| anonim_4396 a întrebat:

Atentie! Urmeaza o intrebare in care chiar imi exprim frustrarile!
De ce trebuie ca oamenii sa fie asa prefacuti? Cand aud chestia asta cu ''oamenii speciali'', ''dragostea adevarata'', ''cel/cea care si-ar da viata pentru tine'' imi vine sa vomit. Mi se pare o prefacatorie si o ipocrizie maxima. Norocul meu e ca cel cu care sunt impreuna si locuiesc este un tip realist,adica ne respectam reciproc,suntem diplomati unul cu altul si cam atat. Asta nu inseamna ca el ''ma iubeste'' sau eu pe el. Va spun sincer daca m-ar fi luat cu arogante precum ''dragostea adevarata'', ''te iubesc pana de la cer la pamant si inapoi'' mi-ar fi venit sa-l zbor pe geam. Eu stau si ma intreb, voi astia care mancati ciuerci cu ''dragostea adevarata'', ''oamenii care si ar da viata pentru voi'' etc voi ajungeti sa credeti ceea ce mintiti? In ce basm de Petre Ispirescu traiti? Ce-i cu ipocrizia asta la voi? Fara suparare, nu va simpatizez. Haideti sa gandim realist si sa nu mai mancam ciupreci despre dragoste si oameni. Nimeni nu va va iubi mai tare decat o faceti voi si nimeni nu va veni "calare" pe un cal pentru voi. Filmele romantice despre dragoste sunt ca niste filme porno doar ca in ''plan sentimental''. Sunt niste idealuri absurde si mincinoase,iar aia ce ''cred'' in ele (adica afirma doar, ca nici eu nu cred ca ar crede) sunt niste ipocriti si/sau naivi.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Da, sunt femeie.
Unii oameni sunt mai fericiti atunci cand se mint sau sunt mintiti frumos.
Eu inteleg ceea ce vrei tu sa spui in esenta, dar cred in continuare ca daca un om este fericit asa, indiferent ca se minte, ca vrea sa fie singur, sa fie cu 4 neveste etc. nu ar trebui sa ne deranjeze atata timp cat nu face rau nimanui si vorbim de persoane adulte care au luat niste decizii in deplinatatea facultatilor mintale.
Sa stii ca este mai simplu pentru unii oameni sa traiasca mintindu-se sau fiind mintiti frumos decat sa accepte adevarul daca acesta este mai dur.

Uite, iti dau un exemplu care nu are legatura cu relatiile dar care este un subiect controversat in ultimul timp: Dumnezeu.
Oamenii prefera sa creada ca exista o forta supranaturala pentru ca este mai simplu sa crezi si sa traiesti cu gandul ca toata responsabilitatatea nu iti apartine, ca este a altcuiva, superior tie, care detine controlul si pe care nu il poti impiedica sa faca ceva.In felul asta te eliberezi de responsabilitate, te minti ca nu esti tu de vina si ca nu puteai oricum sa faci nimic.Ei sunt fericiti asa. Daca nu sunt extremisti si nu ajung sa faca rau altora, consider ca nu ar trebui sa ma deranjeze.Fiecare in felul sau.E una sa nu fiu de acord cu ei si sa nu impartasesc aceeasi ideologie si alta sa ma simt frustrata pentru ca ei decid sa creada intr-o minciuna.
Pentru mine conteaza cum ma simt eu, ce decizii iau eu, ce fac eu in fiecare zi pentru a evolua si a fi fericita.Conteaza adevarul meu, nu adevarul altora.Atat! Nu credintele altora.Nu forma lor de a iubi intr-o relatie.Conteaza forma mea de a trai aceste lucruri.
Desigur, este doar un exemplu care nu are legatura cu relatiile pentru ca am dorit sa ies din aceasta zona si sa spun ca situatii similare exista in orice categorie.
Banuiesc ca pentru tine nu este important ce cred altii despre relatia ta.Nici pentru ei nu este important ca tu nu esti de acord cu felul lor de a trai aceste experiente.Si asa trebuie sa fie!
Fiecare traieste si incearca sa fie fericit conform propriilor idealuri, concepte si valori, fara a se ingrijora daca altii il aproba sau nu.

111 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu, ce să zic. Omul trece prin multe experiente, in viață. Dragostea adevărată, depinde, in ce direcție o ia, și dacă în situații grele persistă. Aici intră loialitate, compatibilitate, perseverentă și empatie. In Romeo și julieta, când moare Romeo, înghite și ea otrava. In realitate, când moare, Romeo femeia se mărită cât de repede posibil. însă dacă dragostea este foarte mare, va fi o decizie foarte grea care durează cam mult, și nu se acționează prea repede sau posibil poate fi de neîmpăcat.

