| addictedtohim a întrebat:

Am 16 ani si am tot observat ceva la mine care deja incepe sa ma deranjeze! Când plac un băiat si el nu ma place,ma atrage foarte mult si am mult curaj sa ma apropii de el, când băiatul dat ma place si deja se apropie el de mine, parcă pierd increderea in mine si imi este rușine,gen il resping că mi se pare naspa! Mereu mi se întâmplă asta și nu ma pot apropia cu adevărat de nici un băiat, de ce? Plac un băiat care nu ma place=sunt foarte curajoasa si vreau sa il câștig, plac un băiat care ma place inapoi=parcă fug, imi este si rusine sa ma apropii de el cu toate ca il vreau. Ce sa fac? Sunt eu unica ciudată căreia i se întâmplă asta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Paul754880338 a răspuns:

Nu ai incredere in tine pentru asta pozezi in fetita cu tupeu. Nu ai incredere in tine, de aia iti este teama sa te implici mai mult. Poate ca nu este timpul pentru asta, dar cu siguranta a venit timpul sa stai de vorba cu tine si sa iti recunosti punctele rele ca si pe cele bune in loc sa pretinzi ca esti altcineva decat esti. Sa te ascunzi de problema nu este o rezolvare.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te comporti ca o fetita razgaiata, care nu stie ce vrea din cauza imaturitatii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa mai astepti cativa ani pan ce te vei maturiza mult mai mult fata de cea copilaroasa din prezent. big grin

| Mosotti a răspuns:

De ce sa pierzi increderea? Doar ca te resping unii? Tu ai impresia chiar fara sa-ti dai seama ca daca nu te accepta toti, nu esti tu destul de ok, nu este asa.
Esti foarte okey, e normal unii sa te placa, altii nu, nu exista perfectiune. Asta trebuie sa intelegi.

Nimeni nu e placut de absolut toti oricat de aratos sau aratoasa e.
Deci mergi cu cei ce te plac, asta e ceva normal.

Renunta la chestia "daca nu ma plac toti nu sunt suficient de ok", si vei scapa de problema, e o eroare de gandire pe care nu o realizezi, ca de acolo vin sentimentele alea de neincredere.

| Andreeush a răspuns:

Înseamnă că nu ai încredere în tine.

| Goete a răspuns:

Undeva "adanc" iti este fr8ca de o relatie, poate s-au despartit parintii tai sau ai avut o trauma cu perechea ta in viata ta anterioara?

| Crackman a răspuns:

Uite asa se creeaza tipele alea la 35 singura cu 10 pisici happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu va fi asa.
Cand iti doresti foarte mult un lucru si lupti sa il ai, si nu il obtii, cand deja l-ai obtinut, nu mai are farmec pentru tine.
Se intampla tuturor.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e problema psihiatrica, e o depresie ascunsa cu deficit de endorfine cumva, un om sanatos se bucura de ce are mult timp. Mi se pare ca dopamina dadea dorinta si motivatia, cam ce zici tu pana ajungi la un lucru, si endorfinele te fac sa te bucuri de acel lucru dupa aia. Deci..problema medicala.
Se intampla tuturor care nu sunt in regula.

Si nu sunt in regula pentru ca ii deranjeaza ca nu obtin ce vor, iar cand au ceva nu se bucura, deci e clar ca trebuie sa ia masuri, sa se duca la un medic sa auda o parere.
Daca nu face asta, nimic nu se va schimba.

| acerr a răspuns:

Well,cauza si efect... posibil sa emani ceva hormoni de apropiere si respingere. Asta e

| Katie1356 a răspuns:

Din ce spui, se pare ca nu ai destula incredere in tine pentru a initia o relatie. Trebuie sa inveti sa iti gasesti punctele forte, calitatile, lucrurile care te fac speciala si sa inveti sa ti le cultivi.
Nu are de ce sa iti fie rusine, toti suntem oameni, toti avem calitati si defecte. Nu iese nimeni ranit daca doar vorbiti. Cauta subiecte banale pentru inceput, sa te acomodezi cu prezenta lui, subiecte din sfera ta de interes pentru a nu te panica. happy