai risca sa salvezi pe cineva drag dar ar fi instinctiv și probabil cu speranța că scăpati amândoi. Dar întradevar contează cred și cât de tare iubești acea persoana. Dacă tu nu ți au asuma nici un risc este fiindcă nu crezi ca merita, dar ți am zis după părerea mea astea sunt reacții la impuls. Dacă toată lumea ar gândii logic și rece în aceste situații probabil nu ar mai exista eroi dar exista, avem dovada ca unii oameni fac totul pentru a salva pe ații

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Evident ca vei interveni dar din impuls. Uite un exemplu mai concret, sa-ti zica partenerul ''daca ma iubesti, te arunci in prapastia asta'', bag mana in foc ca nu se arunca nimeni nici macar in numele iubirii : D instinctul de supravietuitor primeaza intotdeauna si iti pui propria viata deasupra tuturor.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Hai ca ai dat și tu un exemplu... Aia e instigare la sinucidere. Cine te iubește nu te pune sa te arunci în prăpastie, nici măcar ala de te urăște fiindcă e o fapta antisociala, sa determini pe cineva sa se sinucidă degeaba, dacă iubești vrei sa trăiești alături de persoana iubita. Este adevărat ca primează instinctul de supraviețuire, eu ți am dat exemplu ca mai sunt și fapte eroice, au existat de a lungul istoriei noastre și nu au fost făcute neapărat în numele iubirii fata de un partener. Dar ne lungim pe subiect și în mare am fost de acord, eu dând doar niște exemple când poți sa faci ceva riscant pentru tine în numele iubirii

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

A-ți da viața pentru soția ta nu înseamnă că m-aș sinucide.Ci înseamnă că viața mea o împart cu ea, din moment ce o iubesc cu adevărat nu mai există termenul viața mea ci viața noastră și fac tot ce este posibil omenește să fie fericită alături de mine. Apoi a-ți apăra familia cu prețul vieții sunt asemenea exemple dintre cei care au plecat la război, punându-și soția și copiii la adăpost el pleacă la luptă și chiar dacă o să moară o s-o facă cu gândul împăcat că ai lui copii vor duce moștenirea sa mai departe iar soția îi va păstra vie amintirea și le va povestii copiilor ce tată exemplar, demn și iubitor au avut.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Pentru familie si eu mi-as da viata. Doar pentru unii...

| Freya1 a răspuns:

Poate ca nu trebuie sa te astepti sa moara nimeni pentru tine,dar chiar ar trebui sa ai mai multe pretentii de la o relație și să te respecți mai mult.
De ce ai vrea o relație stabilă în care omul nu te iubeste ci sta cu tine pentru sex, sau asa sa nu fie singur? De ce ai vrea sa te complaci in asta?
Mai sunt cupluri fericite ce se iubesc, sunt cupluri ce isi ofera respect, atenție, afectiune, se inteleg si chiar se ajuta reciproc.La ajutor ma refer de la cel financiar (au bani la comun), la susținere morală si fizică, sprijin, îndrumare până la ai dona un organ.Ca mai sunt cazuri in care unul din ei a avut probleme,iar celălalt ia donat un organ.
Asa ca,iubirea adevarata chiar exista.Iar prin iubire adevarata eu inteleg respect,susținere,ajutor, compromis, acceptare, indrumare, răbdare, atracție...etc

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Cand citesc comentariul, inteleg unele lucruri si mi se confirma altele. Inteleg ca, asadar, oameni agramati chiar exista!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca da.
Ce te frustreaza pe tine mai exact? Ca nu toata lumea este pe aceias idee cu tine, sau ca tu nu ai parte de anumite lucruri de care altii au?

Eu nu m-am dat expertă în limba română si clar fac greseli.Dar altii au probleme mai grave din cate se vede.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Daca,lecturand intrebarea mea, nu ai inteles ce ma frustreaza, atunci eu nu mai am ce face pentru tine ca sa te ajut sa intelegi

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am inteles ce ai scris acolo.Dar te-am întrebat altceva.
Tu ai vrea da la partenerul tau toate lucrurile alea de care zici ca sunt "bleh" si nu le ai si de acolo frustrarea? Ca eu asta inteleg.Ca pe un om nu il ia asa din senin scârba fata de fericirea oamenilor, decat daca il roade ceva.
Si eu mai pun intrebari despre anumite situatii pe care nu le inteleg, dar nu prea ma freacă grija de cum se iubesc ei, sau sa le spun eu daca exista sau nu iubire adevarat.
Plus de asta, te-ai gandit ca poate fiid amândoi bărbați va manifestanți diferit fata de alte cupluri? Sau ca poate tu nu ai gasit inca iubirea adevarat si de aceia nu sti cum se manifesta?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Cu toate ca nu sunt pe acc lungime de unda cu tine, ceea ce e de apreciat e ca totusi esti destul de constructiva in raspunsurile tale

| Catrice a răspuns:

