| PuffyPuffulete a întrebat:

aceasta intrebare e pentru persoanele (baieti/fete) care intreaba daca e normal sa isi inceapa viata sexuala: nu vreau sa va jignesc dar de ce alegeti sa va masturbati (baietii) si sa va incepeti viata sexuala (fetele) mai micii de ce de acum?

Răspuns Câştigător
| Raiiiisa a răspuns:

Masturbarea nu este neaparat o etapa normala, in ceea ce-i priveste pe adolescenti, mai exact pe cei de 14-15 ani, pentru ca nu toti recurg la activitatea asta.
Si asta mi se pare o problema de proasta educatie.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea este o etapa normala a dezvoltarii identitatii sexuale a adolescentilor. Prin urmare, marea majoritate a adolescentilor sanatosi se masturbeaza (atata fetele cat si baietii, de obicei incepand in jur de 15 ani, varsta mult prea mica pentru a putea sa-si inceapa viata sexuala).
Inceperea vietii sexuale inainte de majorat este o problema de proasta educatie. Doar adolescentii needucati sau prost educati fac asta, ceilalti respecta normele de morala ale societatii, mai ales ca e o varsta cu multe preocupari.

| Brigaela a răspuns (pentru Raiiiisa):

Psihologii si medicii o considera ca o etapa necesara. Exista extrem de putine persoane care nu s-au masturbat niciodata si acelea au in general probleme de personalitate si libidou sau sunt persoane foarte religioase care sunt abstinente sexual din toate punctele de vedere toata viata. in rest, toata lumea incearca macar o data. E adevart ca e lumea plina de ipocriti care au incercat dar nu sunt in stare sa recunoasca, dar ei sunt o categorie de acre nu trebuei sa ne pese.

| Raiiiisa a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt de caord cu ceea ce ai zis tu, dar nu inteleg de ce inceperea vietii sexuale este privita ca si o lipsa de educatie, multi dintre adolescenti nu asteapta neaparat pana la varsta majoratului, dar nu insemna ca nu sunt educati si masturbarea nu este privita ca si o "lipsa de educatie", mai ales cand vezi, cazul fetelor isi introduc fel si fel de obiecte in vagin si dupa se intreaba daca mai sunt sau nu virgine.Treaba asta nu o pot intelege.
Acum sa nu intelegi ca sunt de caord cu inceprea vietii sexuale de la 13, 14 ani, dar consider ca pasul acesta nu necesita fixarea unei date, dupa majorat sau dupa casatorie.

| Brigaela a răspuns (pentru Raiiiisa):

Necesita fixarea unei date in conditiile bine cunoascute ale unei varste minime permise medical. Adica asa cum nu duci la scoala un copil de doi ani si nici nu lasi sa conduca unul de 7 ani, tot asa nu faci sex daca esti femeie si nu ai 17 ani si jumatate, varsta minima permisa medical. Asta chiar e o problema strict de educatie

| InsertName a răspuns (pentru Raiiiisa):

Autosatisfacerea nu are legatura cu proasta educatiewinking.

| Raiiiisa a răspuns (pentru Brigaela):

Masturbarea nu este neaparat o etapa normala, in ceea ce-i priveste pe adolescenti, mai exact pe cei de 14-15 ani, pentru ca nu toti recurg la activitatea asta.
Si asta mi se pare o problema de proasta educatie.

| K4sZz a răspuns:

Buna:* Masturbarea este ceva normal care este un inlocuitor al sexului la baieti.Iar legat de sexul de la o varsta frageda este proasta educatie sau dorinta de a cunoaste noi "teritorii" in viata. Funda?

| NimicImposibil a răspuns:

Sunt prost educati de catre parinti si fierb hormonii in ei/ele