| anonim_4396 a întrebat:

Aveti grija la chirotaje.sa nu vi se faca dor de copii care s-ar fi putut naste.credeti ca daca nu-i vedeti, e de ajuns pentru a nu suferi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nobody, ai dreptate. dar educatia si neglijenta isi spun cuvantul.parintii au partea lor de vina, le este jena sa vorbeasca cu odraslele lor despre un subiect inca tabu, fetele si baietii la randul lor gandesc primitiv chiar daca au informatia necesara, de obicei sunt siguri ca nu li se pot intamlpa tocmai lor si atunci, apare problema. evident, cea mai usoara cale este avortul provocat. din cauza neglijentei se ajunge si la avorturi la 6 luni. dar nu ne putem permite sa judecam noi greselile altora, ci doar sa le corectam cu ajutorul acestora. dar sa stii un lucru, procentajul cel mai mare apartine femeilor de peste 30 de ani, acestea sunt foarte sigure pe "experienta" lor si de obicei clacheaza. tinerii sunt totusi ceva mai responsabili si folosesc metode contraceptive. dar cel mai important este sa ii ajutam cum putem, cu informatia necesara si corecta.

19 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

1) corect e "chiuretaje"
2) in contextul de mai sus...corect este "copiii"
3) fiecare e liber sa decida ce e mai bine pentru el.Cred ca orice femeie pusa in situatia de a recurge la un chiuretaj e labila sentimental in momentele respective si nu-i face absolut nicio placere ceea ce face.DECI...SUFERA.Ideea e sa fie destul de realista incat sa aleaga bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci. la mai multe.ca asa au facut si parintii nostri.de aia bantuim pe TPU, gramatica imorala. ea sufera? dar copilul hacuit nu? ce conteaza, daca a fost bine cand a stat cu picioarele in sus?

Janina
| Janina a răspuns:

Nu, fiecare femeie care ia deczia de a face un chiuretaj cred ca e marcata pe viata...

| maya_4030 a răspuns:

E foarte urat pusa intrebarea, gandeste-te ca sunt multe femei care ajung sa recurga la asta pentru. ca n-au incotro, ca sa protejeze mama daca sunt probleme de sanatate care-i pun viata-n pericol, fete sau femei violate, sau pur si simplu pentru. ca au avut incredere in cel de langa ele care au dat bir cu fugitii cand au aflat "minunata " veste, sau cand sotul umbla aiurea se mai si imbolnaveste si tace ca porcul ii da si sotiei care ramane insarcinata, sunt o gramada de motive care duc la un "chirotaj", esti femeie (cred) si n-ar trebui sa spui hop pana n-ai sarit santul, iti doresc sa nu treci niciodata prin suferinta emotionala provocata de luarea unei astfel de decizii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mare pacat chirotajul.Practic nu-i dai voie unui suflet sa se nasca. Dumnezeu il concepe iar tu il refuzi.Ca si cum Dumnezeu iti da ceva si tu il refuzi.Si pot aparea si grave probleme de sanatate. Aveti grija.

| amberjuly a răspuns:

Da, daunator pentru sanatatea fizica si mentala a femeii. Da, peste 30 de ani te gandesti ca l-ai fi putut pastra si era acum un fiu/fiica de 30 de ani... si ai impresia ca nu era cine stie ce sa-l(o) cresti. Si impresia e gresita pentru ca acel copil nu era asteptat la momentul respectiv... nu erau parintii preagatiti pentru el nici material nici moral... iar femeia probabil ajungea singura cu un copil fara posibilitatea de a face o facultate la zi, luandu-si un job prost platit, cu imposibilitatea de a evolua profesional si a-si face o cariera ca sa aiba la un mom dat un job bine platit... etc... Ati spune ca ar fi trebuit sa se gandeasca inainte... sa foloseasca nu stiu ce nu stiu cum, dar cunosc multe femei care au ramas insarcinate cu tot cu prezervativ, sterilet si zicea cineva p TPU chiar cu pastile.

| ka2 a răspuns:

