| gingergirl1 a întrebat:

Bună! Acum aproximativ un an am cunoscut un băiat, vorbim de jumătate de an, iar de câteva luni am început să ieșim. În decursul acestor luni am permis treptat, poate, prea multă apropiere fizică și nu știu cum să o interpretez.
Prin „apropiere fizică" nu fac referire la nimic legat de sex, nu au existat aluzii cu tentă sexuală între noi sau atingeri în zone erogene; ci ne ținem de mână dacă stam așezați undeva, ne îmbrățișăm, mă mângâie, stau cu capul pe pieptul lui, mă sărută pe cap, pe frunte, iar cam după două luni în care ne-am văzut, m-a sărutat și pe buze, deși ar fi vrut să facă asta mai devreme.
El nu a deschis până acum subiectul relației cu mine, nu știu dacă suntem împreună sau nu, iar eu mă simt folosită. Sintetizând, am ajuns să ne cunoaștem destul de bine până acum, ne înțelegem bine, comunicăm, ne scriem scrisori, poezii; simt că mă iubește, cât poți iubi un om într-un timp relativ scurt, dar mă macină ideea că nu mă va respecta pentru că m-am lăsat ușor și poate mă va considera slabă pentru că vede că am nevoie de afecțiune.
Cum interpretează un băiat situația asta?
Țin să precizez că avem 22 de ani, iar el este un băiat care a avut experiențe de tot felul cu femeile. Eu sunt mai cuminte, am avut doar o relație de un an jumate mai copilăroasă cu un băiat și încă sunt virgină.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Primul sărut după 2 luni de ieșit cu el în condițiile în care îl știai deja de un an și jumătate...

Având în vedere că el a mai avut alte relații, as spune că tipul chiar are răbdare și că te place foarte mult. As zice chiar că te iubește. Eu zic că nu ai niciun motiv să te simți folosită, ritmul in care lucrurile au evoluat între voi nu e in niciun caz grăbit.

Cum sa te considere slabă pentru că ai nevoie de afecțiune, Dumnezeule, nu e ființă sub soare care sa nu aibă nevoie de afecțiune oricât s-ar bătea unii cu pumnul în piept. Suntem creaturi sociale, avem nevoie de apreciere, iubire și contact cu persoane care sunt compatibile cu noi.

În ceea ce privește respectul lui față de tine as spune că există și chiar în doze mari, altfel ar fi încercat să grăbească lucrurile mult mai mult decât atât sau ar fi renunțat rapid. Dar te-a lăsat în ritmul in care tu te-ai simțit în siguranță.

In concluzie, mi se pare că aveți o relație frumoasă și că nu ai motive de îngrijorare.

14 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Pai cum te-ai lasat usor, daca voi abia daca v-ati sarutat, desi sunteti de cateva luni impreuna? Eu zic ca ti-ai respectat blazonul si avand in vedere faptul ca el a avut rabdare si nu a fortat lucrurile desi spui ca a avut experiente de tot felul cu femeile, eu cred ca te respecta foarte mult si chiar e indragostit de tine.

| darrio2007 a răspuns:

E clar că este foarte răbdător cu tine, daca spui că are experiență în domeniu. Sa te simți folosita atunci când te-ar vrea doar pentru sex.
Nu că te sărută după atâta timp. Mai rar ca el.
Alții vor sex după sau chiar la prima întâlnire.
Apreciază-l pentru asta, cât va mai avea răbdare cu tine.

| RAY a răspuns:

