| Roxy_6389 a întrebat:

Buna am 14 ani jumate si am multe intrebari si va rog mult sa ma ajutati. Acum 2 luni am vrut sa scap de ai mei pentru ca nu ma mai lasa la disco, in sat si chiar si in seara de craciun am stat in casa. Pe 28 decembrie am fugit de acasa la prietenul meu are aproape 18 ani. A doua zi au venit parintii mei la el si in sfarsit m-au lasat la el. Acum o luna si 2-3 sapt ne-am mutat la mine acasa sa imi continui scoala. El a inceput sa ma injure, sa ma loveasca si sa fie foarte gelos. Nu mai suport vreau sa ma despart de el, Le-am spus parintilor k vreau sa ma despart de el si au zis ca ma sustine in tot ceea ce fac. Dar problema este alta el nu prea vrea sa plece de la mine tin sa mentionez ca eu nu tin la el mai mult ca la un frate. Acum este plecat la parintii lui si vreau sa ii zic sa ramana acolo dar imi este rusine de parintii lui ca o sa zica k il dau afara din casa si nu stiu ce, Si poate ca o sa vina cu ei sa vb cu mine dupa ce o sa ii zic sa ramana acolo si nu stiu cum sa le spun si la ai lui asta. Vreau libertatea pe care o aveam inainte, acum am ajuns sa imi apreciez parintii mult de tot si sa ii iubesc foarte mult. Ajutati-ma este pus in joc viitorul meu, Nu ma criticati nu am avut minte cand am facut chestia asta. Dau funda. Vreau sa imi rasp urgent. Multumesc anticipat

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asuma-ti cea ai facut si discuta cu parintii si cu partenerul tau. Explica-i motivele care au dus la decizia ta, ofera-i niste compensatii pentru nehotararea ta si roaga-l sa plece din casa.

| IloveME a răspuns:

Of fata nici nu ai 15 ani, vor intelege si parintii baiatului ca nu esti de maritat.
Lasa-ti parintii sa vorbeasca cu ei, sunt majori si vor lua decizii mult mai bune!
Invata din aceasta greseala si apreciaza-ti perintii, indiferent de cat vei gresi in aceasta viata ei mereu vor fi langa tine!
Fi fara grijii nu te pot obliga sa stai cu el daca nu il iubesti!

| Seby90 a răspuns:

Holy mother of cow, vorbesti serios? Ce ti se intampla meriti... trezeste-te.

| Roxy_6389 explică (pentru Seby90):

Stiu ca merit asta

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Seby90):

laughing holy mother of cow? :rolling on the floor foarte tare asta

| Seby90 a răspuns:

Sa fim putin seriosi, daca stai cu boul ala, pe langa ca are 4 ani peste tine, esti minora, tipul te va maltrata pana la adanci batraneti. PLEACA CAT POTI DE REPEDE. LASA-L!

| Roxy_6389 explică (pentru Seby90):

( stam la mine ) unde sa plec? laughing

| Seby90 a răspuns (pentru Roxy_6389):

Da-l afara.

| Roxy_6389 explică (pentru Seby90):

Pai acum e la parintii lui si ma gandesc sa ii zic maine sa nu se mai intoarca la mine si te rog da-mi si mie id tau sa vb mai multe

| Raiiiisa a răspuns (pentru Roxy_6389):

Draguta,vad ca tie ti se pare amuzant si te amuzi pe seama noastra, sa stii ca noi ne-am putea amuza si mai tare decat tine.Nu cred ca iti dai seama de situatiestraight face

| Seby90 a răspuns (pentru Roxy_6389):

Lasa, nu ai nevoie de ID. Intreaba aici, promit sa raspund!

| Seby90 a răspuns (pentru Raiiiisa):

Ce ai cu fata, de ce te iei de ea! Vrei a ne bate?!

| Roxy_6389 explică (pentru Seby90):

Seby esti super de trebuie

| Seby90 a răspuns (pentru Roxy_6389):

Scuza-ma, dar nu am inteles.

Răspuns utilizator avertizat
| Roxy_6389 explică (pentru Seby90):

Am vrut sa scriu k esti super de treaba skz dar sunt ft suparata

| Seby90 a răspuns (pentru Roxy_6389):

Pai nah, calmeaza-te. Si gandeste-te bine, e viata cea despre care ne povestesti. Ia deciziile care te vor avantaja pe tine, acum, si in orice moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i clar si despicat ca inchei orice relatie cu el.Esti minora. Poate fi acuzat legal de corupere de minori, roaga parintii tai sa intervina, nici nu inteleg de ce nu iau ei atitudine.Mult noroc.

| Roxy_6389 explică (pentru anonim_4396):