Nașpa pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Pleaca

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Of bine, plec.
Da' tot e nașpa pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Da' tot n-ai plecat rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Era doar o chestiune de timp.hee hee

| Fatamuntilor a răspuns:

Vrei sa spui ca universul tau se rezuma DOAR la iubitul tau?
Ca nimeni NU poate iubi cu adevarat?
Sau ca NU ajuta nu cunoscut dezinteresant?
Sunt cupluri care se iubesc si dupa 50 de casatorie!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Dada laughing atat de tare iubesc incat simt nevoia sa afirme cat de fericite si fidele sunt
Amice, eu daca sunt fericit vin tie sa ti zic ca sunt fericit?
Amice, eu daca sunt fidel simt nevoia sa afirm ca sunt fidel?
Amice, sunt impreuna cu iubitul meu, dar asta nu inseamna ca nu am ''cunoscut'' si alti barbati si ca nu voi mai cunoaste
Stima!

| LoveSleep a răspuns:

Eu cred ca ești trista ca nu ți-a zis gagica-tu ca te iubește.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Pleaca happy

| SilentRain a răspuns:

Niste ipocriti, genul asta de persoane sunt la fel de patetice că aia de vand parfum original in piața, nu mai gura de eii
Mulți nu știu să iubească, consider că replicile pe care le aud in filme/seriale este suficienta
Sunt limitați nu pot înțelege că iubirea e complexa și rara

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Corect

| OldSoul a răspuns:

Lasa-i pe oameni sa viseze la ce vor ei.
Vorba aia, speranta moare ultima.
Cu ce te deranjeaza pe tine daca X sau Y viseaza la ceva, ce poate nu exista?
Asta-i dreptul lor. Daca ei vor sa creada asta, foarte bine, lasa-i sa creada, sa spere si sa fie fericiti.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Asa e, dar ma irita falsitatea si ipocrizia duse la extrem

| Floridori a răspuns:

Si de ce inversunarea asta?
Tu esti fericit in felul tau, ceilalti in felul lor.
Tu esti mai pragmatic, altii mai visatori.
Nu exista reguli in construirea unei relatii, a respectului, a iubirii, indiferent de forma sa ori felul in care oamenii o exprima.
Oricum acest concept de iubire este subiectiv si relativ.

Mult mai simplu ar fi sa traiasca fiecare cum este fericit, fara a ne mai gandi de ce altii aleg sa faca lucrurile diferit.
Cum tu nu ii intelegi pe cei visatori, poate nici ei nu te inteleg pe tine.Tu nu ai putea trai fericit ca ei si nici ei nu ar fi fericiti daca ti-ar urma exemplul.Nu este nici necesar si nici constructiv ca lumea sa aiba aceleasi idealuri.Fiecare isi traieste propria viata.Traieste viata ta si fii fericit in felul tau.Modelul tau si felul tau de a gestiona relatiile poate ca nu se aplica si altcuiva si acei oameni au alte modalitati de a se simti impliniti.
Nu spun ca in cazul unora nu este vorba de ipocrizie, dar avand in vedere ca suntem aproape 8 miliarde de oameni, cred ca intelegi si tu ca diversitatea implica fel de fel de cazuri si situatii, deci si persoane ca tine, dar si persoane care idealizeaza iubirea intr-un alt mod.

Tu ii judeci, intr-un fel, pe cei ce simt sau gandesc intr-un mod diferit de al tau la fel cum altii, la randul lor te-ar putea judeca pentru ca ai o relatie gay si esti diferit comparativ cu relatia lor heterosexuala.
Ori aceste forme de a judeca nu mi se par corecte.Consider ca fiecare ar trebui sa aiba libertatea de a fi fericit in felul sau fara a fi supus acestor criterii de diferentiere acide si injuste.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Raspunsul este complex, destul de constructiv si totodata diplomat happy Esti politician? laughing

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing buna gluma.Chiar am zambit.
Daca ar fi sa consider intrebarea ca fiind una reala, raspunsul ar fi ca sunt apolitica.

