| Dariana9 a întrebat:

Acum o săptămână, am avut o mica scurgere de culoare maronie, după care nu mi-a mai curs deloc. După aplicația mea, eram în următoarea zi după ovulație. Iar acum am o întârziere a ciclului de 4 zile. Ma dor sânii foarte tare. Țin sa menționez ca am avut contact sexual neprotejat. Credeți că s-ar putea sa fiu însărcinată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa cunosti urmatoarele informatii in privinta desfasurarii ciclului menstrual si anume.
Intre ziua in care este eliberat ovulul din foliculul ovarian, adica ziua OVULATIEI si ziua in care se termina ciclul menstrual, ziua care este situata exact inainte de ziua in care incepe urmatoarea sangerare menstruala (MENSTRUATIA), INTOTDEAUNA exista 14 zile care reprezinta PERIOADA LUTEALA a fiecarui ciclu.
In consecinta este IMPOSIBIL sa fie adevarata si/sau corecta urmatoarea afirmatie :
1.),,Acum o săptămână,... După aplicația mea, eram în următoarea zi după ovulație.""
2.),,Iar acum am o întârziere a ciclului de 4 zile.""?
Adica acum o saptamana (cu 7 zile in urma happy ) erai in ziua URMATOARE OVULATIEI si dupa trecerea a doat 7 zile, pornirea menstruatiei este intarziata cu... 4 zile. thinking Este absolut imposibil ca acea aplicatie sa ofere date/informatii intatat de mult/grav distorsionate, eronate.
Pentru a se putea oferi un raspuns obiectiv si pe cat posibil si corect, trebuie sa fie precizate :
-- data la care a pornit ultima menstruatie (produsa),
-- data la care urmeaza sa inceapa urmatoarea menstruatie,
-- data la care a/au fost intretinut/e actele sexuale neprotejate.,
-- tipul ciclului menstrual : regulat sau neregulat,
-- numarul de zile (lungimea) a ultimelor cat mai multe cicluri
Formularea unui raspuns care sa fie CORECT devine posibila numai daca sunt cunoscute datele/informatiile solicitate. In caz contrar se pot emite pareri si presupuneri cu totul subiective lipsite de orice valoare. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai avut un contact sexual neprotejat există riscul să fii însărcinată.
Dacă au trecut cel puțin 21 de zile de la contactul sexual poți să faci un test de sarcină.