Da el acum este la parintii lui, eu mi-am inchis telefoanele sa nu mai vorbesc cu el si maine as vrea sa ii spun la telefon sa ramana acolo dar iti dai seama ca o sa vina ai lui la mine imediat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roxy_6389):

Roxy,parintii lui nu au puterea si dreptul sa te oblige sa ramai cu el.Repet:esti minora si daca nu inceteaza si ii faci plangere, poate face si inchisoare.Parintii tai ce fac, nu te protejeaza? Spune-i tatalui tau sa ii spuna clar sa te lase in pace sau ii face plangere.Nu te poate obliga nimeni sa stai cu forta, daca tu nu vrei.

| Raiiiisa a răspuns:

Nu am nici un drept sa te critic, o sa incerc sa-ti zic cum vad eu lucrurile.
Am mai mult de 14 ani dar si asa Craciunul l-am petrecut impreuna cu famalia si nu colind nici discotecile si cluburile si nu e nici o tragedie.
Tu crezi ca un baiat merita sa-ti pui parintii pentru el pe locul 2? Mai ales ca nu te respecta, te jogneste si pe langa asta presupun ca mai si da in tine.
Nu stiu cum te mai poti gandi la rusiunea fata de parintii lui, lor ar trebui sa le fie rusine de ceea ce au crescut. Daca tie iti convine situatia si indiferent de ce ziceam noi aici tu tot la rusinea fata parintii lui te gandesti insemna ca iti place situatia.Sa nu se mire nici ai tai pentru ca te-au scapat prea repede de sub control.
Cred ca daca ai fi in locul meu si ai citi ce ai citi tot ce ai scris, ti-ai da seama cat de mult ai gresit si ca esti cam prostuta.
Baietii sunt cu caru si inteleg ca dragostea te mai orbeste dar nu in halul asta.
Eu ti-am raspuns urgent, dar sper ca si tu sa pui urgent punct la ceea ce faci ca s-ar putea sa-ti para rau.Si pe langa asta ar trebui sa-ti cer iertare fata de parintii tai si sa stii ca chiar daca ti se par prea duri cateodata acestia iti vor binele.Si inca ceva, iti zic din propria experienta ca de cate ori nu le-am dat ascultare alor mei am avut numai de suferitstraight face

| Seby90 a răspuns (pentru Raiiiisa):

Nota 4, treci la loc.

| Raiiiisa a răspuns (pentru Seby90):

Da cam mare, nu credeti domn' profesor?laughing
divinizezi vacarolling on the floornu suntem in india:*

| Seby90 a răspuns (pentru Raiiiisa):

Divinizam ce putem :*. Ce era mare btw?waiting

| Crisss22 a răspuns:

Un raspuns simplu : Spune'i ceea ce simti si daca are ceva de discutat sa stea de vorba cu parintii tai. Esti prea mica pentru asa ceva. Cand vei mai creste atunci. vei face ceea ce vrei tuwinking. Asa ca mai bine scapa de el cat mai repede.

| Roxy_6389 explică (pentru Crisss22):

Da stiu asta, dar parintii lui or sa vina cu scandal si imi e rusine sa stau cu ei de vba fata in fata

| Crisss22 a răspuns (pentru Roxy_6389):

Pune'i pe parintii tai deoarece parintii lui nu au nici un drept asupra ta. Cum nici el nu are. si nu te mai incurca cu baieti care deja au 18 ani.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Roxy_6389):

Bună.
Scandal tot va ieși, trebuie să iei taurul de coarne și să decizi!
Pa, pa.

| RaVennARaVen a răspuns:

Mda,ii dau dreptate Ligiei! Daca ti-ai fi dorit cu adevatar ca totul sa se incheie, pur si simplu ai rezolva, fie cu scandal, fie fara.Are dreptate: tie iti place aceasta situatie...Nu vrei sa rezolvi acest conflict si este doar vina ta! Sincer, nu vreau sa te critic, dar chiar acesta este crudul adevar! Nu cred ca mai are cineva vreo vina ca ai plecat tu in acea seara! Totusi, eu una ti-as zice sa o lasi mai moale cu relatiile, ca pentru 14 ani nu prea este normal! Si in legatura cu problema, descurca-te si singura! Ligia ti-a spus chiar foarte clar ce ar trebui sa faci, sa nu-ti pese de rusinea ta fata parintii lui! De fapt, nu doar Ligia ci majoritatea persoanelor care te-au sfatuit.Ma rog, nu cred ca stie cineva cum este sa fie in papucii tai, deoarece nu cred ca au facut aceste actiuni atat de prostesti, cum ar fi sa fuga de acasa pentru a ramane cu un nesimtit!

| ofata12 a răspuns:

Minora, casa ta... dai un sut in fund ...cum are si curaju ala.