| Emeraude a întrebat:

Bun, va expun urmatoarea situatie, valabila atat pentru fete, cat si pentru baieti : sa zicem ca ati avea un prieten foarte bun, cu grave probleme de sanatate, care nu ar mai avea mult de trait. Intre timp, el va marturiseste ca tine la voi mai mult decat ca la un prieten, ca va iubeste si va cere sa fiti impreuna, desi voi nu simtiti nimic pentru respectiva persoana, doar o profunda prietenie si o oarecare mila, avand in vedere situatia in care se afla. In acest caz, ce ati face? Ati accepta sa fiti impreuna, doar ca sa-i faceti pe plac, sa-i bucurati ultimele zile/luni de viata? E corect totusi fata de respectiva persoana sa traiasca in minciuna? Sau ati proceda altfel? Intrebarea este un pur exercitiu de imaginatie, nu stiu daca exista cazuri.

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Din pacate, eu, una, nu pot sta cu cineva din mila; pur si simplu nu pot!

Decat sa il mint si sa ii fac iluzii, mai bine i-as fi alaturi in singura postura in care as putea sa ii daruiesc iubire: cea de prietena, de confidenta!

13 răspunsuri:
| Damian a răspuns:

Cam cacacioasa intrebarea, cred ca da, macar atat sa faci pentru el/ea, ultima dorinta nu? pune-te in situatia asta si zi-mi ca nu ai vrea sa ti se indeplineasca ultima dorinta

| Duhovnicul a răspuns:

Nu as putea. Asta inseamna ca stau cu acea persoana din mila, nu din dragoste. Subscriu la ceea ce a spus @I`mPerfect(a)!, mai bine un prieten adevarat care sa te ajute, decat un iubit fals.

| MihaiPloiesti a răspuns:

Ar trebui sai explici frumos ca nu poti avea sentimente de iubire fata de el si ca ti f mult la el doar ca amic si dac o sai explici in asa fel incat sa nu il doar f tare o sa fie ok.

| Bianca_2742 a răspuns:

Problema este ca atunci daca ok ii spui da ca vrei sa fii cu el si daca stai sa zicem 2 saptamani si te indragostesti de el si peste alte 2 saptamani moare d. f. atunci c faci? mori si tu sau c? si alta problema daca ii zici nu o sa fie super detrimat 100%. Dar nu stiu din mila nu prea poti sa stai cu o persoana dar depinde de sufletul tau.

| imortal a răspuns:

Pffff... 1-gandeste-te numai daca respectivul bolnav afla ca e mintit inainte sa moara, ce crezi ca se intampla, simplu, moare inainte de termentongue
2. daca tipul bolnav se face bine si nu mai moare cum era de asteptat laughing o sa te simti obligata sa ramai cu el in continuare, at o sa zici daca se imbolnaveste iar.
3. daca te indragostesti de el si apoi acesta moare...cum iti va ramane sufletul? ...cam pustiu, stiu.
4.intotdeauna am preferat adevarul

| imortal a răspuns:

Nero nu uita "r" tongue eu nu iti zic tie "neo" laughing

| VictorSilviu a răspuns:

Eu sunt singura de aici care spun ca tinand cont ca nu mai are mult de trait as incerca sa stau cu el(daca nu cumva e contagios :-s)

| ..somebody.. a răspuns:

E un caz cam cu dus si intors sa zic asa...pai in primul rand ti-ar fi mila de persoana respectiva pentru ca nu mai are mult de trait. e foarte omenesc sa ii simti suferinta de asemenea se mai spune ca exista si minciuna in scopuri bune... dar dupa parerea mea ar fi mai corect si fata de tine insuti, pentru ca tu stii cel mai bine ce simti, nu iti poti pacali sentimentele din cauza ca iti este mila. ar fi mai corect si fata de persoana care nu mai are mult de trait pentru ca ar fi foarte dazamagita daca ar stii adevarul. Adevarul dureros e uneori mai bun decat minciuna dulceaga.asta e parerea mea.eu una asta cred ca as face in aceasta situatie. omul respectiv nu cred ca ar vrea sa isi traiasca ultimele zile din viata in minciuna chiar daca poate asta este ceea ce si'a dorit intreaga viata( sa fie alaturi de mine). crezi ca ar fi mai implinit sa isi implineasa fals tot ceea ce si-a dorit mai mult in viata?

| Nero_1949 a răspuns:

Sincer? chiar daca sunt baiat, incerc sa ma integrez in personaj, mi-as dori mult ca baiat, dar eu am o altfel de gandire ca om acum. daca as fi cu persoana aia, ar fi un pic ca si cum ai dori sa te folosesti de ea, pentru a avea unele placeri inainte de moarte. iar fata, chiar daca la inceput nu-l place, dar decide sa fie impreune pana la urma poate o cucereste si el moare si? ii lasa inima rupta, iar fata il va avea pe baiat in suflet, si va fi foarte dezamagita si afectata, totusi e o persoana care moare! Asa ca nu l-as lasa nici sa ii frang inima sa ii spun nu, dar nici sa fiu cu el, as continuja o relatie mai distanta, pentru a nu o afecta pe fata decesul si pierderea unei persoane apropiate. Nu am citit alte comentarii inainte de a scrie, s-ar putea sa coincida, ma uit acum!

| Nero_1949 a răspuns:

Imoral, se apropie de raspunsul meu, iar catre roxangel. si tu? il vrei pe constiinta? sunt destui barbati si femei.

| Nero_1949 a răspuns:

Ma gandeam eu cai ceva gresit, dar si tu ai gresit, tzaca, "t" nu "r". esti iertat

| opschris a răspuns:

Pai... grea situatia.eu as face ca inainte adica ma port cu el(ea in cazul meu)ca si cum am fii prieteni dar nu iubiti. poate ca e cam dur dar asta e daca mie numi plc nu vreau sa o mint as fii bland cu ea!

| gynutza_5762 a răspuns:

Ar fi o cruzime sa fac asa ceva. nu pot sa fiu impreuna cu o persoana asteptand sa moara din clipa-n clipa pentru. a-mi trai viata asa cum ar trebui.

nu as putea

fundita/batting eyelashes