| SG1995 a întrebat:

Băi explicați-mi și mie așa băbește cum este cu perioada fertilă? Adică am înțeles că femeile au ciclu menstrual și că eliberează ovulele neuzate, dar mai departe sunt puțin în ceață.

Răspuns Câştigător
| NicoletaSimina a răspuns:

Daca iubita ta are un ciclu regula, fiind de 28 de zile, calculand cu prima zi a ciclului menstrual si pana in a 14a zi, poti intretine relatii intime cu ea, indicat ar fi sa va protejati, chiar daca riscul este redus, a 14a zi este perioada minima fertila si astfel, prietena ta va fi la ovulatie. Ovulatia incepe abia dupa 0 zi sau doua de la terminarea ciclului menstrual. Ovulatia va avea loc in momentul in care niciun ovul nu a fost fecundat si a fost eliberat (prietena ta poate observa o secretie transparenta si lipicioasa pe chilot, atunci se presupune ca este in perioada fertila), iar atunci va simti nevoia acuta de a face dragoste. Ovulatia dureaza 14 zile pana la venirea urmatoarei menstruatii, daca a avut loc un contact neprotejat, ea poate ramane insarcinata.

| SG1995 explică (pentru NicoletaSimina):

Mersi de lămurire, simplu și la obiect.

| NicoletaSimina a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Ma bucur ca te-am putut ajuta! :* Multumesc de asemenea, pentru fundita! Daca mai ai nelamuriri, poti sa ma intrebi orice doresti tu! :*

| SG1995 explică (pentru NicoletaSimina):

Momentan numai am era așa pentru cultura mea generală că e util să știi chestiile astea.

| NicoletaSimina a răspuns (pentru SG1995):

Am inteles.stai linistit, poti conta pe mine oricand diresti.In caz de ceva, ma anunti!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand nu exista perioade infertile, ci doar perioade cu fertilitate minima (sub 5%).
In al doilea rand, ca sa folosesti metoda calendarului trebuie sa indeplinesti toate conditiile urmatoare: sa ai peste 17 ani, menstruatii de peste 2 ani, sa nu fi luat anticonceptionale de nici un fel, sa nu fi nascut si sa nu fi facut avort in ultimele 6 luni, sa ai ciclul menstrual mai lung de 24 de zile.
Urmatoarea conditie obligatorie: sa ai cicluri menstruale regulate. Cum poti depista asta: un ciclu menstrual incepe in prima zi de sangerare si se termina in ultima zi inaintea unei noi sangerari. Trebuie sa calculezi durata ultimelor 6 cicluri menstruale. Practic pe calendarul pe care iti notezi prima zi a fiecarei menstruatii, faci calculul, Numerotezi cu 1 ziua in care ti-a venit menstra si continui numaratoarea pana in ziua in acre ti-a venit urmatoarea menstruatie, zi care primeste iar numarul 1 si numaratoarea se reia. Ca sa poti folosi calendarul ultimele 6 cicluri menstruale trebuie sa aiba durata fixa, acceptandu-se maxim o zi de abatere insumat in ultimele 6 luni. De exemplu trebuie sa obtii ceva de genul: 28, 28, 29, 28, 28, 28 sau 30, 30, 30, 30, 29, 30. Daca ai imi multe abateri, nu poti folosi calendarul si nu poti calcula perioadele cu fertilitate minima respectiv maxima.
Daca ai obtinut ca ai menstruatii regulate (atentie, numara pe calendar, fiindca sunt luni care au 30 de zile, altele 31 de zile si nu iti permiti nici o eroare), atunci trebuie sa stii ca zilele cu risc minim sunt ultimele 5 zile ale unui ciclu menstrual si primele lui 5 zile. Adica zilele 1-5 si 24-28 (pentru un ciclu de 28 de zile). Asta inseamna 10 zile consecutive centrate de prima zi de menstruatie. Nu conteaza cat dureaza sangerarea, numai primele 5 zile au risc minim.
Zilele cu fertilitate maxima (practic 100%) sunt zilele 12-16 ale ciclului menstrual (nu ale lunii, ci numerotand cu 1 prima zi de sangerare). Folosind metoda calendarului (sex neprotejat in zilele 1-5 si 24-28, prezervativ in toate celelalte zile, se accepta ca ai un risc de sarcina de cam 10% pe luna.

| RAY a răspuns:

In fiecare luna o fata elibereaza un ovul care daca nu este fecundat este curatat din organism,perioada fertila este cand acel ovul este eliberat spre a fi fecundat,ele simt simt o dorinta sexuala mai puternic in perioada aia, vor barbati care arata ca barbati inalti,musculosi, bine facut, frumosi, se schimba multe in perioada aia, gandesc si mai pozitiv, la om ovulatia este ascunsa

| SG1995 explică (pentru RAY):

Nu măi, mă refer efectiv când are loc, înainte sau după menstruație? Nu de alta, dar e bine să am și eu informațiile astea la îndemnână pentru orice ocazie. happy

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Logic ca inainte de menstra are loc ovulatia