| Roxi6758 a întrebat:

Am 16 ani și este a 8-a zi de întârziere a menstruației. Ultimul contact sexual l-am avut in luna Iulie cu o săptămâna sau doua înainte sa-mi vina menstruația, contactul a fost protejat iar iubitul meu a ejaculat afara chiar dacă avea prezervativ. Menstruația a venit la timp luna trecută iar luna asta este in a 8-a zi de întârziere. Precizez ca n-am niciun simptom de sarcina, n-am absolut nimic. Am avut acum 2 zile o durere de spate și o jena sub burta dar de atunci n-am mai avut nimic. Credeți ca sunt însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual este dereglat si din acest motiv sangerarile menstruale se produc neregulat. Intro astfel de situatie femeia trebuie sa se prezinte la cabinetul ginecologic pentru a fi cat mai amanuntit consultata, fiindca doar procedand asa, medicul are posibilitatea sa stabileasca care sunt motivele care provoaca dereglarea activitatii hormonale si implicit si cea a ciclului menstrual. Din descrierea ta reiese ca posibilitatea de formare a sarcini este exclusa in totalitate in conditiile precizate fiindca dupa ultima mestruatie NU au mai fost intretinute acte sexuale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Blueberry8 a răspuns:

Insarcinata nu.Ai ciclu regulat sau neregulat? Daca e neregulat, asteapta sa vina, daca e regulat ai dereglari hormonale, sau esti racita happy.