| saresipiper a întrebat:

"Ati patit sa puneti o intrebare sau sa vorbiti si sa nu fiti luat in seama, pe cand alti oameni pun intrebari inutile si li se raspunde pe loc, cu maxima implicare?"

13 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Cel mai probabil nu stii cum, cand si cui sa te adresezi.

Exemplu:
Daca e finala Champions League si doi, trei barbati se uita la TV, iar tu vii sa le spui ce soacra naspa ai, logic si normal, nu te va baga nimeni in seama.

Daca unul zice "Imi bag p...in el de artbitru, nu vede ca a fost fault?", sigur va stani discutii si comentarii pe tema asta. La fel de normal.

P.S.: Champions League e o competitie sportiva, in speta fotbal, intre echipe de club.

| saresipiper explică (pentru Holiday):

Nu e cazul, intrebarile sau ajutorul tipului e mereu in concordanta cu subiectul.
Probabil cercul nu e potrivit, in ziua de astazi, a pune un om citit langa o adunatura de inculti e ca si cum ai pune un lup intre oi.

| Holiday a răspuns (pentru saresipiper):

Se pare ca e tocmai invers, adica o oaie intre lupi ca el se simte nesigur si frustrat.

| saresipiper explică (pentru Holiday):

Am dat exemplul cu lupul intre oi fiindca oile se simt amenintate de lup iar atunci incep sa se apere si ele cum pot.

| Holiday a răspuns (pentru saresipiper):

Eu cred altceva de persoanele astea. Daca nici intre fraieri nu poti sa te impui intr-un fel sau altul, daca nici pe aia nu ii poti face sa asculte ce ai de spus, inseamna ca esti mai fraier decat ei.

| saresipiper explică (pentru Holiday):

E bun punctul tau de vedere! De acord...doar ca genul asta sunt si rai, daca vad ca esti mai bun sau mai dotat decat ei, si nu suporta chestia asta. Asa, daca te prefaci ca esti ca ei, cu nimic mai bun, si incerci sa ii duci de nas poate mai merge. Ideea e sa nu te porti ca si cand ai avea ceva in plus probabil.

| Bizon95 a răspuns:

Da
e un chat undeva, nu vreau sa spun care si unde
insa acolo toti se cunosc intre ei de ani buni, iar eu sunt "nou"
si mi s-a intamplat chiar sa dau un sfat IT corect, dupa care sa vina dupa mine cineva care sa dea unul TOTAL AIUREA, si eu sa fiu lasat in urma in numele vanatului de cai verzi pe pereti, asa ca m-am dat la o parte si l-am lasat pe ala sa se chinuie, DEGEABA, mai ales ca nu prea exista o solutie la problema lui

deci asta e un lucru care depinde de situatie si de persoanele cu care vorbesti
alt exemplu ar fi ca nu te poti astepta ca un mucos de 15 ani sa fie bagat in seama cand oameni de afaceri discuta afaceri, iar el e invitat din complezenta, pentru ca prietenul ficei gazdei (sau ceva asemanator)

| saresipiper explică (pentru Bizon95):

Pana si intr-un colectiv de mucosi, unii sunt bagati in seama iar altii dati la o parte. De ce?
Si nu, intrebarea mea nu are legatura cu mucosii, ci de un caz unde respectivul a fost mucos, iar acum este adult in toata regula, inteligent, cult, dar sa spunem ca nu e atat de inzestrat fizic precum altii (e dragut, nu un macho cu muschi) si, desi posedă calitati intelectuale remarcabile, intr-un colectiv de oameni obisnuiti (necititi) este nebagat in seama ba chiar luat peste picior. De ce aproape intotdeauna oamenii dotati intelectual au de fiecare data de suferit, iar cei slab pregatiti sunt mereu fericiti si lipsiti de constiinta (nu le pasa ca jignesc sau fac rau)?

| Goete a răspuns:

Ce va determina sa hotarati voi singuri ce e util si ce e inutil, ce e corect si ce e incorect?
Se pare ca ceilalti nu sunt de acord cu valorile voastre, e unicul lucru care se intampla.
Cautati alt grup de prieteni

| saresipiper explică (pentru Goete):

Util - un om cu 0 carisma si 0 frumusete fizica se ofera, din bunatate si altruism, sa intinda o mana de ajutor sau pune o intrebare spre a incerca sa rezolve o problema - e nebagat in seama si neauzit.

Inutil - un om popular injura, fave o gluma de prost gust pe seama altui om (urat fizic sau care nu are bani). Rezultatul? Toata lumea rade, deci il incurajeaza pe acel individ, iar respectivul ajunge indragitul grupului.

| Goete a răspuns (pentru saresipiper):

Nu esti Nimeni pentru a decide ce e Util sau ce e Frumos.
Cel mult iti poti expune punctul tau de vedere, realitatea ta - care nu neaparat e si a celorlalti. Daca ai capacitatea de s trece peste hotarele Ego-ului tau si a intelege.

| OrdanKarris a răspuns:

Ce fac intrebarile tale demne de raspuns prompt sau implicare si ce fac intrebarile altora inutile, nedemne de maxima implicare? Câtă nesimtire.

| saresipiper explică (pentru OrdanKarris):

Mai bine nesimtire decat prostie. "Ce fac intrebarile"? Mare ti-e gradina Doamne si multi ii sar gardul!