| scortisoara_1735 a întrebat:

Acum cateva luni am incheiat o relatie de lunga durata as putea spune, dar am ramas intr-o relatie frumoasa cu fostul iubit. Ne intelegem bine in continuare, ne ajutam... dar problema este ca actuala lui iubita este foarte geloasa.
Ma suna, imi trimite mesaj, ma injura, ma ameninta si toate acestea pentru ca eu si fostul meu iubit suntem niste oameni civilizati si am decis sa ne continuam relatia doar ca la un alt nivel (cel de prieteni foarte apropiati).
Intr-o noapte fostul meu a ramas la mine. Nu s-a intamplat absolut nimic, pur si simplu am comandat pizza, ne-am uitat la niste filme si am povestit. Partea proasta este ca iubita lui a aflat, a facut un scandal monstru si de atunci ma hartuieste mai ceva ca inainte.
Ce as putea face ca totul sa inceteze totul fara a fi nevoita sa rup orice relatie cu fostul iubit?

6 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Clar e vina la amandoi. Daca eram in locul actualei iti scoteam ochii si il si paraseam pe el.
Cum pana codrului sa ramana la tine si sa vorbiti non-stop?!

Asta nu inseamna despartire, ci un fel de pauza.
El clar mai simte ceva pentru tine, deci pune-i punct odata si evita-l daca nu mai e nicio sansa de impacare!

Ceea ce ii faci tu actualei e de prost gust si nu inteleg ce e asa greu de inteles ca o faci sa sufere cand inca il amagesti pe fostul!

Daca v-ati despartit - atunci comportati-va ca oamenii normali si pastrati distanta!

| Zenithf a răspuns:

Pai, este ca si povestea cu sotia si amanta. Tu esti sotia lui si asta o scoate pe noua venita din sarite.
Ceea ce este intre voi este mai mult decat o dragoste de paie, voi v-ati iubit, ati stat impreuna si v-ati descoperit unul pe celalalt. Cele mai multe relatii evolueaza de la atractie la indiferenta, dar la voi iubirea a devenit ceea ce este intr-o familie adevarata, respect reciproc, pretuire, daruire de sine.
Ar fi pacat sa continuati asa, sa nu faceti ceea ce a lasat Dumnezeu sa fie intre un barbat si o femeie.
Domnul fie cu voi.

| Anca a răspuns:

Mai, si eu am o relatie foarte buna cu fostii prieteni si aproapiata atunci cand NU am o relatie.

Eu cred ca nu-i corect fata de ea in primul rand sa accepti ca el sa doarma la tine! Tie ti-ar convenii sa faca iubitul tau asa cu tine? Sa doarma la fosta?
Chiar daca tu stii ca nu s-a intamplat nimic, tot nu este ok.
El are o alta relatie, trebuie sa respecti chestia asta si sa vorbesti cu el, sa rariti vizitele.
Nu zice nimeni sa rupi orice relatie, dar pastreaza una mai amicala, nu atat de apropiata! Cel putin atata timp cat unul din voi, sau amandoi, aveti o alta relatie.

Si fostii mei mai dormeau la mine, fara sa se intample nimic.
Am un fost care imi e cel mai bun prieten. Dar atunci cand aveam o relatie pur si simplu, prima data cand ma sunau le spuneam : " Uite X, nu te supara, dar eu am pe cineva acum si nu vreau ca relatia noastra de prietenie sa-mi cauzeze probleme."

Probabil el nu-i prea hotarat daca sa ramana cu tine, sau cu ea, asa ca va tine pe amandoua aproape. Daca tinea f mult la ea, crede-ma ca te flituia cand ii propuneai sa doarma la tine!

Respect-o pe ea si pune-te in locul ei!

| shtephie a răspuns:

De la prietenie la dragoste este numai un pas.Prietenia se poate tranforma in iubire, dar iubirea in prietenie, niciodata!

| BlueHusky a răspuns:

Nu mai fi atat de apropita. E un fel de "adio dar raman cu tine". Cheap

| Mihαelα a răspuns:

As vrea sa fiu cit se poate de sincera cu tine, chestia asta cu prieteni foarte buni dupa o relatie de lunga durata nu poate functiona, crede-ma, ori voi nu v-ati iubit, ori va iubiti reciproc si va mintiti pe voi insiva cu faza asta cu despartirea, cit despre acea fata, ar fi bine sa va clarificati sentimentele, si sa tineti o discutie cu ea, si raminati prieteni, dar un prieten cu iubita te asigur ca niciodata nu va putea sa aiba prietene foarte bune de sex opus, pune-te tu in pielea acelei fete si gindeste-te cum te-ai simti, ma rog orice nu as zice nu poti inteleg pina nu treci tu prin asa ceva, eu mi-am spus doar parerea, pentru ca am si eu o relatie de aproape 3 ani si stiu cum este cu prietenele bune...intre un baiat si o fata in care a existat o relatie de lunga durata nu poate nicidecum sa existe o prietenie foarte strinsa, pentru ca despartirea a avut loc ori din nepotrivire de caractere ori din prea multe tradari din partea unei persoane, ori ca unul din voi nu mai avea aceleasi sentimente ca la inceput, deci ori il iubesti si te iubeste