| geanygeany a întrebat:

Am 17 ani si cand m-am dezvirginat m-a durut oribil, dar nu a curs sange deloc, a doua oara cand am facut-o m-a durut iar, dar nu la fel de rau, o durere suportabila, e normal? Si daca da, cand nu o sa ma mai doara deloc? Mentionez ca n-am folosit prezervativ nici prima oara nici a doua

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In majoritatea cazurilor in care exista o compatibilitate evidenta in privinta marimii celor 2 organe genitale, senzatia de durere va apare in cazul primelor cateva acte sexuale (posibil 3-5 la numar?) si pe urma si in timpul urmatoarelor cateva acte sexuale poate sa mai apara senzatia de disconfort insa aceasta va fi din ce in ce mai putin sesizabila. Este un fapt constatat si stabilit in mod foarte sigur ca atunci cand este folosit prezervativul, durerea resimtita de fete in timpul dezvirginarii este foarte mult diminuata incat nivelul durerii resimtite este de doar 1/3 sau chiar 1/4 fata de cea indurata atunci cand nu este folosit prezervativul. Este de asemenea stabilit stiintific si medical ca sangerarea din timpul dezvirginarii se produce/apare numai in cazul a 42% din numarul total al femeilor dezvirginate. In astfel de situatii cum este si cel descris de tine in prezenta intrebare, este indicat dar si recomandat, ca viitoarele acte sexuale sa fie intretinute numai dupa ce va dispare complet senzatia de durere si de asemenea ca urmatoarele cel putin 5-10 actele sexuale sa fie intretinute cu prezervativ montat pe penis. Individul care te-a dezvirginat pur si simplu si-a batut joc de tine, motiv pentru care singurul calificativ ce-i poate fi atribuit este cel de dobitoc iresponsabil. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu uita sa folosesti prezervativ ori de cate ori faci sex cu cineva. Este pericol sa ramai gravida sau sa iei o boala sexuala.

| Sofer a răspuns:

E normal. Nu o sa mai doară după ce te obișnuiești cu sexul.

| cristian200313 a răspuns:

Este normal. Pentru ca te-a dezvirginat, normal ca o sa te doara.
Poate te-ai nascut fara himen... Deaia nu ti-a curs sange.
Data viitoare, foloseste prezervativul, pentru siguranta ta.