Si daca il faci, (asa cum ziceti voi c-ar trebui) si nu ai cu ce sa-l cresti? probabil ca-l trimiti sa cerseasca, doar asa pentru ca e dar de la D-zeu, cum ziceti voi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sant barbat, si am luat decizii de genul acesta, impreuna cu sotia. a fost egoism pur.si frica de imposibilitatea de a creste mai multi copii.si am fost judecat de actualii mei copii.caremi spun ca ar fi mpartit totul cu fratii lor.chiuretajul daca nu are conotatii medicale urgente nimic nu-l justifica.suferinta? da am suferit la fel ca si sotia mea si sufar si acum.important e sa nu ajungeti acolo si responsabilitatea este a amandurora. justificari? ca intotdeauna.la greu.ca sa ne scoatem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci lasati copii de 15 ani in pace. invatatii riscurile, nu le spuneti ca e normal sa-si inceapa viata sexuala, fiindca stiti f bine ca nu sunt pregatiti.nu toti isi educa acesti copii din punct de vedere sexual.santem prea blanzi, fiindca stim ca ei alearga dupa placeri. dar si eu daca vedeam un film, cum se face un chiuretaj, la vremea aia nu faceam nici unul. dar nu pot da vina pe vremuri.eu si sotia santem singurii vinovati. dar ei sunt cruzi.si trebuie sa se coaca.

| maya_4030 a răspuns:

Pt. nobody
... dar si eu daca vedeam un film, cum se face un chiuretaj, la vremea aia nu faceam nici unul...

pai n-ai facut tu, l-a facut sotia ta in cardasie cu tine deci stii despre ce vorbeam, de ce sari de fund asa de sus atunci? am crezut ca esti vreo sfanta cand am vazut intrebarea, nu toata lumea ii sfatuieste pe tineri sa faca sex, dar daca totusi au facut-o putem sa le dam cateva sfaturi cu ce e bine si ce nu, degeaba ne-am apuca sa le spunem sa n-o mai faca deja e prea tarziu.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Copil? daca sarcina e depistata devreme si chiuretajul se face in primele saptamani de sarcina...chestia aia din interior nu e copil... e embrion!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pupicule trebuie sa stabilim o limita, nu? si spermatozoizii sunt vii nu? si dacai omoram? e impotriva vietii nu?

pupimik
| pupimik a răspuns:

"ea sufera? dar copilul hacuit nu?"

tu ai vorbit de suferinta copilului.Eu doar iti spuneam ca in primul rand nu e neaparat copil (poate fi in stadiul de embrion) si atunci nu are cum sa sufere. Sau spermatozoizii tai trantiti pe pat/pereti/podea/etc sufera? Nu ti-e mila de ei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai pupicule, stim noi sigur cand sufera copilul, embrionul,? stim ca tot ce e viu, e viu.deci sufera intr-o forma oarecare.sezice ca forma aia empirica a copilului se roaga de mama lui sa nu-l omoare. dar ea nu-l aude. dar daca cineva aude si va face dreptate? e mai bine sa nu ajungem acolo cata vreme santem atat de egoisti si sa nu cautam motive pro, decat medicale si urgente.sa cautam mai multe motive contra chiuretajelor si intreruperii de vieti.asta incerc sa fac eu. ce vrea restul lumii...fistecare cu ale lui.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Mie mi se pare perfect normal ca cineva care nu se considera in stare sa aiba/creasca un copil sa recurga la chiuretaj.
Cunosc un caz in care mama naste si creste copilul singura pentru ca tatal copilului e in puscarie. Saracul bebe mereu era nespalat, cu mucii la gura si nimeni nu se sinchisea sa il stearga.Habar nu avea fata de 18 ani cum se are grija de un copil. E mai bine asa? Sa creasca copilul fara a-si vedea tatal...decat dupa gratii? Sa fie mereu nesaplat ca mama nu-i spala hainele? Sa fie mereu bolnavicios ca nimeni nu are grija de el sa il imbrace?

mira
| mira a răspuns:

Se spune chiuretaj.Cuvantul este de origine franceza. Mira

| Shery a răspuns:

Apropo de avorturi, chiuretaje si altele, cel mai frumos cantec:http://www.youtube.com/watch?v=1XO5Sug9HSs

| rita a răspuns:

Pupimik 100000000 de puncte! aplauzele mele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una sufar mult credeti-ma ca nu am vrut sa fac asa ceva dar era sa-mi pird fam pentru asta si nu am avut incotro, nu pot sa trec asa usor si nu stiu ce sa ma mai fac cred ca crima asta ce am facuta imi va ramane imprimata in viata si mintea mea ce sa fac? cum sa fac? sa trec peste asta