| Alinaa12 a întrebat:

Bună, am 13 ani și azi am ieșit afară cu iubitul meu (el are 16 ani). Acum câteva minute mi-a zis mama că nu mai am voie să ies afară 2 săptămâni că m-a vazut cu el. Nu i-am zis că am iubit si habar n-avea de el. Nu vrea să înțeleagă că îl iubesc și tot zice că o să facem prostii... Mi-a și zis să mă despart de el dar eu nu vreau. Cum pot să îi explic că nu am facut ceva rău și să o conving să mă lase să ies?

47 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Are dreptate mama te joci cu focul
Ai fi cea mai fericita daca ai astepta sa ai iubit doar cand in viitorul apropiat ar putea urma cadatoria.La varsta ta sentimentele sunt foarte schimbatoare si relatiile aduc multe rani si suferinte pe care mama ta ar vrea sa le eviti.La varsta ta toti adilescentii cred ca ei stiu cel mai bine si numai duoa ce dau cu capul isi aduc aminte ca au fost avertizati.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti cam micuta pentru iubiti si mama ta are dreptate.
La anii astia esti usor influentabila si poti lua decizii proaste, fara sa realizezi.
Asculta-ti mama, ca-i singura fiinta de pe lumea asta, care iti vrea numai binele si fericirea.

| Freya1 a răspuns:

E destul de rau cand esti crescuta de parinti in asa fel incat sa iti fie frica sa vorbesti cu ei si stiu senzatia.
În primul rând nu e prea ok sa ai o relație la vârsta asta, dar daca aceasta relație se rezuma la iesit prin parc si discutii nu poate sa fie neaparat atat de grav. Poate daca ii explici mamei tale si poate il si cunoaste ii va trece temerea cum ca ati face prostii.Doar ai si tu grija la locurile astea ca nu e de joacă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Acel baiat NU e iubit!
Voi folositi in mod gresit si abuziv termenul,, iubit'',, relatie'' etc...
Ai gresit ca NU i-ai zis mamei de acel baiat.De aia s-a si suparat.
In mintea oricarui parinte, mai ales de fete un baiat aparut in viata copilului e un potential pericol.
La 16 ani cat are acel baiat,hormonii o cam iau razna, si te-ar putea influnta la lucruri pe care le vei regreta mai tarziu.
Eu zic sa o asculti pe mama ta, sa profiti de timpul pe care il stai in casa, sa stati de vorba si voi,, ca fetele''

| Alinaa12 explică (pentru Fatamuntilor):

Da nu vreau să stau atâta timp în casă sad N-am făcut nimic greșit, doar ne plimbam și ne țineam de mână.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Alinaa12):

Daca stai de vorba cu mama ta si o asiguri ca nu faci nimic rau in poate iti reduce pedeapsa! e varsta potrivita pentru aceasta discutie gen baieti si tot ce implica! Nu ezita sa intrebi tot ce te framanta inclusiv in imaterie de sex.Un parinte intelept va sti cum si ce explice incat copilul sa inteleaga si sa perceapa un potential pericol

| Alinaa12 explică (pentru Fatamuntilor):

Am vorbit cu ea, dar nu vrea să mă înțeleagă și nici nu mă crede când îi zic că n-o să fac nimic sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

In cazul asta, mama ta nu are incredere in tine.
Ceva din trecutul tau i-a zdruncinat increderea si acum nu te lasa, ca sa fie sigura ca nu ti se intampla nimic.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Nu știu ce ar fi putut s-o facă să n-aibă înceredere în mine... Mereu am ascultat-o și am făcut ce a zis sad

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu vorbi daca nu stii, ai scris tot in vand, degeaba fara nici o noima macar. E destul de mare la 13 ani sa aiba relatie si iubit. Nu trebuie sa ii dea mamei raportul, mai ales in cazul in care are o rel proasta cu ea, dar daca putea intelege ii putea spune cu frumosul. E viata ei nu te baga sa ii spui tu ce sa faca, mai ales ca nu a gresit cu nimic

| MariusMtv a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

Si tu tot 13 ani ai, nu?hee hee

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru MariusMtv):

Nu draga?, sunt matura la varsta

| MariusMtv a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

Ok, atunci scuza-ma + aprob o parte ce ai spus dar mai mult ii tin partea mamei sale deoarece daca ai avea o fiică nu ai vrea sa vina la 13-14 ani cu un copil