Doar cred ca lumea ar trebui sa aiba in mod automat si in egala masura dreptul de a fi fericita, de a iubi, indiferent de viziuni si de cum proceseaza aceste concepte, indiferent de orientarea sexuala sau cea romantica, indiferent de cum simte sau crede ca ar trebui sa fie o relatie.
Consider ca nu ne aduce nici macar un singur beneficiu sa ii judecam pe altii si sa ii aratam cu degetul doar pentru ca au o gandire diferita de a noastra.
Tu traiesti si esti fericit in dreptul tau, ceilalti in dreptul lor.E simplu si nu ar trebui sa ne simtim inversunati, frustrati, enervati de formele diferite pe care le au unii si alti de a-si exprima sentimentele, dorintele, idealurile.

Asta este doar opinia mea.Este evident ca unii vor fi de acord cu ea, altii nu.Este firesc.Insa cred ca ar fi o lume mai buna daca am reusi sa acceptam ca exista o diversitate mare in lume si ca vor fi putini cei care ne vor impartasi conceptele in totalitate.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

laughing) Ei traiesc mintindu-se intre ei si MAI GRAV pe ei.
Eu prefer adevarul realist
W8, esti femeie?

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Intelepciunea este un drum pe care tu pasesti de ceva vreme cred
Cati ani ai?

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poate ca este doar o forma de nebunie constructiva.Eu asta tind sa cred happy
Curand implinesc 31.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Esti casatorita? De curiozitate

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Cu o persoana care imi impartaseste nebunia, evident laughing
Ne-am casatorit pentru ca am considerat ca este un lucru pozitiv, care atrage anumite beneficii din punct de vedere legal.Iti spun asta in cazul in care te intrebi daca idealizez o nunta ca in povesti.Raspunsul este NU! Nu am visat niciodata la asta si mi se pare total inutila toata tarasenia cu rochia si biserica si zambetele false.Nu cred ca exista o ceremonie mai fara sens, dar asta este valabil doar pentru mine.Altii sunt fericiti participand la astfel de evenimente.
Insa legal, da, consider ca are anumite beneficii casatoria.Inca nu exista optiunea uniunii civile in Romania, din pacate.
Cu toate astea, forma mea de a-mi arata iubirea nu ar fi deloc pe placul tau laughing

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

rolling on the floor
Ma amuzi

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Super! Cel putin o calitate sa am laughing
Hai, ca e un inceput bun! Poate ma reprofilez si ma bag pe comediewinking

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

laughing
Ai mai multe calitati
Observ astea din raspunsurile tale

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc! happy

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt femeie.
Unii oameni sunt mai fericiti atunci cand se mint sau sunt mintiti frumos.
Eu inteleg ceea ce vrei tu sa spui in esenta, dar cred in continuare ca daca un om este fericit asa, indiferent ca se minte, ca vrea sa fie singur, sa fie cu 4 neveste etc. nu ar trebui sa ne deranjeze atata timp cat nu face rau nimanui si vorbim de persoane adulte care au luat niste decizii in deplinatatea facultatilor mintale.
Sa stii ca este mai simplu pentru unii oameni sa traiasca mintindu-se sau fiind mintiti frumos decat sa accepte adevarul daca acesta este mai dur.

Uite, iti dau un exemplu care nu are legatura cu relatiile dar care este un subiect controversat in ultimul timp: Dumnezeu.
Oamenii prefera sa creada ca exista o forta supranaturala pentru ca este mai simplu sa crezi si sa traiesti cu gandul ca toata responsabilitatatea nu iti apartine, ca este a altcuiva, superior tie, care detine controlul si pe care nu il poti impiedica sa faca ceva.In felul asta te eliberezi de responsabilitate, te minti ca nu esti tu de vina si ca nu puteai oricum sa faci nimic.Ei sunt fericiti asa. Daca nu sunt extremisti si nu ajung sa faca rau altora, consider ca nu ar trebui sa ma deranjeze.Fiecare in felul sau.E una sa nu fiu de acord cu ei si sa nu impartasesc aceeasi ideologie si alta sa ma simt frustrata pentru ca ei decid sa creada intr-o minciuna.
Pentru mine conteaza cum ma simt eu, ce decizii iau eu, ce fac eu in fiecare zi pentru a evolua si a fi fericita.Conteaza adevarul meu, nu adevarul altora.Atat! Nu credintele altora.Nu forma lor de a iubi intr-o relatie.Conteaza forma mea de a trai aceste lucruri.
Desigur, este doar un exemplu care nu are legatura cu relatiile pentru ca am dorit sa ies din aceasta zona si sa spun ca situatii similare exista in orice categorie.
Banuiesc ca pentru tine nu este important ce cred altii despre relatia ta.Nici pentru ei nu este important ca tu nu esti de acord cu felul lor de a trai aceste experiente.Si asa trebuie sa fie!
Fiecare traieste si incearca sa fie fericit conform propriilor idealuri, concepte si valori, fara a se ingrijora daca altii il aproba sau nu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

De acord cu tine! Filmele romantice genereaza idealuri nerealiste cu privire la iubirea din viata reala!

