| anonim_4396 a întrebat:

Buna, 20, 26, 23, 28, 21, 28, 23, 25, 24, 26, 26, 25, 19, 27, 29, 23, 28 acestea sunt ultimele lungimi menstruale pana luna trecută. In data de 3 decembrie am luat pastila EllaOne din cauza ca s-a rupt prezervativul și am luat ca sa fim sigur ca nu exista șansa de sarcina. Chiar dacă el a scos-o când sa își dea drumul cu prezervativ, după acea menstruația mi-a pornit in mod normal, am ciclul cam dereglat de mult.
Menstruație : 27 nov-1 dec
Contacte sexuale : 3, 4, 5, 6 decembire
Menstruație: 24-28 dec
Contacte sexuale: 13, 14, 15, 16, 17 Ianuarie
Menstruație : 22-26 Ianuarie
Contacte sexuale : 2 feb
Menstruație : 14-18 feb
Contacte : 24, 25, 26, 27, 28 feb
Menstruație: 13-17 Martie
Contacte: 19, 20 Martie
Azi ar cam trebui sa îmi vina...
Orice contact a fost protejat, cu prezervativ...

Credeți ca exista riscul de sarcina sau de ce încă nu mi-a pornit menstruația? E a 28 a zi deja ca lungime. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca un numar de 6 -7 cicluri, adica 1/3 din totalul ultimelor 17 cicluri menstruale au fost ori extrem de scurte si anume de numai 19, 20 si 21 de zile, iar alte 3-4 cicluri au avut lungimea de 28 si 29 de zile, reiese ca ciclul tau menstrual este grav/sever dereglat si din acest motiv este imposibil sa se poata anticipa si cu o oarecare aproximatie care va fi lungimea actualului ciclu. Si avand in vedere si faptul ca intotdeauna se produce o dereglare a carei marime este cu totul imposibil se apreciat, dupa ce este folosita pastila avortiv-contraceptiva EllaOne, in prezent exista si posibilitatea ca ciclul menstrual actual, sa aiba o lungime mai mare si astfel sa depaseasca cu cateva zile cel mai lung ciclu avut pana in prezent. Fiindca actele sexuale au fosi intretinute in perioada infertila si au fost protejate cu prezervativ, reiese ca in acest caz in mod cert este imposibil sa poata exista o sarcina. Trebuie sa ai rabdare, sa nu fii ingrijorata si sa astepti pornirea sangerarii menstruale in zilele urmatoare. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si unde e intrebarea?

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pus o acum. am uitat