| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si prietenul meu are 17 ani.suntem impreuna de 9 luni...amandoi am vrea sa ne incepem viata sexuala(amandoi suntem virgini) dar eu uneori vreau alteori nu... mi-e frica insa sa nu afle ai mei ca mi-am inceput viata sexuala... ce sa fac?sadsadsad

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, pentru tine este prea devreme. Colul tau uterin nu este maturizat complet, sufera in aceasta perioada o miscare de rotatie care expune zona cea mai vulnerabila traumatizarii din timpul actului sexual. Asta inseamna ca inceperea vietii sexuale in aceasa perioada (adica inainte de 17 ani si jumatate-18) te expune la un risc foarte mare de cancer de col uterin.
Sfaul meu este sa ai astepti macar 2 ani si jumatate, sau mai bine 3. Stiu ca ti se pare mult, dar nu este, fiindca viata sexuala vei avea muli, multi ani, dar daca te expui la leziuni de col uterin, te vei chini totiacesti ai si vei trai mereu sub spectrul cancerului de col uterin.
In plus, nu uita ca nu exista metoda de contraceptie 100% sigura, asa incat viata sexuala inseamna in mod automat asumarea posibilitatii aparitiei unui bebelus.

17 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sa stai cuminte si sanatoasa, sa citesti si sa te instruiesti, sa-ti vezi de scoala, nu sa risti sa te imbolavesti, pentru ca pe junior il chinuie hormonii si orgoliul, ca sa nu mai vorbim de mutiplele riscuri la care te expui absolut gratuit si inutil! Daca te paraeseste la foarte scurt timp dupa "eveniment"?! Ai sa suferi enorm!, si merita?! NU! Deci stai cuminte! E cel mai bine! Eventual, citeste si celelalte raspunsuri ale mele pe tema asta, si a igienei, etc... Fii isteata!, sa nu rada unii... ca te-a pacalit! La anii astia e doar un copil inconstient de responsabilitati, si care viseaza la tine si la senzatii tari... Ai mare grija, e plin de boli, riscuri si tentatii!, fii tare si desteapta, vei avea numai de castigat!, mai tarziu! Citeste si invata despre Petting! Success!

| elena a răspuns:

Mai asteapta putin, ce "te grabesti ca fata la maritat", care se teme sa nu-i fure cineva mirele. iti este frica sa nu ti-l dizvirgineze alta si vrei sa o faci tu intai...lasa-l sa faca macar 18 ani, daca o trage sa stie ca a fost major si a facut sex cu o minora.

| catthshshshs a răspuns:

E devreme la 15...nu te grabi ca sa regreti mai tarziu.Ai toata viata inainte!winking

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Mai asteaptahee hee
la 15 ani ar trebui sa ai alte prioritati cum ar fi scoala si altele nu viata sexuala straight face

cami
| cami a răspuns:

Nu amanDoi, ci doar el! Daca si tu ai fi fost la fel de hotarata, nu mai aveai astfel de dubii.
Sfatul meu: Mai asteapta...Nu-i capat de tara. Macar 17-18 sa ai.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca iti pui intrebarea asta inseamna ca inca nu simti cu adevarat ca trebuie sa faci pasul acest... Totul vine de la sine si dorinta e atat de puternica ca nu mai stai sa te intrebi, iar la 15 ani mai bine mai astepti ai toata viata inainte iar daca el teiubeste va intelege si te va respecta tinand cont de decizia pe care o vei lua

| Encore a răspuns:

Pai asa am vrut si eu sa mi pierd virginitatea cu o fata tot virgina... E foarte frumos asa descoperiti amandoi si daca sunteti pregatit de ce nu, oricum cred ca va iubiti si daca faci din iubire e cel mai frumos tongue

| alexa a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti.ai doar 15 ani ai tot timpul din lume sa o faci.mai bine mai astepti decat sa-ti para rau pe urma.bafta

| canarita a răspuns:

Inca nu esti pregatita si nici nu este nevoie sa fii curioasa prea tare...acum depinde cat de tare il iubesti...baieti virgini la 17 ani mai rar gasesti...vezi sa nu te minta ca sa te convinga pe tine sa renunti la virginitate.Cum sti tu ca el e virgin inca?

| Andreea_7493 a răspuns:

Acum tu faci ce vrei, ar trebui sa fi constienta de asta tongue ca pana la urma faci tot ce vrei si ce simti, nu ce spun altii, oricum eu zic ca e devreme straight face si ca mai poti astepta... dar e alegerea ta >big grin

| andreig a răspuns:

Pai...gasiti un loc in primul rand, tandru si romantic.la el mai degraba cand sunt ai lui plecati. puneti niste muzica sa nu auda vecinii cand zbierati laughing).si poate ar trebui sa luati un film porno ca sa vedeti cum sta treaba pentru ca nu aveti nici unu experienta... o sa fie bine :p

| urbanghost a răspuns:

Distrati-va cat sunteti tineri, ca dupa aia... straight face

| kayan a răspuns:

Eu zic ca daca tot ai 15 ani, e mai bine sa ramai virgina... in schimb, daca tot te mananca din cand in cand, sa stii ca ai si manutza si gurita... si tot trebuie sa inveti sa le folosesti si pe alea... plus ca s-a inventat ceva ce se numeste sex pe uscat, adica poti sa te dezbraci de tot in afara de bikini/chiloti/sac de rafie sau ce-ti mai acopera curul si ce vrei tu sa mai aperi... si lasa-l sa se frece de tine in toate pozitiile pana isi da drumu... astfel, o sa fie si el cat de cat multumit si tu o sa te obisnuiesti sa cureti sperma de pe haine sau cearceaf! happy

Mult succes!

PS: si nu uita, sexul oral n-a omorat pe nimeni (decat daca incerci deeptrought si te inecilaughing!

| gyanina a răspuns:

Spune-i iubitului tau sa mai astepte! esti prea mica pentru asa ceva mai asteapta macar 2 ani... si mai ales ca sunteti virgini poate ramai si insarcinata in lipsa kunostintelor sexuale... stai kuminte...winking

| alexxandru a răspuns:

Puscaria il paste mamiwinking! deci daca afla este de naspawinking!

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

Eu zic sa mai astepti vreo 2, 3 ani, ai toata viata inainte si cu cat asteptarea e mai lunga cu atat o sa fie mai frumos momentul.

| mms a răspuns:

Nu esti sigura ca vrei sa faci acest pas, deci mai astepta! Poate sint demodata dar eu zic ca cel mai bine e dupa 18 ani. Dupa 18 gindesti mai profund si patrunzi mai usor dincolo de aparente in ceea ce priveste partenerul...