| ANONIMAk98 a întrebat:

Buna, am 14 ani si am observat cateva schimbari in corpul meu.Am menstruatie de 3 ani si in ultimele 7-5 luni ciclul vine neregulat. Primele 2-3 luni de zile credeam ca e menopauza si speram faptul ca luna viitoare o sa vina pe ce data trebuie asa timp de vreo cateva luni nu a venit, era super neregulat. Prima luna puteam sa am pe 6 urmatoarea pe 25 şi aşa a continuat primele 3-4 luni, in ultimele 3 luni a venit la timp dar totdeauna intarzia cu 2 sau 3 zile.Luna trecuta cand am avut ciclul menstrual am avut dureri ca de obicei. Dupa ce am incetat sa sangerez au incetat si durerile, dupa 2-3 zile a inceput sa ma doara din nou abdomenul desi nu aveam sangerari. Durerile erau slabe si au durat doar 1 sau 2 si nu am atrans atentia. Luna aceasta menstruatia mi-a intarziat din nou cu 3 sau 4 zile dupa ce menstruatia a durat 5 zile cum este de fiecare data e si normal a inceput dupa 2-3 zile dupa ce am terminat sa sangerez sa ma doara abdomenul din nou.Am citit pe internet ca daca ciclul este neregulat si ai dureri dupa menstruatie este vorba despre ceva serios.Nu sunt sigura daca ceea ce este scris acolo este corect, stiu ca sa ai dureri dupa ciclu nu-i normal.Am citit si un motiv este obezitatea chestia este ca eu am 5 kg in plus si nu prea cred ca e din pricina aceasta.Nu mi-am inceput viata sexuala si nu am mai avut probleme cu organele genitale

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, menopauza nu poate sa apara la o fetita, menopauza numai dupa 50 de ani, la femei mature.
In ce priveste ciclul tau, este de TIP NEREGULAT, de aceea vine cand vrea el.
intr-adevar obezitatea si anorexia sunt cauze care pot deregla ciclul mestrual, sau il pot amana foarte mult.
Nici nu aveai cum sa-ti incepi viata sexuala, ca ai doar 14 ani si nu-i nici normal si nici sa antos sa ai sex, cadn tu insati esti copil mic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese ca de fapt te confrunti cu cel putin 2 situatii anormale. Primal este ciclu menstrual cu caracteristica de a fi neregulata, situatie intalnita in cazul multor femei si intr-o anumita masura acceptabila. Insa in privinta celei de a a 2-a probleme si anume durerile cu totul inexplicabile care apare si se instaleaza in abdomen dupa ce sangerarea menstruala s-a terminat, fiindca reprezinta o afectiune cu totul anormala, este cazul sa te prezinti la o sectie/sau un cabinet de obstetrica-ginecologie pentru a fi investigata cat mai urgent de catre un medic specialist. Multa sanatate!

| ANONIMAk98 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi.Desigur e si logic ca trebuie sa plec la ginecolog.Am scris aceasta intrebare aici pentru ca spera-m ca poate cineva a trecut prin asa ceva si-mi poate spune cate ceva despre aceste dureri.

| Catrice a răspuns:

Ai 14, nu 41, nu ai cum sa ai menopauza laughing
Sai ai greșit vârstă thinking

| ania a răspuns:

Și eu am avut ciclu neregulat toată viața, între 29 și 60 de zile da nu m/am stresat din cauza asta.

| Ely1234567 a răspuns:

Menopauza nici nu se pune problema la 14 ani mai bine vorbeste cu mama ta si du-te împreuna cu ea la un medic