| Carla389 a întrebat:

Avortul medicamentos este sigur? A trecut cineva prin asa ceva?

9 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Draga Carla! Nici un avort nu este sigur, chiar facut fiind de catre medic, fiecare femeie are propriul ei raspuns la sarcina, reactioneaza diferit la medicamente, si mai ales la avort! Stii cata durere presupune? eu nu as sfatui pe nimeni sa decurga la asa ceva, decat in caz de urgenta, aici a se citi pierderea sarcinii, am trecut personal prin asa ceva, stiu ce spun...

| Carla389 explică (pentru stejara2):

Medicamentos sau chiuretaj?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna Carla de ce te gîndesti la asta? Vrei să scapi de copil? El ce vină are că voi nu v ati protejat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nici un avort NU este "sigur"!

Chiar şi în urma avortului medicamentos, se poate întâmpla ca placenta/fătul să NU fie expulzate complet!

"- Trebuie să vă prezentaţi la un control medical (cea de-a 3-a consultaţie) în decurs de 14 până la 21 zile de la administrarea Mifegyne, pentru a verifica dacă sarcina a fost eliminată complet, şi sunteţi sănătoasă.

- Metoda întreruperii sarcinii prin tratament medical utilizând asocierea dintre Mifegyne şi prostaglandină nu este 100% eficace.
Rata medie de succes este 95% şi, prin urmare, puteţi avea nevoie de o procedură chirurgicală pentru a finaliza tratamentul." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1983_18.09.09.pdf?anmPage=870&ID=17385

De asemenea, dacă eşti minoră NU ţi se face nici un fel de avort FĂRĂ acordul scris/semnătura părintelui sau tutorelui legal.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Bună

Nu, nu este sigur cel mai bine nu mai faci.
Ai grijă pe viitor!winking

O seară bună!

| Alcyon a răspuns:

Avortul medicamentos se face doar in primele doua luni, sub stricta supraveghere a medicului. Asa ca ar fi bine sa te adresezi unui ginecolog.

| PsychologistT a răspuns:

Sigur in ce sens?
Pentru asta trebuie sa fii pregatita atat psihic cat si fizic. Nu e deloc usor, te va schimba, si va ramane mereu in constiinta ta.
Doar sub supravegherea medicului se face orice procedura de avort.
Trebuie sa fii foarte bine informata de el, in ceea ce priveste riscurile, si sa fii constienta de urmari.

| Miky1 a răspuns:

DA,luat in timp util.Te-ai gandit cu cine te culci, cum se simte el bine, cum tine el la tine? EEE, asata e urmarea.

| Capriciu a răspuns:

Este sigur numai daca iti este recomandat de un medic, fiindca el te examineaza si daca sarcina este de abia la inceput se poate face acest avort.Stiu o fosta colega de liceu care a facut si ea un asemenea avort si ia reusit, copilul avea 3 saptamini.Sa stii ca este un pacat mare sa faci avort si ar fi bine sa te gindesti de 10 ori inainte de a face avort.Pa!