| laviniabeluska11 a întrebat:

Ați ajuns vreodată în punctul ca voi să faceți, într-o relatie, toată treaba în casă și să nu primiți niciun fel de apreciere? Totul e din rău în mai rău. Eu spăl, eu fac curat, eu fac mâncare. Intr-o seara el stătea pe telefon și mi-a zis sa ii calc, având în vedere că nu făcea nimic. I am zis că nu îi calc, să își facă singur pentru că am obosit efectiv. Sunt ca o sclava fără salariu. Noi lucrăm amândoi, iar eu sunt și la facultate. Mi se pare că suntw neînțeleasă. Iubitul meu e foarte puturos si am ajuns la disperare. M-am mutat în altă cameră și nu vorbesc cu el de ieri. Nu îl mai suport să își bată joc asa. Nu apreciază că mă străduiesc să fac mâncare deși nu mă pricep, tot timpul are de reprosat. Nu mai stiu ce să mă fac.

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Paraseste-l. Cat mai rapid. Viata ta va reprezenta un continu calvar alaturi de astfel de trantor nesimtit. Analizeaza situatia in mod obiectiv fiindca deja in acest moment ai ajuns sa fii intr-o situatie deloc de invidiat si anume cea de a fi... compatimita. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut problema asta si sincer iti spun ca si eu am avut partea mea de vina pentru ca l-am invatat asa.
Eu nu munceam ce e drept dar stateam la tara si era mult mai multa treaba avand in vedere ca nu aveam conditii.De la carat apa, la plantat in gradina, la spalat de mana etc pentru ca asa a fost atunci si nu aveam pretentia ca el sa faca ceva pentru ca ma gandeam ca daca nu muncesc atata sa fac si eu.Doar ca el nici nu aprecia si nici nu mentinea curatenia.Mereu arunca haine, farfuri si etc murdare peste tot si se tolanea in pat.Eu am dus-o asa ani de zile pentru ca ma gandeam ca eu nu contribui cu bani, ca eu nu fac nimic si nu e corect sa ii spun ceva pana m-am imbolnavit din ce in ce mai tare si nu am mai putut face nici treaba in casa da sa mai merg si la munca asa ca am renuntat la relatie.
Acum am o alta relatie ok, cu un barbat care intelege ca totul are o limita, ca intr-o relatie trebuie sa faci si compromisuri si ma ajut ala mancare, in weekend la curatenie si cand vine de la munca strange dupa el.Nu am mai lasat de la mine de loc si i-am explicat ca le facem jumi juma.Eu sunt de acord daca am mai mult timp sa fac mai multa treaba,sa fac mancare ca el nu stie sau treburi de femeie dar daca am nevoie sa spele vase, sa duca gunoiu, sa aeriseasca, sa dea cu matura pentru ca eu am treaba sau nu ma simt bine nu se pune problema.
Ori realizeaza si face, ori il schimbi.

| Emilian65 a răspuns:

Tine-l asa in sah vreo doua trei zile si vei vedea ca totul se va schimba daca te iubeste cu adevarat.

| Andreeush a răspuns:

De ce mai stai cu el atunci?
Lasă-l.

| Emma30555 a răspuns:

Nu mai face nici tu nimic, sau doar când ai chef. Nu l învață asa, dacă vede ca nu e ordine poate pune și el mana sa facă

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De ce mai este iubitul tau?

| AliGab a răspuns:

Te desparti de el. Sotul se duce la serviciu, alearga de mama focului pentru toate problemele administrative ale familiei sicu mine si bebele pe la spitale sau doctori (avem un copilas bolnav) si cand este acasica ma mai si ajuta daca vede ca am treaba. Ce iti trebuie sa fi sclava cuiva? Cauta-ti unul care sa aprecieze si sa ajute, nu lepre.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Atunci de ce te ai măritat?!

Te ce te plângi?

Când îți alegi soțul îți alegi viitorul!

Păi dacă vezi ca se comportă asa "pa și la Gară, sa vina alta proastă sa îți accepte tonurile și nemulumirile tale"

| GirlOnline81 a răspuns:

Iubitul tau suna ca un tip plictisitor si lenes, genul de tip lenes care crede ca rostogolindu-se pe canapea, defineste un exercitiu, genul de tip care crede ca produsele de curatenie sunt bune de mancat. Mai pe scurt, genul de om care cantareste planeta in jos. Da, acel gen de tip puturos!

Cat despre tine, trebuie sa stii ca uneori, pur si simplu nu ai de ales. Daca nu esti fericita, nu esti!

| Rux04 a răspuns:

Bună. Te sfătuiesc să-l rogi frumos să te ajute. Poartă o discuție cu el, nu se mai poate așa. Într-un cuplu treburile se fac împreună, nu unul să facă totul și celălalt nimic. Eu cu prietenul meu așa facem, ne ajutăm.

| DanyDav a răspuns:

Ai maxima dreptate, cred ca in viata de cuplu toate treburile trebuie sa se imparta intre parteneri.
Aigresit ca l-ai obisnuit de la inceput in felul asta.

| Lule a răspuns:

Problema este ca asa l-ai invatat si nu prea mai poti sa-l mai schimbi