| Delocimportant a întrebat:

Baieti, fete, am o problema foarte grava, foarte nasoala, in cadrul relatiei. In urma cu 2 luni, am cunoscut o fata, pe Facebook. Ne-am intalnit o singura data pana acum. Eu am 25 de ani, iar ea are aproape 17. Eu sunt o fire timida, retrasa, linistita, nu fumez, nu consum alcool, nu ma duc in cluburi. Ea, insa, e exact invers: fumeaza, ii plac distractiile, si, mai nou, am aflat ca ii place sa si bea. Problema e urmatoarea: ieri, la ora 13, mi-a zis ca are putina treaba, si ca vorbim imediat. Tot am asteptat, ca prostul, un mesaj de la ea. Abia la ora 17 am primit un semn de la ea. M-a sunat. Insa apucasem sa merg deja la munca. Mi-a dat mesaj, cum ca de ce nu raspund. I-am zis ca sunt la munca. Apoi. pana seara la ora 22, iar nu am mai primit nimic de la ea. Dupa ora 22, imi da mesaj, si imi zice ca nu a avut timp sa imi mai dea mesaje, fiindca a trebuit sa se pregateasca sa mearga pana la un majorat. Azi am vorbit cu ea la telefon, si, mi-a zis ca, a consumat alcool acolo. Iar eu am zis "ok, nu-i nimic, e treaba ta, nu ma deranjeaza". Azi, mi-a trecut o intrebare prin minte. Si am zis ca trebuie neaparat sa o intreb, mai ales pentru ca sunt extrem de gelos. Am intrebat-o daca a dansat cu ceva baieti acolo. Si a zis ca da. AM LUAT FOC in acel moment! Sunt foarte gelos, si, mai ales cand e vorba de altii, nu suport! Eu ma duc pe ideea ca, atata timp cat esti o femeie decenta si eleganta, si ai respect fata de cel care te iubeste, nu permiti altora sa te atinga. Adica, eu daca nu ma duc nicaieri, si ating alte femei, tu de ce sa te lasi atinsa de altii. Puteai sa iti vezi de treaba ta, si sa fii cuminte, nu sa te apuci sa dansezi cu altul. Nu suport sa imi imaginez ca, in timp ce dansa cu ala, era cu mainile dupa gatul lui, la fel cum mi-i le-a pus si mie cand m-am intalnit cu ea. Odata ce imi zici ca ma iubesti, si vrei sa fii intr-o relatie cu mine, trebuie sa iti stabilesti niste limite. Trecutul ti-l iert, orice ai fi facut, insa prezentul nu. Da, stiu, veti zice ca are 17 ani, si ca are chef sa se distreze. Nu ma intereseaza varsta ei. Odata ce imi zici ca ma iubesti, si te intalnesti cu mine, si ne sarutam, si ne simtim bine impreuna, eu nu mai sunt de acord sa te atinga si altul, chiar daca e in cadrul unui dans. Femeia mea e doar a mea, nu a tuturor. Eu nu am ogligat-o sa nu se distreze. Insa, odata ce ai accepta sa fii intr-o relatie, inseamna ca ai un respect mai aparte pentru barbatul care te iubeste. Va rog, nu imi spuneti ca e prea copila, si nu judeca, fiindca, stie mai multe ca mine, asa am impresia. In final, am decis sa ma despart de ea, oricat de mult sufar, si oricat de mult plang. Sunt foarte gelos, vreau totul sau nimic, nu jumatati de masura. Consider ca, daca vrei sa te simti bine cu altii, inseamna ca eu nu iti sunt de ajuns. Distanta e ca sa iti fie dor, nu ca sa uiti de existenta celui care te iubeste. Nu suport faptul ca, in timp ce eu asteptam ieri un mesaj din partea ei, ea se distra si se simtea bine cu altul. Asta nu pot accepta.
Voi ce parere aveti, daca v-ati pune in locul meu?
Va rog, fara limbaj deranjant. Ma simt rau, si nu am nevoie de asa ceva. Vreau doar o parere sincera si decenta. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nextone a răspuns:

