| Macanache345 a întrebat:

Buna! Am 17 ani (18 anul asta) si am nefericita ocazie in cazul meu de a fi insarcinata. In lege scrie ca peste 16 ani medicul ginecolog poate sa ma ajute fara acordul parintilor (nu este vorba de operatie ci tratament medicamentos). Stiti vreun cabinet in Bucuresti care ma poate ajuta?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa intri in legatura cu secretariatul unitatii medicale tel. 0727 235 233 :
https://mifepristona.ro/
https://avort.ro/ tel. 0745.388.298
(apel cu tarif normal)

| isemilia a răspuns:

Daca astfel scrie in lege, orice cabinet, presupun. Intreaba si la categoria Legislatie, de siguranta. In principiu legea e respectata de toti doctorii sau asa ar trebui cel putin.

| rapandula a răspuns:

Prea scumpe prezervativele? Sau ti-a placut prea mult madularul fara 1mm de cauciuc pe el?

| larmesdelilac a răspuns:

Caută pe net o clinică de ginecologie, de preferat să te uiți și la recenzii, și apelezi numărul de telefon de acolo. Dacă ai o prietenă/rudă de incredere, ia-o cu tine, ține cont că va trebui să plătești.
Ah, și ar fi mai bine să te desparți de persoanele cărora nu le pasă de tine.
Ai grijă.

| Alberto154 a răspuns:

Te rog, nu-ți ucide fetita sau băiețelul pe care îl porți. Avortul este crima și un păcat imens, strigător la cer. Dumnezeu pune sufletul în acel copil în momentul concepției, cand spermatozoidul fecundeaza ovulul, deci ori ca faci avortul a 2 zi după concepere prin pastila de a 2 a zi, ori ca îl faci la 6 luni, e la fel de mare crima, și omori, la propriu un OM, pe copilul tău.Revino asupra deciziei, evita aceasta ucidere, nu ți păta sufletul cu sângele acestui copil al tau, te rog. Iartă ma dacă am fost dur, dar asta e adevărul, avortul e o crima de om, si cei care omoară, se numesc criminali.

| larmesdelilac a răspuns (pentru Alberto154):

E un embrion, nu un om. Avortul nu e o crimă. Tinerele ca ea au nevoie de educație in privința asta, nu de concepții comuniste.