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Faptul ca tu nu constientizezi ca esti mult prea mica pentru asemenea relatii, o sperie si atunci face ce trebuie, adica te impierdica sa te vezi cu acel baiat, ca sa evite sa se intample vreo nenorocire.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Nu văd ce e așa de rău și ce nenorocire se poate întâmpla atât timp cât noi doar ne ținem de mână și ne mai sărutăm o dată la un secol. Și el a zis că nu vrea să facem vreo prostie și că o să mă aștepte până o să fiu pregătită, se poartă foarte frumos cu mine și nu-i ca restul. Sunt conștientă că sunt mică să am o asemenea relație, dar chiar îl iubesc și nu vreau să renunț la el

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

La 13 ani nu poti stii ce înseamna iubirea, fiindca esti mult prea mica sa cunsoti acest sentiment, facand confuzie cu simpatia.
Este rau sa ai relatii cu baietii, mai ales care iti spun azi ca te astepta pana esti pregatita, iar peste 6 luni te intreaba daca nu esti pregatita, ca el s-a plictisit sa astepte, caz in care tu-i cedezi de frica sa nu-l pierzi, dar ramai gravida la 13 ani jumate.
Mama ta tocmai asta incearca sa evite!
Baiatul aa este mare pentru tine si nevoile lui biologice, (sa faca sex) sunt din ce in ce mai mari. Asadar, nu poti sa ai sex pana la 16 ani, cand iti poti da acordul. pana atunci esti considerata copil mic si legea te protejeaza in totalitate, facand-o responsabila pe mama ta, de tine.
Iesi afara cu o prietena, plimbati-va, jucati-va, vorbiti, faceti ce vreti, ca nici mama ta nu va mai avea stres si nici tu nu esti in pericol.

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru MariusMtv):

Clar nu, si eu o inteleg pe mama ei, si ii inteleg si grijile doar ca fiind mai mama ei ar trebui sa incerce sa ii explice cu frumosul si sa aiba grija sa aiba o relatie buna. Sa ii explice toate lucrurilele legate de relatii si ca la aceasta varsta este importanta o relatie cu un baiat bazata pe ierire, plimbari, in parc sau cinema, vorbit foarte mult, cerut parereti, tinut de mana si deste laughing

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Nu fac confuzie cu simpatia, eu chiar îl iubesc și el mi-a arătat că si el mă iubeste pe mine. Nu văd ce e așa de rău în ce facem noi atât timp cât doar ne ținem de mână și ne plimbăm. I-am zis că nu vreau să fac sex până la 17-18 ani și el a zis că mă înțelege și că o să astepte să fiu eu pregătită. Ce e așa de rău în ce facem noi? sad Dumneavoastră chiar n-ați iubit pe nimeni când erați de vârsta mea? Îl iubesc prea mult ca să renunț la el, știu și ce riscuri sunt dacă fac vreo prostie cu el de la vârsta asta... Dar nimeni nu înțelege că il iubesc și că el nu e ca restul baieților de vârsta lui sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Pe cine iubesti mai mult dintre mama ta si baiatul asta?

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Pe ambii îi iubesc la fel de mult... Nu vreau să o supăr pe mama dar nici la el nu vreau să renunț

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Nu exista sa-ti iubesti mama la fel cum iubesti un baiat oarecare.
Este clar ca nu poti face diferenta intre iubire si simpatie, dar este specifica varstei tale, cand nu poti distinge binele de rau fiindca esti micuta.
Ascuta-ti mama si fa cum iti spune ea, ca nu vei regreta mai tarziu.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot să o ascult, nu vreau să renunț la el. M-am atașat prea mult de el și il iubesc, nu vreau să îl pierd doar din cauză că nu-i convine mamei mele crying El e chiar de treabă, se poartă mereu frumos, chiar nu văd care e problema și ce e rău în asta. Ce e așa de rău în a iubi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Nu-i nimic rau in a iubii, numai ca la anisorii tai nu-i vorba de iubire, fiindca tu esti inca copil mic, incapabila sa discerni binele de rau si iubirea de simpatie.
De aceea esti si impotriva mamei si impotriva noastra, fiindca nu esti capabila sa intelegi ce-ti spunem.
Atasamentul vine cand traiesti cu cineva in casa si depinzi de el. Tu nu traiesti cu el in casa si nu depinzi de el. Asadar, nici acest lucru nu-l intelegi.
Faptul ca tu ai doar 13 ani, asta este problema! Esti mult prea mica pentru acest gen de relatie!