In fine, dar zicem că acela a fost un film, însă au existat alte cazuri adevărate. În concluzie, dacă te simți bolnavă, aș putea să mă simt și eu, numai când te privesc. Dacă ești bucuroasă și plină de zâmbet, asta aș putea să simt și eu, când împărtim același aer. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, imi este foarte mila pentru tine si pentru frustrarea permanenta in care traiesti, refuzand sa vezi si partea frumoasa a vietii si sa te bucuri de ea.
Cred ca-i teribil de dureros sa fii singur si sa mocnesti de ura si obida, cand vezi cupluri de indragostiti, dar sper din toata inima sa ti se intample si tie intr-o zi minunea asta, ca sa crezi.
Dragostea adevarata exista!
Oamenii speciali exista!
Viata este frumoasa si plina de fericire atunci cand ai cu cine sa o imparti.
Deschizandu-ti mintea si sufletul si vei vedea frumusetea lumii inconjuratoare, culorile fericirii in ochii oamenilor si glasurile lor vesele, pline de dragoste si bucurie.

| Freya1 a răspuns:

Poate ca nu trebuie sa te astepti sa moara nimeni pentru tine,dar chiar ar trebui sa ai mai multe pretentii de la o relație și să te respecți mai mult.
De ce ai vrea o relație stabilă în care omul nu te iubeste ci sta cu tine pentru sex, sau asa sa nu fie singur? De ce ai vrea sa te complaci in asta?
Mai sunt cupluri fericite ce se iubesc, sunt cupluri ce isi ofera respect, atenție, afectiune, se inteleg si chiar se ajuta reciproc.La ajutor ma refer de la cel financiar (au bani la comun), la susținere morală si fizică, sprijin, îndrumare până la ai dona un organ.Ca mai sunt cazuri in care unul din ei a avut probleme,iar celălalt ia donat un organ.
Asa ca,iubirea adevarata chiar exista.Iar prin iubire adevarata eu inteleg respect,susținere,ajutor, compromis, acceptare, indrumare, răbdare, atracție...etc

| Drimmero a răspuns:

Corect, poate si-ar da viata pentru tine cei din familia ta si tu pentru ei, dar nicidecum o persoana care intr-un moment al vietii poate deveni total straina, nimic nu e vesnic, o dragoste se duce in timp, cartile au ca scop eternizarea si divinizarea iubirii dar realitatea e alta, ca mai exista si cazuri de iubire care nu se termina, astea sunt foarte rare, gandim realist si rational, lasam la o parte emotionalul pentru a raspunde intrebarii. Eu unul nu mi-as da viata pentru una, poate va suna a narcisism dar pentru mine viata mea e cea mai importanta, la fel cum si pentru altul propria viata e cea mai importanta, e instinctul de supravietuitor care iti da o palma peste fata si te trezeste la realitate cand spui chestiile astea ca ti-ai da viata pentru persoana, ii sari in ajutor in caz de ceva, o aperi dar in mod direct nu si-ar da nimeni viata pentru altcineva, sa fim seriosi, pui capul in fata pistolului pentru iubitul/iubita, dupa ce mori acea persoana isi reface viata si tu stai intre lemne sub tarana, ma umfla rasul. Poate pentru familie sa-ti dai viata, dar e discutabil si aici. Ideea de iubire adevarata, eterna si bla bla sunt doar chestii care se promoveaza, dar astea nu prea au cum sa existe, fiecare relatie are principiile proprii, oamenii sunt diferiti, au N caractere, inteleg iubirea altfel, cartile si filmele de genul promoveaza ceva iluzii care nu se pupa cu realitatea, prind la astia slabi de inger care traiesc pe nori plutitori, asta e strict parerea mea, astept sa fiu contrazis dar pe argumente si cu discutii rationale, nu date emotional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nevasta, nu este familie sau este discutabil? Când ești îndragostit la maxim eu cred că numai gândești așa. Nu mă, refer doar la nevastă, așa despre o fată. Posibil, nu ai găsit persoana să ai un efect puternic, față de ea. Efectele au fost doar de mijloc sau sub mijloc cum sunt in mai mult de majoritatea cazurilor. Cele mentionate de mine sunt ceva Rar ca sentimente, empatie etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si daca Romeo si Julieta e o satira pentru dragoste?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma aflu intr-o relatie, stimabilo
In rest, ce pot zice? Esti o alta prefacuta ca toti ceilalti cel mai probabil laughing
Faptul ca nu cred in dragostea ''din filme'' nu inseamna ca nu vad frumusetea vietii. Daca la tine viata inseamna doar dragoste si minunata si fidela ta relatie de cuplu, inseamna ca atat poti intelege tu. Considera viata ca o masa plina de ''meniuri'', iar dragostea ar fi unul dintre ele, nu toata masa. Stima, stimabilo!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Cand citesc comentariul, inteleg unele lucruri si mi se confirma altele. Inteleg ca, asadar, oameni agramati chiar exista!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Pur si simplu genial! Ma bucur ca mai sunt si oameni rationali si realisti, dar mai ales...care nu sunt niste ipocriti! Respect, amice!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nevasta nu va fi niciodata familie pentru ca nu are acc sange ca tine. Stimabila socieatate o considera familie, nu va fi niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă trăieși cu ea în casă, ai copii, și totul este foarte ok. Este familie pentru unii. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Copii pot fi considerati familie ca au si ''sangele'' tau in ei. Ea/el nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă, rog eu mi-am spus doar părerea. Fiecare, consideră cum vrea cine face parte din familie

