| andreeacc22 a întrebat:

Au trecut 9 zile de cand trebuia sa mi vina menstruatia, insa am crampe-o durere la ovare, ma urinez des, plus ma dor sanii. Am intretinut relatii sexuale, dar de fiecare data protejat(prezervativ-verificat, nu era spart + metoda pull out, nu sunt sigura de urmele de sperma de pe degete insa e improbabil). Am facut un test de sarcina ieri dimineata care a iesit negativ. In a treia zi de la intarziere ma ustura cand ma urinam si acum doua zile aveam dureri in timpul actului sexual. Este vreo sansa de a fi insarcinata sau este doar o raceala jos?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai sigur/probabil tot ce ai precizat/prezentat, se datoreaza faptului ca pe parcursul actualului ciclu menstrual s-au produs anumite dereglari ale activitatii hormonale ceea ce a avut ca urmare dereglarea ciclului menstrual si amanarea inceperii menstruatiei pe un termen a carei lungime este imposibil de a fi anticipat. Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se fi putut forma si de a exista o sarcina instalata in uter se poate aprecia atat teoretic cat si practic ca fiind extrem de mica, imposibila. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa poata fi considerata valabila si corecta, trebuie sa fie efectuata doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la momentul intretinerii ultimului contact sexuala NEPROTEJAT. Insa in situatia prezentata efectuarea testului de sarcina practic este irelevanta. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Dacă actele sexuale au fost protejate, dar nu poți fi gravidă.