| perversaotvvv a întrebat:

Buna all am si eu o intrebare o dereglarea hormonala poate fi si din cauza ca femeie nu a mai avut contact sexual de ceva timp? Si daca are contact sexual e posibil sa ii vina ciclul? Funda :*Si inca ceva daca nu ia mai venit ciclul de cateva luni si daca are contact sexual poate sa ramana gravida? Merci

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

1. Dereglările hormonale NU au legătură cu faptul că femeia nu a avut contact sexual de ceva timp - au alte cauze ( vârstă, dezvoltare, diverse "probleme" medicale )!

2. Dacă are contact sexual nu înseamnă că după aia o să-i vină ciclul!
Nu este nici o legătură între ele!

3. Dacă are contact sexual, POATE rămâne însărcinată, chiar dacă nu i-a venit ciclul de câteva luni - DAR, în ANUMITE cazuri, de obicei când dereglarea ciclului menstrual are cauze de natură medicală şi dacă ovarele produc ovule ( care nu sunt eliminate din cauza unor "probleme" medicale, o boală... )!

Ar fi trebuit să ne spui ce vârstă ai, de la ce vârstă ţi-a venit prima menstruaţie, etc.

Totuşi, dacă ţi-a întârziat menstruaţia câteva luni ( mai mult de 3 luni ), TREBUIE să mergi URGENT la un control ginecologic, deoarece poate fi vorba de o afecţiune a ovarelor/uterului sau trompelor uterine!

Dacă nu e vorba de o boală, atunci îţi va da nişte tablete pentru ca să-ţi vină ciclul, apoi o să-ţi prescrie nişte anticoncepţionale care îţi vor "regla" ciclul!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dereglarile hormonale nu au nici o legatura cu abstinenta sau cu viata sexuala. Contactul sexual nu va regla o dereglare severa, asa ca nu va provoca menstruatii.
Inainte de o menstruatie cu aproximativ 14 zile exista o ovulatie care nu este anuntata de nimic. Asadar, daca aceasta ovulatie se produce in momentul in care face sex neprotejat (sau cu 3-4 zile inainte sau dupa), va ramane insarcinata.

| Azµre a răspuns:

Depinde de situație orice dereglare hormonală din copr poate duce la o sarcină, chiar dacă nu ai avut ciclu, nu se poate ști cu siguranță. Dacă zici că nu ai mai avut ciclu du-te la un medic pentru un control de rutină și spune-i, poate fi ceva mai grav de ce să stai așa. Și folosește prezervativul, nu te gândi numai la sarcină, gândeștete și la bolile cu transmitere sexuală să nu zic câteva care se pot lua cu tot cu prezervativ, Herpesul 60% șanse să îl iei cu prezervativ, Candidoza iarăși șanse de 5-10% să o iei cu prezervativ, numai vorbim de condiloame sau altceva mai rău, gândeștete dacă cu prezervativ sunt riscurile astea dar fără?! Gândiți-vă bine înainte să faceți anumite lucruri. Și revenind la dereglarea hormonală da pot apărea sângerări după actul sexual. Du-te la medic cu întrebarea aceasta.

| perversaotvvv explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

| bruneta1893 a răspuns:

Dereglatile hormonale sunt influentate de diversi factori precum: alimentatie, stilul de viata, activitatea fizica, stresul, emotiile, varsta si ovulatia. Daca a avut contact sexual treuie sa se gandeasca la o eventuala sarcina iar daca nu a avut niciun contact ar fi bine sa consulte un medic. Daca va avea un contact sexual risca sa ramana insarcinata chiar daca nu a mai avut menstruatie de ceva timp.