Părerea mea,nu te atrage fizic și stai cu el din plictiseala,dacă te atragea fizic numai erai virgina de mult,faza e ca voi jucați teatru,ne consumați timpul,va dați sfante,când știi ca fata ca ala vrea și sex,uite asa devenim misogini, măcar dacă erați sincere, nu te plac, pa, dar nu trebuie sa îl faci sa te iubească apoi îl înșeli, sa ai încredere în femei

| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca asta ar trebui sa fie o intrebare pentru barbatul cu care te vezi?
Noi chiar nu avem cum sa stim ce relatie isi doreste el, la ce stadiu considera el ca sunteti si nici ce ar avea el de gand, cu relatia ta.
Cominicarea intre voi este cheia!
In ce privesc maingaierile si sarutul, sunt chestii puerile, pe care le fac si copii de 14-15 ani, deci nesemnificativ sau ingrijorator la 22 de ani, cand esti femeie in toata firea.

| Emma30555 a răspuns:

La 22 de ani eu cred ca ești cuminte și ai demonstrat asta, când iubești nu trebuie sa te grăbești dar nici sa testezi persoana iubita, trebuie sa faci ce simți.

| Crackman a răspuns:

Pai daca complici lucrurile in halul asta, logic ca nu mai faci nimic.
Si ce sa te lasj usor, la ce? Daca te lasa-i usor si sex hai sa zicem ca da dar asa nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"iar el este un băiat care a avut experiențe de tot felul cu femeile."
De fapt, cred că este mai virgin decât tine.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mie greu sa raspund nul cunosc nu l-am văzut sau discutat cu el sa pot sa-ti spun adevărul dacă chiar ca iubește cu adevărat

Testeazăl bine de tot da bine de tot află dacă este în stare să-și dea si inima cu Adevărată pentru tine numa tu sa fi in siguranța și fericită cu Adevărată

Eu sunt in stare sa-mi dau inima pentru la numai ia sa fie fericită sănătoasă linistită împlinită fericirea ei pentru mine este absolut totul

| mi25 a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Tu ce mesaj ai citit? Citeste ce a scris psyclepath, care a atins atat de corect problemele.
Iubirea nu se dovedeste prin vorbe, ci prin fapte. Daca el are atata rabdare cu ea, avand 22 de ani, cand "sangele fierbe", prin ce sa mai demonstreze? Ce testare? Tu chiar esti dus!

| Green66 a răspuns:

1. Sunteți împreună dar nu îți dai seama.
2. Cum sa te folosească? Tu ai spus că te-a sărutat abia după două luni de când ați început să vă vedeți...
3. "A avut experiențe de tot felul cu femeile", mda... Din ce ai spus tu probabil acel băiat e simbolul virginității.

| tudorvolcano a răspuns:

Îmi place că te respectă măcar.
Dacă nu a insistat să se culce cu tine, e chiar foarte de treabă și răbdător.
Zic să te păstrezi pentru nuntă, și să aștepți să te ceară în căsătorie, dacă e băiat serios. Poți să mai faci referiri la inel când mai treceți pe lângă vreun magazin de bijuterii etc., ca să înțeleagă că aștepți să te ceară în căsătorie.

| mi25 a răspuns (pentru tudorvolcano):

In ce lume traiesti? Sa se pastreze pentru nunta? Tu nu vezi ca sunt tot mai rare, se intemeiaza familii fara nunta? Doamne, mai avem multi bigoti in Romania?

| Saiko10 a răspuns:

Nu inca nu esti intr-o relatie cu el, 2 persoane intra intr-o relatie doar cand cineva intreaba si celalalt ii spune da. si cum sa se foloseasca de tine? te stie de 1 an si ceva si nu a facut sex cu tine, deci inseamna ca nu te foloseste, daca un baiat cauta sa te foloseasca nu sta mai mult de o luna pana face sex cu tine. daca tu vrei o relaite cu el ii spui ca vrei daca nu, ii spui ca nu vrei, el sigur vrea dupa cum se comporta.

| gogugogugogu a răspuns:

Depinde de baiat, daca te iubeste atunci e firesc ce face, nu vad nimic anormal in cuvintele tale. Daca a avut destule experiente cu femeile atunci poate ca tu esti ceea ce cauta si din acest motiv are comportamentul acesta gingas. Daca o sa va potriviti si sexual atunci, aparent, veti fi o pereche reusita.