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca da.
Ce te frustreaza pe tine mai exact? Ca nu toata lumea este pe aceias idee cu tine, sau ca tu nu ai parte de anumite lucruri de care altii au?

Eu nu m-am dat expertă în limba română si clar fac greseli.Dar altii au probleme mai grave din cate se vede.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Empatie detin, sentimente profunde sa fiu limba si lesinat dupa una niciodata, maxim sa fiu indragostit dar intai de toate am pus ratiunea, nu-mi place si nu vad rostul sa fii visator chiar si in dragoste, trebuie sa gandesti realist oricand.

Toate familiile traditionale cuprind o 'nevasta', dar nu toate nevestele sunt si 'familie', depinde de unele aspecte.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, te poti lovi de visatori oriunde, e gratis sa visezi, momentul trezirii poate fi dureros insa pentru unii din ei.

| SilentRain a răspuns:

Niste ipocriti, genul asta de persoane sunt la fel de patetice că aia de vand parfum original in piața, nu mai gura de eii
Mulți nu știu să iubească, consider că replicile pe care le aud in filme/seriale este suficienta
Sunt limitați nu pot înțelege că iubirea e complexa și rara

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Depinde, cum o numești nevastă când stă cu tine așa când și când sau când face parte din viața permanent și se implică in rolul de familistă cu inima. Atunci pui suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Daca,lecturand intrebarea mea, nu ai inteles ce ma frustreaza, atunci eu nu mai am ce face pentru tine ca sa te ajut sa intelegi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Esti genial happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Si atunci cand 'se trezesc' tot incep sa se simta pe ei ca sa poata suporta realitatea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Corect

| Fatamuntilor a răspuns:

Vrei sa spui ca universul tau se rezuma DOAR la iubitul tau?
Ca nimeni NU poate iubi cu adevarat?
Sau ca NU ajuta nu cunoscut dezinteresant?
Sunt cupluri care se iubesc si dupa 50 de casatorie!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am inteles ce ai scris acolo.Dar te-am întrebat altceva.
Tu ai vrea da la partenerul tau toate lucrurile alea de care zici ca sunt "bleh" si nu le ai si de acolo frustrarea? Ca eu asta inteleg.Ca pe un om nu il ia asa din senin scârba fata de fericirea oamenilor, decat daca il roade ceva.
Si eu mai pun intrebari despre anumite situatii pe care nu le inteleg, dar nu prea ma freacă grija de cum se iubesc ei, sau sa le spun eu daca exista sau nu iubire adevarat.
Plus de asta, te-ai gandit ca poate fiid amândoi bărbați va manifestanți diferit fata de alte cupluri? Sau ca poate tu nu ai gasit inca iubirea adevarat si de aceia nu sti cum se manifesta?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi ca sunt detalii care pot face diferenta? In principiu cartile si filmele promoveaza vorbele, realitatea vrea fapte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Dada laughing atat de tare iubesc incat simt nevoia sa afirme cat de fericite si fidele sunt
Amice, eu daca sunt fericit vin tie sa ti zic ca sunt fericit?
Amice, eu daca sunt fidel simt nevoia sa afirm ca sunt fidel?
Amice, sunt impreuna cu iubitul meu, dar asta nu inseamna ca nu am ''cunoscut'' si alti barbati si ca nu voi mai cunoaste
Stima!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Cu toate ca nu sunt pe acc lungime de unda cu tine, ceea ce e de apreciat e ca totusi esti destul de constructiva in raspunsurile tale

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

De acord cu tine! Filmele romantice genereaza idealuri nerealiste cu privire la iubirea din viata reala!