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Nu înțeleg de ce sunt prea mică. Sunt prea mică să ies afară cu un băiat și să ne ținem de mână în timp ce ne plimbăm? Ce e așa de rău în ce facem? Ce prostie putem face așa? Nu sunt împotriva nimănui, înțeleg că-s mică și că la vârsta asta ar trebui să fac alte lucruri, dar el e un băiat chiar ok si de treabă și nu vreau să îl pierd doar din cauza mamei mele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Esti prea mica pentru o relatie cu un baiat!
Momentan nu faci nimic rau, dar baiatul ala iti av cere intr-o luna doua, sa facis ex cu el, iar asta este fffff rau.
La anisorii astia ar trebui sa te preocupe cartea, joaca cu prietenele, nu relatiile cu baietii.
Eu sper ca mama ta va lua atitudine si se va impune, sa faca ce trebuie pentru ca tu esti incapabila sa vezi si partea rea a acestei relatii, ori mama ta asta incearca sa evite.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

N-o să-mi ceară sa fac sex cu el. Și chiar dacă o să imi ceră n-o să o fac. Dar e chiar de treabă și nu cred că o să imi ceara așa ceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Tu ai spus mai sus, ca el te asteapta pana esti pregatita.
Pentru un baiat, asteptarea este de cateva luni, dupa care iti va pune conditie sa ai sex cu el, sau te paraseste.
Tu ce vei face atunci?

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Dacă o să zică că mă lasă dacă n-o fac cu el aia e, să mă părăsească, poate am eu 13 da nu-s chiar așa de proastă, știu și eu ce se poate întâmpla dacă o fac de la vârsta asta. Dar momentan a zis că o să aștepte și poate chiar e cum a zis el. E diferit de băieții de vârsta lui, are grijă de mine, se poartă frumos, vorbește frumos, învață bine, mi-a și zis că voia să o întâlnească pe mama mea, dar n-am vrut eu.
Știu că majoritatea băieților se plictisesc să aștepte, dar nu toti sunt așa. Poate el n-o să se plictisească, dar dacă o face... mă despart de el și gata. Dar totuși, în momentul ăsta, când tot ce facem e să ne plimbăm și să ne luăm în brațe, ce se poate întâmpla? Și plus că, dacă n-o să meargă relația noastră o să învăț și eu ceva din asta și poate data viitoare am mai multă grijă, dar chiar țin enorm de mult la el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

In momentul asta poate nu se intampla nimic, dar peste 2-3 luni se poate intampla si mama ta incerca sa previna acest lucru, de aceea insista sa nu et mai evzi cu el.
In plus, nu este normala o relatie cu un baiat, la anisorii astia.
Esti prea mica, ai scoala si alte prioritati si responsabilitati acum, nu baietii.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

De ce nu e normal? Ce e așa anormal în asta? Colegele mele și altele de vârsta mea deja încep să zică că ele s-au culcat cu iubiții lor. Eu chiar nu văd ce e așa rău. Cu școala nu am probleme, iau numai note de 10 și uneori câte un 9.
Și dacă ziceți că acum nu e normal să am o relație cu un băiat, când o să fie normal? Când o să am 20 de ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Cand o sa te mariti o sa fie normal, fiindca la 13 ani esti inca copilas mic cu organele interne si reproducatoare inca nedezvoltate si nu este normal sa ai sex si sa ramai gravida, ca-ti nenorocesti viitorul, scoala, totul.
O sa ai timp dupa 18 ani sa tot faci sex, pana la batranete, dara cum este timpul sa inveti, scoala fiind unica ta responsabilitate.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Da n-o să fac sex cu el, știu și eu că nu-i normal să fac sex de la vârsta asta și că încă nu-s dezvoltată pentru asta. De ce toată lumea crede că dacă ești cu un băiat te și culci cu el? Noi nu facem nimic rău

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Fiindca asta fac baietii, leaga prietenii cu fetele ca sa primeasca sex.
Momentan nu faceti nimic rau, dar peste 2-3 luni te va santaja, ca nu-l iubesti daca nu te culci cu el si ii vei ceda, ca sa nu-l pierzi.