Eu zic sa o lasi balta cu ea. Daca o fata nu e cun iti doresti cand nu e in prezenta ta, inseamna ca nu e potrivita, iar in prezenta ta doar o sa se prefaca. Las-o sa mai copilareasca, iar daca o vrei neaparat trebuie sa o accepti asa cum este la varsta ei. Cred ca ea nu considera ca aveti o relatie... daca ar fi considerat poate te-ar fi chemat cu ea sau te-ar fi bagat mai mult in seama, doar ca relatia e la inceput si nu iti poti da seama exact cum este.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O femeie nu este proprietatea nimanui. Nu exista femeia ta, doar a ta, nici macar in gluma sau in imaginatie. Exista femei independente care pot fi intr-o relatie cu tine, dar care vor face intotdeauna ceea ce le dicteaza constiinta lor, asupra carora tu nu ai nici un drept de a le interzice, impune sau ordona ceva.
Dansul nu este infidelitate, incteaza sa exagerezi ingrozitor. Este treaba ta daca nu dansezi cu alte femei, dar nu e nimic imoral sau interzis in asta. Tu decizi pentru tine, ea decide pentru ea, gelozia asta inutila nu isi are locul intr-o relatie. Fata are dreptul al o viata normala si intr-o viata normala dansezi, discuti, stai si cu alti barbati in afara e partener, fara sa te intereseze din punct de vedere sexual sau sentimental.
gelozia inseamna lipsa de iubire, asa ca e mai bine sa va despartiti. Ea nu merita sa stea intr-o relatie in care nu este iubita si respectata, in care nu beneficiaza de incredere 100%.
Iar tu nu ar trebui sa te implici in relatii, daca nu esti dispus sa ii oferi incrdere nelimitata si libertate neconditionata partenerei. Suferiti amandoi inutil. Daca vrei o proprietate, care sa fie a ta si doar a ta, ia-ti o pisica sau un caine sau o masina, nu o alta fiinta umana.
Sunt in locul tau. Sotul meu este plecat acum intr-o delegatie. Va merge la niste cine festive, va bea un pahar de vin cu colegii si colegele, va rade, va face glume, se va relaxa, poate va dansa cu o colega. Nu vad absolut nimic in asta. Stiu ca ma iubeste doar pe mine si sunt absolut sigura ca imi este fidel si nu mi-ar trada increderea. Inteleg ca fiind la masa cu colegii nu mai poate suna si u imi poate trimite mesaje, ar fi nepoliticos sa se intrerupa pentru a folosi telefonul (stii si tu ca daca esti cu cineva la o petrecere sau la o masa, telefonul trebuie tinut in geanta sau un buzunar, inchis sau pe silentios si nu trebuie folosit in nici un moment, sub nici un motiv, in afara de a suna la 112 in caz de urgenta). Si eu am plecat adesea in delagatii, cu colegi de ambele sexe, acolo am particapt la petreceri si mese festive, am ras, am ciocnit un pahar de vin, am dansat cu cativa colegi, ne-am plimbat, am vizitat imprejurimile. Dar niciodata nu am intalnit un barbat care sa ma intereseze si nici nu mi-a trecut prin cap sa imi insel barbatul. Dar nici nu as fi acceptat vreo interdictie din partea lui.

| SG1995 a răspuns:

Dude pe lângă diferența de vârstă care e mică, e diferența de personalitate tu ești introvertit, ea este o persoană care socializează, dar nu cumva ești prea posesiv? Femeia nu e proprietate privată și până la urmă a fost doar un dans, nu e ca și când și-ar fi tras-o cu vreunul.

| WaterDrop a răspuns:

Erm, am citit drama vietii tale pusa intr-o povestire destul de lunga si ma voi limita la a spune ca desi esti o persoana "timida, retrasa, linistita" care nu fumeaza, nu bea si nu se duce in cluburi (apropo, acest comportament il au majoritatea sociopatilor), totusi nu ai nici o problema legata si chiar ti se pare normal ca este minora si tu ai 25 laughing.Ah si desi esti o fire linistita (scuze ca ma repet), ai omorat`o de vreo 3 ori in mintea ta cand ai scris aceste cuvinte despre cum sunt femeile si ce ar trebui sa faca.

Parerea mea sincera este sa o lasi in pace pentru ca te poate da oricand pe mana politiei si sa-ti gasesti una mai matura care sa-ti fie fidela si pe care, speram, sa nu o omori si sa apari la stirile de la ora 5.Doar zic.

| SG1995 a răspuns (pentru WaterDrop):

Dude, și eu nu ies prin cluburi, pentru că pur și simplu nu mă regăsesc în acel spațiu haotic mă simt ca la o petrecere cu drogați, asta mă face psihopat laughing
Vorba vine că 9 ani diferență nu e așa mare, mai apoi ce mi-e problema că are 17-18 ani, un an nu te face mai matur, domnul care a pus întrebarea e exemplu perfect laughing
Eu am zis aici pe site, dacă vezi că ești ultra-posesiv și gelos patologic fă o vizită la un psiholog nu e normal, o știu de la tacă-meu.

| WaterDrop a răspuns (pentru SG1995):

Una e sa nu iesi prin cluburi, alta e sa ai toate manifestarile lui happy

| SG1995 a răspuns (pentru WaterDrop):

Cum am zis ăsta are probleme laughing Nu e de vină nici tipa, nici faptul că el are o viață socială aproape inexistentă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am oprit la partea in care ea are 16 ani si tu cu 9 ani mai mult.

| Delocimportant explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce? Crezi ca asa fara minte este? Astea de 16 ani stiu mai multe ca una de 30. Doar ca, noi ne lasam indusi in eroare de varsta, si de aceea credem altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Delocimportant):

10/10 trooling de calitate

| SG1995 a răspuns (pentru Delocimportant):

Ești pe bune?
Nu zic că la 16 ani fetele au foarte multe prostioare în cam, dar te asigur că nu sunt la fel de mature ca una de 30. O femeie la 30 de ani are deja altă viziune de viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uh,astept o recenzie!

Răspuns utilizator avertizat
| Catalin_Andrei_1995 a răspuns:

Cauta ma una de varsta ta nu liceene

| IAmAGreatPotato a răspuns:

In primul rand, nu stiu ce asteptari aveai tu de la o adoleşcentă de 17 ani, tu având 25 de ani. După descrierea pe care mi-ai dat-o despre tipă mi-am dat seama că cel mai probabil nici la 28 de ani nu cred ca o sa poata fi fidela. In fine, nici macar majora nu este, nu ai cum sa o faci proprietatea ta. Nici daca avea 40 de ani nu ai fi putut-o numi proprietatea ta, esti prea gelos, si asta nu e un lucru foarte bun.