| bby5 a întrebat:

am 14 ani si vreau raspuns la o intrebare.
deci mi-am inceput viata sexuala acum 1 an am facut decat 1 singura data nu am avut probleme cu menstuatia!
ultima data am avut menstruatie pe data de 29 iunie..deci asta trebuia sa imi vina pe 29 sau pe 01 iulie si nu mi-a venit am asteptat... si nu mi-a venit si nici pana acum nu mi-a venit ...deci asta inseamna ca mi-a intarziat 1 luna si aproape 2 saptamani.ce as putea sa am?
sa ma intamplat o data chestia asta anul trecut dar atunci mi-a intarziat 2 luni si cateva zile si de atunci regulat pana acum 2 luni. ce credeti ca se intampla cu mine prietenele imi spun ca poate sa fie o raceala sau ceva de genu gravida nu am cum sa fiu deci ce poate sa fie? astept raspuns multumesc

Răspuns Câştigător
| EmaTanase a răspuns:

Pai la varsta asta e neregulat la varsta ta nu imi incepusem viata sexuala imi intarziase 6 luni! Dar de atunci nu am probleme. Du-te la un ginecolog gravida nu ai cum sa fi :*

8 răspunsuri:
| RedAppLe a răspuns:

Gravida nu cred ca ai putea fi pentru ca pana acum ai fi avut burtica...Cel mai bine iti poate spune un medic.Dar oricum cam devreme la 13 ani...

| swagMeOutBitch a răspuns:

Daca te-a mancat in p**da sa iti incepi viata sexula la 13 ani

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ai cum să fi însărcinată dacă NU ai făcut-o de acum 1 an!

Dar, e POSIBIL să fie o "problemă" medicală : chist ovarian sau ovar polichistic - acestea generează MARI întârzieri ale menstruaţiei!

Pentru a "verifica" asta, TREBUIE să mergi la un control ginecologic - preferabil cu mama!

Îi spui medicului că eşti "virgină" ( deoarece PRESUPUN că NU vrei ca mama ta să ştie că ai făcut-o DEJA ) şi atunci el NU te mai "verifică" acolo jos ca să se convingă!

O să-ţi facă o ecografie ovariană ca să verifice dacă e vreo problemă cu ovarele ( dacă ai acele diagnostice menţionate mai sus ) - şi, dacă ai aşa ceva, o să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni!

Dacă NU ai nimic, o să-ţi prescrie Duphaston pe 10-30 zile şi, după el, o să-ţi vină menstruaţia!

Dacă NU vrei să mergi cu mama la ginecolog, atunci POŢI să mergi şi SINGURĂ, dar să ai la tine actul de identitate!

| bby5 explică (pentru bursuc001):

Multumesc :X

| bursuc001 a răspuns (pentru bby5):

Cu plăcere!

| alexxxu a răspuns:

Bine bine binelaughing

| ginela a răspuns:

E posibil sa fie o raceala, dar cel mai bine ar fi sa mergi la medic sa fii mai sigura.