| anonim_4396 a întrebat:

A ramas cineva de aici insarcinata facand sex dupa o zi de la terminarea menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 6-7-8 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
Doar daca sperma NU a ajuns in vagin in mod sigur, doar in acel caz formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Numai daca in timpul intretinerii sexului, sperma ajunge in vagin accidental ori intentionat si actul sexual este intretinut chiar si in ultimele zile de menstruatie sau in zilele imediat urmatoare, poate sa existe posibilitatea de a se forma o sarcina (daca sexul s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin), in urma unui sex intretinut chiar si in a 4-a, 5-a zi de menstruatie sau in zilele situate imediat dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar trebuie specificat in mod expres ca aceasta posibilitate exista numai in cazul in care :
-- ciclul menstrual este de tipul foarte neregulat/dereglat,
-- sau in cazul ciclul menstrual REGULAT, dar foarte scurt.
Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex care este intretinut in cea de a 4-a, 5-a, 6-a sau a 7-a zi a ciclului menstrual numarat fata de prima zi de menstruatie, se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, 23 sau 24 de zile. Este determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a :
-- 7-a zi a ciclului de 21 zile, cu perioada fertila intre a 4-8-a zi
-- 8-a zi a ciclului de 22 zile, cu perioada fertila intre a 5-9-a zi
-- 9-a zi a ciclului de 23 zile. cu perioada fertila intre a 6-10-a zi
Conform celor precizate, rezulta ca in cazurile in care lungimea ciclului menstrual este unul foarte scurta, de 21, 22, 23 sau 24 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar de prin a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii dupa ce au ajuns in vagin din acel moment, pot supravietui 2-3 zile si astfel pot sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului. Multa sanatate!

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu