| ionyionela20 a întrebat:

Bun,am 8 saptamani si ceva de sarcina,este normal ca dimineata cand ma trezesc cu fata in sus sa am burta tare in partea stanga, si sa pot misca copilul? Urgent va rog!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce resimti poate fi catalogata ca o senzatie falsa deoarece sarcina in acest moment este complet diferita fata de imaginatia ta. Iti transmit un articol privind sarcina la aceasta varsta. Este un "Articol revizuit de dr. Anca Panaitescu, medic specialist obstetrica-ginecologie, Spitalul Clinic Filantropia"

Cum creste copilul tau

""In saptamana a 8-a bebelusul tau are peste 1 centimetru in lungime, este cam de marimea unui bob de fasole, si cantareste 1 gram. El se misca in mod activ si exerseaza sistemul nervos si muscular "". In consecinta embrionul este atat de mic incat ar fi imposibil sa-l misti si de asemenea sa apara vreo modificare a burtii/abdomenului tau. Daca intr-adevar ai burta marita aceasta se datoreaza unei alte afectiuni medicale, in nici un caz nu datorita unei sarcini. Pentru informarea ta corecta citeste urmatorul material : http://www.copilul.ro/......a2637.html Multa sanatate.

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Depinde, daca e mare copilu da