| SelenaMe a întrebat:

Ati avut vreodata un sentiment de scarba, sau sa zicem orice alt sentiment urat fata de iubitul / iubita de care v-ati despartit? De ce?

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Motivul este minciuna!
Pa, pa.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Niciodata mereu cand am dat papucii nu am simtit altceva decat usurare!

| jolidon a răspuns:

Da, il resimt uneori fata de actualul :-). De ce? Pentru ca avem o relatie posesiva, ciudata si daunatoare. Pentru ca ne folosim reciproc, eu il "folosesc" in sensul ca ma las mintita si tac fiindca il iubesc prea mult si nu vreau sa il pierd, iar el ma foloseste ca pe o jucarie, o iei din raft cand ai chef de ea si cand te plictisesti o pui la loc, vine la mine petrecem cele mai frumoase zile apoi se intoarce de unde a venit. Nu stiu cu exactitate ce sentiment resimt in astfel de momente dar este un amestec negativ de durere, dezamagire, scarba, singuratate, desnadejde happy

| Cristina45 a răspuns:

Da, pentru ca dupa ce eu am incercat sa ma despart de el amiabil cu frumosu nu am jignit si nici nu am vrut sa dau nimanui pre multe detalii despre ce a fost intre noi el a inceput cu amenintari si alte chestii de genu, cea ce mie nu mi se pare frumos si la denigrat cu mult in ochi mei, doar oameni slabi se razbuna, stii vorba aia "daca vrei sa fii fericit o secunda razbunate, dar daca vrei sa fii fericit o viata iarta" big grin sper ca intr-un fel pe viitor ti-am fost de folos, gandeste-te de 2 ori inainte cand vrei sa te razbuni pe cineva mai este iar o vorba adevarata "daca raspunzi la foc cu foc iese un foc mai mare " big grin iti urez succes pe mai departe big grin

| drogh a răspuns:

Da, dar nu a fost din scarba. A fost din plictiseala. Am realizat ca nu ne mai potrivim si de aceea a trebuit sa renunt la relatia noastra insa nu a fost cine stie ce durere pentru ca amandoi am trecut peste. Am avut totusi si niste sentimente de ura fata de el pentru ca imi facea niste chestii urate dar cu timpul le-am uitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După despărțire. apare sentimentul de care ne zici, scârba. Asta pentru că începi să-ți amintești chiar și neintenționat clipele groaznice ale relației și defectele persoanei. deci da, cu toții am avut și așa a apărut întrebarea: dar oare ce am văzut la el/ea? laughing

| Demonull a răspuns:

Yeap.nu stiu daca scarba un soi de ură amestecat cu indiferență.
Oricum este temporar (cand spun temporar ma pot referi si la cativa ani dar nu la toata viata). Acum depinde si de cauzele despartirii si mai multe dar ca in orice despartire..sa fim seriosi cant poti ramane prieten cu fosta/fostul? niciodata..persoanele care afirma asta sunt niste mincinosi incurabili.

| SelenaMe explică (pentru Demonull):

Ce icare spun sa ramai prieten / prietena spun asta ca se te simti bine, o zic ca o chestie ca ramenti amici si ca sa nu suferi, adica sa nu existe sentimente rele intre voi. Iar daca zice in adevaratul sens al cuvantului prieten e miniciuna

| LineGuide a răspuns:

Da, pentru ca am vazut in ce hal a ajuns, fiind influentata de altii sa se comporte diferit de cum o stiam, si sfaturile bune pe care cred ca i le dadusem.
Mult noroc!

| Demonull a răspuns (pentru LineGuide):

Bate palma. suntem in aceiasi „afacere" happy

| LineGuide a răspuns (pentru Demonull):

Incearca sa uiti ca ai invatat-o de bine, si sa-ti dai seama ca daca omul nu isi vrea siesi binele, atunci altora n-are cum sa-l vrea. Nu si-a dat seama ca langa tine avea binele, si era departe de probleme, sa stea cu alti baieti, care, dupa ea, o invata de bine, si ii pot oferii ce nu i-ai oferit tu.
Mult noroc!

| Demonull a răspuns (pentru LineGuide):

Asa-i.Bunicu meu avea o vorba cam dura ce-i drept „Cine s-a nascut in rahat, in rahat va muri " asta-i. fiecare cum crede ca-i mai bine happy

| Vi003 a răspuns:

E chiar asa de greu sa ignori pe cineva? Cu ce te-ajuta sa urasti? Important e ca tu te consideri un alt om fata de cum te-a crezut ea si, fie vorba intre noi, nici nu te merita!

| Raiiiisa a răspuns:

Da,pentru ca mi-a facut mult rau si de cate ori il vedeam ma apuca scarba.
Nu l-am urat, pentru ca nu mai avea nici o valoare in fata mea, dar in schimb mi se facea drag de el cand venea si se tavalea in fata mea sa-l iert.

| varcolaccc a răspuns:

Nu are rost sa suferi pentru cineva si sa urasti pe acel cineva fiindca nu merita.

| WildDream a răspuns:

Aici depinde si de motivul despartirii...
Si da am avut la inceput un amalgam de emotii printre care dezgust si dezamagire fata de el dar dupa aia mi-am zis ca nu se merita sa am eu atatea emotii negative pentru un om care nici pe alea nu le merita asa ca am ales sa-i ignor existenta si a fost mult mai bine.

| MissJJ a răspuns:

Sentimentele negative sunt, de cele mai multe ori, foarte des intalnite in cazul despartirilor.Pentru ca despartirea in sine este un lucru trist, atunci cand se produce este clar ca unul dintre parteneri a fost dezamagit de celalalt intr-un fel sau altul pentru ca il vedeau altfel, aveau sperante si au investit in relatie.
Sentimentul de dezgust apare de obicei in momentul in care este vorba de infidelitate.Pur si simplu nu mai suporti acea persoana langa tine din cauza gandului ca a fost atinsa de altcineva, sarutata de altcineva.

| annna69 a răspuns:

In definitiv. ura e doar o dragoste nereusita

| ang31989 a răspuns:

In momentul in care cineva te dezamageste in repetate rânduri trăieşti un amalgam de sentimente, de la tristete la neputinţă, de la autoinvinovatire la indiferenta si in final de scarba, oricum de la dragoste la ura e doar nu pas si asta nu e un mit! Oricum timpul le rezolva pe toate si in final ramanem cu experienta de viata.

| Victoria275 a răspuns:

O data prietenul meu nu s-a spalat cand a venit la scoala si cand m-am apropiat de el mirosea urat, asa ca m-am despartit de el, fara sa ii spun de ce. Tie ce ti s-a intemplat?

| Alexu9696 a răspuns:

Da si inca am fata de fosta mea, de ce? Pentru ca mi-a tradat asteptarile... si sentimentele...