Intreaba-l daca este dispus nu se culce cu tine pentru 5 ani de zile (pana implinesti tu 18 ani), sa vedem ce spune.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Deja mi-a zis că o să mă aștepte până sunt eu pregătită și că n-o să o facem până n-am măcar 18 ani. Am mai zis, el nu-i ca restul băieților, se poartă mereu frumos și chiar nu cred că o să-mi ceară așa ceva peste 2-3 luni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Eu ma indoiesc ca un baiat de 16 ani, care acum pocnesc hormonii in el, va astepta dupa tine 5 ani de zile.
Cel mai probabil iti spune doar ce vrei tu sa auzi, pana vei fii singura cu el undeva si va profita de tine.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Și dacă chiar o să aștepte? Dacă chiar mă iubește o să o facă, și eu nu vreau să renunț la el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Cred ca-i o batalie pierduta cu tine si probabil ca mama ta va lua atitudine si va actiona, ori sa discute cu baiatul sa te lase in pace ori cu Politia, sa-i puna interdictie, odata ce tu nu poti intelege, ca o asemenea relatie nu trebuie sa existe.
Cel putin, eu ca mama asa as proceda.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

De ce să mă lase în pace? Nu văd ce e așa rău în asta. sad Doar nu-s singura fată de 13 ani din lume cu iubit, ce e așa anormal în a iubi pe cineva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Dupa cum am spus: tu nu vezi ca-i rau, fiindca este copil mic si nu poti discerne binele de rau!

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Mda, nu văd ce e rău în ce facem. Ne ținem doar de mână, simt și eu că mă iubește cineva. Nu înțeleg ce e așa greșit în a iubi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Tine-o pe mami de mana, ca ea sigur de iubeste si nu vrea sa-ti faca nici un rau.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Nici el nu vrea să-mi facă ceva rău straight face Nu mai am 2 ani să umblu cu mama de mână

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

Stiu, asa spun si violatorii de copilasi (pedofilii) ca nu vor sa faca nici un rau copilasului, de aceea le si reuseste planul, fiindca atrag copii cu bani, dulciuri si vorbe frumoase.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

El nu m-a atras cu nimic, și nici nu-i vreun violator straight face Și nu-s un copilaș

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa12):

De atras, te-a atars si te amageste cu vorbe frumoase, pana obtien ce vrea.
Cat priveste varsta, la 13 ani este copilas inca, indiferent ca-ti place sau nu.
Dar nu-ti fa probleme, Statul te apara, mama te protejeaza, deci curand te vom scapa si de baiatul asta.

| Alinaa12 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu-mi fac probleme și nici de el nu vreau să scpap. Pur și simplu îl iubesc, nu-i nimic rău în asta. Fiecare om iubește straight face Și nu mai sunt un copilaș straight face

| rapandula a răspuns:

Este greu de explicat asta asa fel incat sa intelegi. Sunt niste sentimente care sunt greu de facut intelese prin cuvinte iar cand le simti vei intelege perfect de ce este asa. Este o mama, are o emotie de mama si vrea ca copilul ei sa traiasca in conditii cat mai bune si potrivite pentru varsta lui. Noi cei adulti si sanatosi la creier stim cat de grave sunt lucrurile astea in ce privesc relatiile sexuale de la varste fragede si ce repercursiuni si consecinte de viitor vor exista. Este viata ta, tu esti subiectul discutiei si poate stii ceea ce faci insa noi nu stim ce este in capul tau si atunci luam masuri. Este de datoria noastra ca adulti sa ne protejam copiii si sa ii educam cat mai frumos si corect. O alta perspectiva care ne face sa fim atat de protectori sunt statisticile europene. Romania este pe primul loc in Europa, daca nu ma insel, sau cel putin in podiumul european la media de varsta minima in care se nasc copiii iar asta ne arata cat de usor se lasa prostiti copilele sau câtă inconstienta se afla de partea amandurora care vor sa faca un lucru la comun dar nu-i cunosc riscurile si consecintele. Trebuie sa intelegi ca este indreptatita sa faca asta si tu la 13 ani crede-ma ca lumea o vezi altfel, realitatea pentru tine este diferita fata de cea reala Vezi lucrurile inocent, fara greutati si consecinte. Ar trebui sa asculti sfatul mamei tale, sa te lasi de aceste lucruri cativa ani pana cand vei stapanii lucrurile asta si ca teorie dat si ca practica. Deocamdata esti prea mica pentru asta. Sper ca te-am facut sa intelegi cat de cat de ce mama ta este atat de precauta.