| anonima023a a întrebat:

Buna, am 17 ani iar in urma cu 5 saptamani am avut un contact sexual neprotejat, nu vreau sa sariti cu gura ca am asteptat atat de mult dar vreau sa zic ca si luna trecuta si luna aceasta mi-a venit ciclul dar cu cateva zile mai devreme, sunt foarte speriata deoarece de aproximativ 3saptamani mi-a crescut burta si imi e frica sa fac un test, imi e frica de rezultat deoarece in caz potiv nu stiu ce o sa fac, va puteti da cu parerea va rog!?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ai amintit ca pe perioada celor 5 saptamani care au trecut de la momentul intretinerii ultimului act sexual s-au produs deja 2 menstruatii, reiese foarte clar ca acel contact sexual a fost intretinut cu foarte putine zile inainte de a incepe prima menstruatie dintre cele 2 produse. In cazul in care rationamentul este corect reiese cat se poate de clar si sigur ca sexul respectiv a fost intretinut in perioada celor 9-10 zile 100% NEFERTILE de dinaintea MENSTRUATIEI, astfel ca in urma sexului respectiv chiar si daca sperma a fost ejaculata in vagin, formarea unei sarcini a fost in mod absolut sigur IMPOSIBILA. Daca nu ai intretinut si alte contacte sexuale neprotejate intre cele 2 menstruatii se poateelimina/exclude orice posibilitate de a exista o sarcina instalata in uterul tau. Burta NU incepe sa creasca dupa trecerea a 2-3 saptamani de la sex fiindca este absolut IMPOSIBIL din moment ce o sarcina este MICRONICA adica INVIZIBILA pana in a 6-7-asaptamana de sarcina cand apare prima forma VIZIBILA de marimea unei seminte de mar si cu greutatea de 1 gram. Ar fi cazul sa te informezi corect in privinta tuturor acestor aspecte ce tin de sarcina din moment ce ti-ai inceput viata sexuala. Efectuarea unui test de sarcina este complet/absolut inutila in privinta determinarii existentei unei sarcini in aceasta situatie si conditiile descrise, insa o poti face doar pentru linistea ta sufleteasca. Multa sanatate!

| anonima023a explică (pentru corbulalbrosu):

Imi poti spune te rog posibile cauze de crestere a burticii in situatia descrisa de tine, balonarea nu cred ca tine atat de mult iar burta e destul de vizibila

4 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Modificările burţii sunt nesemnificative după o lună şi putin de sarcină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asuma-ti ceea ce ai facut. Este cea mai buna alegere pe care o poti face. Fa-ti testul fara vreo teama. Vezi cum a iesit, iar daca iese pozitiv, ai toate motivele sa-l pastrezi. Trebuie sa te gandesti inainte nu dupa ce apare un copil nevinovat.

| Papusel24 a răspuns:

Buna! Stai linistita, fiecare o face cand simte momentul (eu aveam 15 ani). Daca ciclul a venit nu ai de ce sa iti faci probleme chiar daca a venit cu cateva zile mai devreme (mi se intampla si mie), se datoreaza hormonilor. Cat despre burtica nu stiu ce sa spun decat ca poate fi tot de la hormoni...