| Chachi913 a întrebat:

Bbuna TPU! De câteva zile au început sa ma doară sfarcurile. Ma doare si burtica si jos in spate si capul. Sa zic sa fie o posibila sarcina, n-are cum pentru ca ultima oară cand am facut normal a fost luna asta si am facut-o protejat, dupa am mai facut-o de 2 ori anal dar neprotejat si a ejaculat afara deci nu are cum sa fiu insarcina. Menstruatia trebuie sa imi vina luna asta pe 23. Voi ce ziceți? Sunt in perioda premenstruala?

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Stai linistita ca esti in perioada premenstruala

| Miriamm a răspuns:

Da. Este sindromul premenstrual. Nu te speria, nu ai nimic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, cel mai probabil, aceste dureri sunt dureri premenstruale.

Simptomele premenstruale apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cu siguranta este sindromul premenstrual. Nu cred ca ai avea motive de ingrijorare, dar ca sa fi sigura poti face eventual si un test de sarcina. Succes.