| alexutza222 a întrebat:

Azi am fost la prietena mea araboaica. I-am spus care sunt sfaturile voastre. L-a sunat pe prietenul ei si au hotarat sa mearga sa vorbeasca cu tatal ei. Am vorbit si cu mama ei(ea stie despre relatie si chiar il place pe tip).

Problema este ca tatal ei crede ca de acum aproximativ un an (de cand a aflat de relatie) ei s-au despartit. Acum ar trebui sa aduca din nou aceasta discutie. Nu poate ca mama ei sa vorbeasca cu el pentru ca asa va crede ca ea a acoperit-o si ar face urat. Prietena mea trebuie sa-i spuna tatalui ei acest lucru. Nu stie cum. Ceva sfaturi?

Tipului ii e frica de ce o sa-l intrebe tatal ei. Oare cum ar trebui sa se poarte? Cum sa reuseasca sa ii faca o impresie buna? Sa ii duca vreun cadou? Ce cadou(clasicul vin nu merge, sunt musulmani)? Ce asteapta in general un tata de fata de la iubitul fiicei lui?

Si problema cea mai mare. Din discutia cu mama ei am aflat ca tatal ei ar accepta (poate!, nu e sigur) doar daca el ar deveni musulman. Prietena mea nu stie cum sa-i spuna. Plus ca ii e rusine sa ii ceara iubitului ei sa isi schimbe religia de dragul ei. Situatia este foarte dificila. Cum sa abordeze aceasta discutie(posibila convertire)?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Fata poate sa ii spuna tatalui ca a incercat sa se desparta dar nu a mers, a suferit foarte mult (pe linia asta, dar mult mai convingator).
Baiatul trebuie sa se prezinte ca un om serios, care se gandste la viitorul lui (cu un plan concret) si care iubeste si respecta fata. Nu stiu ce cadou I-ar putea duce.
Fata ar putea sa ii spuna baiatului direct, exact ce ne-ai spus si tu noua: "tata ar putea accepta daca. Tu ai putea condidera asa ceva?" Nu ii impune, il intreaba. Daca ii spune din timp, el nu va fi luat ca din oala daca se va pune aceasta problema in discutia cu tatal ei.

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Baiatul ala trebuie sa fuga de familia aia de jegosi ordinari musulmani care ucid suflete nevinovata, isi pune viata in pericol baiatul si nu numai a lui ci si a familiei, fa tot posibilul sa il desparti de baiat de dezaxatii aia mulsulmani, nebuno tu esti constienta ce sange rece au aia faa? te pui in pericol

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa se gandeasca foarte bine deoarece aceste relatii mai ales cu cei cu religia musulmana este foarte dificila.Fac parte ditro alta cultura.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Du-te ma ca aia sunt bolnavi, sa o atinga numa pe fata ca il si decapiteaza, halelle maica sfanta

Răspuns utilizator avertizat
| ridhimagupta a răspuns:

Sa aiba mare grija, si in nici un caz sa nu aduca vin sau orice alta bautura pentru ca musulmanii nu consuma alcool, si nici nu fumeaza si ca sa faca o impresie cat de cat buna sa se documenteze despre religia lor sa fie cat de cat in tema pentru ca musulmanii intreaba prima oara si de religia lor trebuie sa stie ca o sa il intrebe daca ar fi dispus ca se converteasca la religia lor si sa creada in Allah