| MariaCristina17 a întrebat:

Am 16 ani si am facut sex protejat si neprotejat, dar nu a finalizat in mine. In februarie am avut ciclu pe data de 10, acum suntem in 21 martie si eu inca nu am ciclu. Nu am prezentat nicio simptoma de gravida. Poate fi vorba de o sarcina aici? Nu suport ideea sa fac un test de sarcina. Mentionez ca in luna ianuarie am luat o pilula de a doua zi, dar urmatoarea luna (februarie) a venit normal. Luna aceasta mi-a intarziat 11 zile. Poate fi si aceasta pastila cauza? Va rog ajutati-ma si spuneti mi ce se intampla cu corpul meu?!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Dereglarea ciclului menstrual intr-o masura atat de mare se datoreaza cantitatii foarte mari de hormone sintetici proveniti din acea pastila nenorocita si blestemata folosita in luna Ianuarie, Efectele nefaste ale acelor hormoni asupra activitatii hormonale proprii pe care le deregleaza intr-o masura mai mica sau mai mare, de obicei devin evidente, oregnante si prezente in urmatoarele cateva luni (3-4) sau in cazuri mai grave chiar si 8-10-12 luni. Dereglarea ciclului menstrual poate provoca menstruatii cu totul atipice, si anormale pornite ''din senin'' la 2-3 saptamani sau cu intarzieri mari de 2-4 saptamani dar care deseori pot deveni intarzieri si de 2-3 luni. Depinde de fiecare organism in ce fel face fata la acea ''otrava'' care poate provoca sterilitate partiala dar exista si cazuri de sterilitate definitiva. Atunci cand lipseste ratiunea si se greseste flagrant, este valabila zicala ''Unde nu-i cap, vai de...p****** ta/voastra'' in cazul in care confundati un medicament extrem de periculos si nociv cu ''mentosanul'' Roaga-te ca in cazul tau efectele negative sa nu fie dintre cele mai drastice si cu urmari negative pe tot restul vietii tale. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, avand sex neprotejat te-ai suspus riscului de sarcina, chiar daca nu a ejaculat in tine, cu sperma care a ramas pe teava, de la partida anterioara de sex.
Cum ai luat pastila de a doua zi in ianuarie, ciclul si ovulatia nu-se mai pot calcula, pentru ca totul este dat peste cap, de sistemul tau hormonal, pentru urmatoarele 3-12 luni.
In cazul asta, era necesar sa ai doar sex protejat, pentru ca ovulatia se poate intampla oricand.
Cat despre menstra, uita sa mai numeri, ca pastila de a doua zi ti l-a dat peste cap!
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex, ca sa stii sigur daca esti gravida.

| MariaCristina17 explică (pentru Violleta2022):

Este posibil sa nu am ciclu luna aceasta? Daca da, ar trebui sa ma sperii foarte tare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaCristina17):

Bineinteles ca este posibil orice!
Ciclul oricum nu se mai poate calcula dupa ce ai luat pastila asta.
Nu-ti ramane decat un test de sarcina, pe care poti sa-l faci dupa 21 de zile de la partida de sex.

Totusi, nu stiu de ce ar trebui sa te sperii... daca ai ales cu buna stiinta si nefortata de nimeni sa faci sex neprotejat, inseamna ca ti-ai asumat acest risc si nu ar trebui sa fii deloc speriata.

| sofisis a răspuns:

In mod normal, daca prima luna de la pastila ti-a venit normal, se presupune ca si luna urmatoare iti va veni normal. Deci nu este de exclus o sarcina. Facand sex neprotejat automat te expui la risc de sarcina pentru ca desi nu ejaculeaza in tine, tot are sperma ramasa pe teava care iese insesizabil in timpul partidelor de sex.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Si de la acea pastila poate intarzia, dar sa nu excludem sarcina, daca in 5-6 zile nu vine menstruatia fa un test de sarcina, asta daca au trecut 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat.

| MariaCristina17 explică (pentru MihaiNicu23):

Am facut testul chiar azi. A iesit negativ. Sigur a intarziat din cauza pastilei, nu?

| MariaCristina17 explică (pentru MihaiNicu23):

Poate sa fie si din cauza stresului? Sincer am stat destul de stresata cand am vazut ca nici in a 4 zi nu mi-a venit...

| anonim2725 a răspuns:

Nimic. Absolut nimic asa ca nu te panica. Eu, nu am niciodata ciclul la timp. Vine cand vrea el. Odata nu mi-a venit o luna intreaga.

| MariaCristina17 explică (pentru anonim2725):

Nu stiu ce sa zic... nici eu nu l am avut regulat mereu. Ori imi venea cu vreo 3 zile inainte de termen, ori imi intarzia 3. Acum au trecut 11 zile si imi fac griji. Pana sa mi incep viata sexuala am avut si eu o luna in care nu mi-a venit deloc, dar nu mi-am facut griji pentru ca auzeam ca au patit o mai multe fete.

| MariaCristina17 explică:

Nu te am intrecut!

| MariaCristina17 explică:

De curiozitate, dc zici asta? Stii ceva sigur despre problema mea? Daca da, zi mi te rog