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Cand vad si oameni mai putin ipocriti si realisti(asa ca tine) prind iar speranta!

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Dacă un cuplu normal este format din soț(bărbat) și soție(femeie).La voi cum e?

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu inteleg intrebarea

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

În cazul tău cine e soțul cine soția?

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu suntem casatoriti si nu cauta sa faci misto pe aceasta tema

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tu nu procedezi acum la fel? Vezi de relația ta și nu te băga în viețile altora dacă nici tu la rândul tău nu accepți părerile altora.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da usor pasaroiule rolling on the floor
M-am bagat eu in viata ta?
Sau te-ai simti cand am zis de ipocriti si ipocrite?
Ia zi tu asa rolling on the floor

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am nici o treabă cu ce întrebi tu acum, dar pe tine văd că te deranjează, nu îți poți trăi viața așa cum ai ales tu, până la urmă cine e bărbatul în casă la voi? rolling on the floor laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Acum pe bune, eu cred că ai fost respins de fete, fiindcă nu știi cum să te porți cu ele și ai dat-o pe invers și acum îți verși amarul fiindcă pe tine nu te plac fetele.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Tot tu mi-ai mai zis asta si la alte intrebari de pe alt cont?

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu, ce să zic. Omul trece prin multe experiente, in viață. Dragostea adevărată, depinde, in ce direcție o ia, și dacă în situații grele persistă. Aici intră loialitate, compatibilitate, perseverentă și empatie. In Romeo și julieta, când moare Romeo, înghite și ea otrava. In realitate, când moare, Romeo femeia se mărită cât de repede posibil. însă dacă dragostea este foarte mare, va fi o decizie foarte grea care durează cam mult, și nu se acționează prea repede sau posibil poate fi de neîmpăcat.

In fine, dar zicem că acela a fost un film, însă au existat alte cazuri adevărate. În concluzie, dacă te simți bolnavă, aș putea să mă simt și eu, numai când te privesc. Dacă ești bucuroasă și plină de zâmbet, asta aș putea să simt și eu, când împărtim același aer. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si daca Romeo si Julieta e o satira pentru dragoste?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O data ce incepi sa judeci lumea prin tine insuti, ea va incepe sa arate conform convingerilor tale. Si asta chiar daca ele nu corespund realitatii. Iar, problema cu o astfel de judecata este faptul ca poti ajunge sa numai vezi ceea ce tu credeai ca nu poate fi posibil chiar si de s-ar afla sub nasul tau.
Doar pentru ca tu si inca cativa oameni sunteti intr-un fel anume asta nu inseamna ca toti oamenii sunt asa.
Si asa este, oamenii sunt plini de defecte si de multe ori gresesc. Unora nici macar nu le place sa recunoasca asta si prefera mai degraba sa traiasca intr-o continua minciuna, decat sa accepte adevarul. Doar ca ai omis ceva important si anume ai omis dorinta sincera de a schimba ceva si de a fi diferit. Dorinta ce se poate naste in omul care isi doreste sa traiasca o viata mai nobila si care a inteles ca isi poate depasi limitele inchipuite cu ajutorul vointei. Aceasta este o dorinta ce ii leaga pe multi de altfel si care permite intocmai transformarea in realitate a ceea ce tu numesti a fi o inchipuire.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu incerci sa vorbesti de prejudecata confirmarii acolo sus la inceput? Acest bios exista si va exista mereu, asta nu inseamna ca din cauza lui tot ce cautam sa intelegem si investigam este gresit
Nu ma lua tu cu cuplurile ideale ca nu te cred laughing

| IAR a răspuns:

Ce femeie trista esti, probabil ai si traume.
Relaxeaza-te, prea multa rautate si narcisism nu este bine.

| anonim_4396 explică (pentru IAR):

laughing
Imi prescrii tu niste antidepresive?

| IAR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am ce sa-ti prescriu, esti deja o cauza pierduta sad

| anonim_4396 explică (pentru IAR):

Merg sa-mi aleg loc de veci, domn' doctor!

| luffypk a răspuns:

