| Usergirl710 a întrebat:

Am 15 ani, iar de 4 zile mi-a intarziat menstruatia. Tin sa mentionez ca acum 3 zile am gasit pe lenjeria intima o pata rosie deschis, iar aseara la fel. Ar trebui sa am un motiv de ingrijorare? Eu inca sunt virgina si doar m-am masturbat de cateva ori luna aceasta.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ai menstruatie de tip "NEREGULAT, de aceea ti se pare ca intarzie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau menstrual mai ales la aceasta varsta, are caracteristica principala de a fi neregulata si din acest motiv lungimea ciclului ca numar de zile este variabila intr-o anumita masura si poate prezenta diferente de +/- cateva zile. Din acest motiv nu ai niciun motiv sa fii ingrijorata. Insasi simplul fapt ca ai inceput sa-ti masturbezi ''pasarica'' probabil si intravaginal, in niciun caz nu a provocat aceasta prelungire a lungimii ciclului cu cateva zile. Petele de sange aparute te avertizeaza ca pornirea sangerarii menstruale se va produce negresit in zilele urmatoare. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate sunt doar dereglari caracteristice varstei. Nu ar trebui sa iti faci griji.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te ingrijora. Nu poti sa fii gravida

| Vasea2003 a răspuns:

Teoretic nu ai ce motiv de ingrijorare sa ai...