| chiftelutacrocanta a întrebat:

Atunci cand iubesti o persoana si acea persoana dupa un timp nu iti mai ofera atentie,nu te mai mangaie cum o facea odata,te respinge, isi petrece timpul cu altcineva mai mult decat cu tine, te simti intristat atunci? Ce altceva vrei sa faci atunci decat sa te pui in genunchi in fata ei si sa ii cersesti iubire? Dar intrebarea mea e de ce se intampla asta? Ce anume isi doreste un om de la persoana lui iubita? Iubirea inseamna doar a darui dragoste sau in iubire mai se si cere dragoste uneori?

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Normal că se și cere, imaginează-ți că o relație e ca un contract, iar ca să funcționeze situația trebuie să fie echitabilă, adică nu trebuie numai să ceri trebuie să și oferi, că dacă nu practic trăiești emoțional pe spatele partenerului de relație, ceea e de la sine înțeles neplăcut și toxic.

| August99 a răspuns:

Normal ca ma simt trista. Ma simt trista cand vad ca nu imi mai ofera afectiune cum o facea. Ma simt trista cand ofera altcuiva si am impresia ca mai mult ca mie. Nu stiu daca e tristete sau gelozie dar e un sentiment urat. Nu as cersi iubire. Dar as lupta pentru ea.

| NicoletaSimina a răspuns:

Iti spun un secret,daca te iubeste cu adevarat te va cauta el singur,nu are rost sa te rogi de el,sa-l stresezi cu mesaje si telefoane nonstop, lasa-i putin spatiu, poate asta isi doreste, ti-ai pus intrebarea? i-ai gresit cu ceva ce l-a deranjat? sau poate il sufoci cu iubirea ta, ofera-i libertatea de care are nevoie.Nu strica un pic de indiferenta,cand va vedea ca nu-i raspunzi la niciun apel sau la niciun mesaj,fa-te invizibila si indisponibila,atunci va avea impresia ca te va pierde definitiv si se va speria, iar atunci norocul ar putea sa-ti bata la usa happy Incearca sa nu mai pui atat de mult suflet, prietenul meu cand mi-a spus ca nu am orgoliu in mine si ca el are, i-am aplicat o lectie si acum imi acorda atentie deplina, Indiferenta este cea mai letala arma.Pe orice barbat il doare.Indiferenta unei femei te omoara! Tu nu trebuie sa depinzi de el,ocupa-ti timpul cu distractii,iesi prin cluburi,distreaza-te,nu sta in casa si-ti plange de mila,asa macar va vedea ca nu suferi dupa el si-si va da seama ca nu esti disperata dupa el si ca "ai uitat" repede de el. Sfatul meu:nu tu mesaje, nu tu apeluri, fa-te indisponibila, nu-i raspunde macar cateva zile, si vei vedea rezultatul dupa happy Pe prietenul meu l-a durut indiferenta mea.Cand te hotarasti sa iei legatura cu el intr-un final,fa-te tot indiferenta (fii rece cu el). Daca chiar nu-i pasa de tine, nu va face aceste compromisuri (nu te va suna, nu te va cauta), inseamna ca degeaba ai trait cu el si este timpul sa-ti iei talpasita din viata lui si sa-ti cauti fericirea in alta parte. Tine minte, cel care paraseste se va intoarce.Mai devreme sau mai tarziu, tot el va regreta pentru deciziile gresite, dar va fi prea tarziu sa te readuca in viata lui, pentru ca deja te-a pierdut, tu vei fi fericita cu un alt barbat! Sper ca te-am ajutat!