Salut, iti inteleg modul de gandire pentru ca asa gandesc si eu, intr-o oarecare masura. Totusi, nu crezi ca e cam dur pentru tine sa traiesti cu ideea ca nu vei putea iubi niciodata cu adevarat, efectiv, doar din cauza propriilor ganduri? Nici eu nu sunt genul de persoana care sa inghita dumele penibile: "soarele meu, te iubesc enorm de mult", "bebe", "pui" etc, dar nu ii condamn pe cei care o fac, treaba lor, cu toate ca si eu ii consider cumva "falsi". Merg pe ideea ca un "te iubesc" spus mai rar e mult mai valoros decat unul spus de 1000 de ori pe zi, daca il spui de atatea ori, isi pierde din valoare. In mare parte, da, chestiile de genul sunt o vrajeala ieftina pe care nici eu n-o halesc, iar daca o tipa mi-ar spune: "te iubesc enorm de mult, bebe" sau "mi-as da viata pentru tine", cel mai probabil, n-as crede-o. Cu toate acestea, cred in dragostea adevarata, evident, nu in cea afisata din filmele romantice, care reprezinta idealuri imposibil de realizat in realitate. Ma indoiesc ca si-ar da foarte multi viata pentru persoana iubita cu adevarat, cum sustin de fapt si cum vad in filmele romantice. Daca s-ar vedea in fata mortii, ma indoiesc ca le-ar mai pasa de persoana din jurul lor si ar incerca sa-si salveze propria viata, nepasandu-le de ceilalti. Sper sa ajungi, ca la un moment dat, sa iubesti cu adevarat, nu e ceva cliseic sa iubesti, e chiar o senzatie placuta pe care as vrea ca orice om s-o experimenteze.

| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Un raspuns destul de realist si totodata datator de speranta. O speranta asemanatoare cumva cu cea data de credinta in asa zis ul dzeu. Practic, tu esti realist si totodata stii sa te minti pe tine frumos pentru a fi mai fericit.

| luffypk a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred in Dumnezeu, din diverse motive, dar am inteles comparatia. Nu neaparat ca ma mint, dar traind dupa principiile astea in totalitate, as ajunge mai trist decat sunt deja. Da, sa zicem ca, uneori, prefer sa ma "mint" singur, cu toate ca oricum sunt constient in totalitate de anumite chestii, ar fi prea boring viata asa si n-as ajunge la fericire niciodata, daca m-as lasa condus de gandurile "realiste" (si nu ma refer doar in cazul relatiilor acum, per total zic). De aia prostii sunt mult mai fericiti decat noi, ei traiesc in bula lor roz, in timp ce noi ne confruntam cu propriile ganduri si meditam mult prea mult asupra unor lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Voi și cu gânditorii de la hamangia :))

https://www.google.com/......ps?/search

| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Nu stiu cine esti, omule, dar esti genial!

| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Nu te îndoi, că gresești. Unii ar face totul pentru persoana iubită, mai trebuie să gândim și varianta cum gândesc alții, nu numai cum gândim noi...

| luffypk a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu certitudine, nici nu am spus faptul ca nu exista persoane care ar face totul pentru persoana iubita, nu stiu de unde ai dedus asta din ce am zis eu, dar nu, nu e asa, sunt si eu constient de faptul ca exista oameni si oameni si nu ii putem cataloga pe toti dupa acelasi tipar, suntem unici, iar asta ne face diferiti.

| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Am dedus, pentru ca ai scris undeva, mai in urmă. In fine numai stau sa îti pastez ce ai spus. însa Este plictiseală cu Subiectul ăsta, mă retrag mai este puțin si îl facem top cel mai dezbatut de pe TPU laughing

| luffypk a răspuns:

Vorbeam strict de falsitate, adica pe tema subiectului deschis. Evident, nu trebuie sa mori neaparat pentru persoana iubita, depinde de tine ca om. Intr-o situatie critica, te poti pune pe tine pe primul loc sau pe persoana de langa tine, nicio varianta nu e de condamnat. Ideea e ca atunci cand sustii ceva, iar tu faci contrariul, denota faptul ca esti o persoana falsa, acolo am vrut sa ajung cu comentariul meu. Intre iubire si ura e o linie foarte subtire, poti ajunge de la iubire la ura intr-o secunda, fara ca macar sa constientizezi asta... Cumva, si ura tot o forma de iubire e (daca tot o dam pe psihologie), ajungi sa urasti pe cineva pe care ai iubit, nu suna paradoxal? Dar da, acest lucru e posibil pentru ca ura e doar un sistem de aparare pentru fiinta ranita, nu e o ura reala, e doar un invelis ce contine, de fapt, multa iubire inauntru...

| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Cu tine as putea filosofa ore. Imi placi, omule!