| Nemessys a întrebat:

Ati accepta sa ramaneti toata viata cu o persoana care nu vrea sa se casatoreasca cu voi?

44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar daca nu mai exista barbati si unicul futabil sant eu pentru ea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă și ea vrea să rămână toată viața cu mine, da.

| Drimmero a răspuns:

Trebuie neaparat casatorie?

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Pai cum mai? Ce e aia relatie fara binecuvantarea domnului?

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Nu de alta dar scapi mai ieftin, fara batai de cap si procese in caz de despartire )))

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Asta zic...

| T0T a răspuns:

Da. Căsătoria e aproape inutilă. Uneori mai mult încurcă.

| Freya1 a răspuns:

Sincer eu m-as casatori pentru acte sincer,sa fim pe un nume,daca facem un copil sa fie pe acelaș nume cu amândoi, daca facem niște acte sa ne fie mai simplu, sa putem răspunde unul de altul la necaz (spre exemplu la spital, o operație sau ceva).Ca de altfel, nu imi e necesar.

| Catrice a răspuns:

Da.
(This is gonna be me in the next years)

| Nemessys explică (pentru Catrice):

Pentru ca nu o sa ai cu cine sau cum? laughing

| Catrice a răspuns (pentru Nemessys):

Nu,pentru că is in friendzone si daca ne-om vedea după toată nebunia aka pandemia, slabe șanse să se schimbe situația sad

| Nemessys explică (pentru Catrice):

Nu fi rezerva cuiva.

| Catrice a răspuns (pentru Nemessys):

Hai ma că potrivire ca asta nici c-am mai găsit. Avem în comun cam 90% din chestiile descoperite pana acum sad

| Nemessys explică (pentru Catrice):

Deci si el este,, in your mid"? Sunteti unul in mintea celuilalt?

| Catrice a răspuns (pentru Nemessys):

Asta credeam...also e "ea", nu "el"winking

| Nemessys explică (pentru Catrice):

Mno, alta treaba...

| Catrice a răspuns (pentru Nemessys):

Same shiiii...

| LoveSleep a răspuns:

Nu.
Dar as ramane toata viata cu o persoana care nu vrea sa se casatoreasca in general.

| SilentRain a răspuns:

Dacă mă iubește da
Nu-mi pasa de o bucată de hârtie

| Sofer a răspuns:

Când te căsătorești devine totul complicat laughing
Eu prefer sa rămânem asa. Nu trebuie un act pentru a rămâne toată viata cu acea persoană.

| LPCTSTR a răspuns:

Atat timp cat exista afect, de ce nu?

| ShaOfHatred a răspuns:

Clar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,am şi acceptat deja.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Aici se intelege deoarece tu nu vrei copii. Insa daca aparea unul, oare cum ati fi procedat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

N-ar putea să apară. Pentru asta există pilula de a doua zi.Sau avort dacă chiar e cazul, dar n-aş vrea să se ajungă chiar până acolo.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

M-am exprimat gresit. Voiam sa zic IN CAZUL IN CARE v-ati fi dorit amandoi unul, cum ati fi procedat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Atunci probabil că da, dar sunt cam slabe şansele să ne răzgândim, mai ales în ceea ce mă priveşte pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.Care ar fi motivele lui(tale) pentru care nu ar vrea sa se casatoreasca?
Din moment ce eu vreau si el nu vrea, ar insemna ca unul dintre noi trebuie sa faca un compromis.Nu vad de ce ar trebui sa fiu eu aia.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Sau... sa va despartiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu mi se pare asta un motiv pentru despartire.Si nu cred ca as renunta la o persoana pe care o iubesc doar din cauza casatoriei.
Nu mi-ai zis care ar fi motivele pentru care n-ar vrea sa se casatoreasca.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Ar fi un motiv in cazul in care niciunul dintre voi nu vrea sa faca un compromis pentru celalalt. El nu vrea sa faca pentru tine si nici tu pentru el.
Si ai zis ca nu ai chef de relatii si nici nu o sa ai tocmai din acea teama.

Nu am de unde sa stiu / inventez motivele. Este o intrebare numai asa. de studiu. Sa vad ce parere mai are lumea (mai ales fetele, ca spre asta tintesc) despre casatorie. Stiu ca ele aveau mica lor,, obsesie" legata de asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

"Si ai zis ca nu ai chef de relatii si nici nu o sa ai tocmai din acea teama"
Nu e vorba ca n-am chef.Nu stiu daca sunt dispusa sau daca pot sa devin vulnerabila.Mi-e teama, cum ai zis si tu."si nici nu o sa ai" Nu cred ca o sa raman singura toata viata sad
Daca as stii ce motive are si i le-as intelege(n-ar fi ceva de genul "nu vreau si gata"), as putea ceda.Poate.Eu am motivele mele, care-s mai bune decat fanteziile cu rochii albe ei printi calare.
O relatie nu poate functiona daca ambii nu sunt dispusi da faca compromisuri.Incepand cu lucruri mici, pana la lucruri mai importante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!

Oricum nu vrei sa rămână cu tine datorită unui "legamant" la biserica sau unui act nu?
Dacă rămâne, ramane liber!

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Dragostea nu sta intr-un act

| Nemessys explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Spune-le astea fetelor care de mici se viseaza printese din cauza ca s-au uitat pe disney si aud din gura lu' ma-sa ca trebuie musai sa se casatoreasca. (intr-un cuvant... obsedate)

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru Nemessys):

Păi normal...laughing
Alea vor siguranta și nu au încredere în ele...
Se simt protejate datorită actului...
Daca sunt măritate au acces la averea soțului si in caz de divorț rămân cu ceva...
Așa nu rămân cu nimic si e obositor sa joci teatru tot timpul.
Daca tu ca femeie ești cineva si arăți acceptabil te asigur ca vei găsi cel putin 10 pretendenti!
Pe mine ma sperie ideea de a ma lega de cineva pe viață și ceea ce am apreciat la barbatul cu care am fost câțiva ani a fost faptul ca mi-a oferit suficientă libertate si am avut timp sa ma ocup de carieră.
O seara bună!

| eddyEdddy a răspuns:

Cassatoria e mai mult pentru a fii 50/50 la casa masina etc si pentru a face otara bani laughing) daca 2 persoane se iubesc casatoria e o foaie care zice ca sunt impreuna nimic special laughing)

| Nemessys explică (pentru eddyEdddy):

Deci stai puțin... Dacă bărbatul are 100.000 de euro, se căsătorește și după divorțează ( nu contează din ce motiv) bărbatul este obligat sa ii dea femeii 50.000 de euro?

Dar ce se întâmplă în cazul în care femeia nu știe de acei bani? happy

| mikakusanagi02 a răspuns:

Da pentru ca eu as fi persoana care nu ar vrea sa se casatoreasca laughing)