| d3press0ss a întrebat:

Buna, Am 17 ani si sunt impreuna cu prietenul meu de 1 an si aproape 6 luni si nu inca nu am facut nimic, el nu mi-a propus, a spus atunci cand sunt eu pregatita ma asteapta.Dar am o teama pe care am avut-o dintotdeauna! Teama de o sarcina nedorita, chiar daca folosim prezervativ..tot ma simt asa. Niste sfaturi sa scap de teama asta va rog? Multumesc!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gandeste partea buna folosind un lubricant nu se va deteriora prezervativul

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dar Petting ati facut?! Daca nu, de ce?! La sex nu se trece asa, doar ca aveti ceva vechime mai ales ca esti foarte tanara!
Daca nu treceti prin etapa asta, care are rolul sa va invete sezatiile limitele si cum reactioneaza corpul la atingeri si mangaieri, sexul va fi foarte dezamagitor, pentru ca el va termina foarte repede si tu vei ramane cu buzele umflate...
SEXUL NU E CIOCOLATA, SA PLACA INSTANT!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, DIN ORICE sau si mai si chiar si... DIN NIMIC asa cum din nefericire inca mai cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in cazul in care sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul are loc in una sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Fiindca doar in acele zile amintite se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU si din lichidul preejeculator asa cum sustin unii agarici ageamii de pe acest site.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN, indiferent de cantitate, in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila.
Teoretic posibilitatea de a se putea forma o sarcina in urma unui act sexual neprotejat este foarte mic de doar 2-4% chiar si daca sperma este ejaculata in vagin intentionat insa acest lucru se intampla in perioada de infertilitate a ciclului menstrual.
3.) La ora actuala exista mai multe metode de protectie si de contraceptie foarte eficienta, a caror folosire corecta elimina orice posibilitate de formare a sarcinii intr-o proportie care este de peste 99%. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

În plus față de cele două răspunsuri utile de aici aș mai veni cu un sfat: ca să mai scapi de o bună parte din stres, folosește pe lângă prezervativ un spermicid (Contracept M de pildă). Două metode contraceptive combinate au cea mai mare eficiență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei îți mai repetam și noi încă o data pentru ce e prezervativul. Pentru EVITAREA unei SARCINI NEDORITE...

| Spartacus12345 a răspuns:

Draga mea, toata lumea are foarte mari emotii la prima experienta sexuala. Este ceva firesc. Si mai trebuie sa stii ca sunt anumite conditii ca sa se realizeze o sarcina. Calceaza perioada in care nu esti fertila, iar daca mu te descurci, vorbeste cu mama ta ca intre fete( sper ca ai inteles ce am vrut sa zic pentru ca sunt baiat si nu ma pricep la asta).
Apoi prietenul tau trebuie sa desfaca cu grija ambalajul prezervativului ca sa nu il rupa( sa nu foloseasca unghiile sau obiecte ascutite) si trebuie sa il intinda inainte sa il puna pe penis ca sa nu se trezească cu varful afara. Dupa ce ati terminat, trebuie sa scoateti cu grija prezervativul, sa ii faceti un nod si sa il aruncati. Este posibil sa vedeti o gaura mica, ea poate fi de la unghiile tale sau de la cum ati facut nodul respectiv, dar nu trebuiesa va panicati.
Stai linistita, prima data dureaza foarte putin, poate ca nici nu vei realiza ce s-a intamplat. Trebuie sa te bucuri de moment pentru ca niciodata nu e ca prima data!
Deci. bafta!

| Marbella188 a răspuns:

Am avut aceeasi teama si de 6 luni inca nu am scapat de tot. Daca vrei da-mi un mesaj si vorbim mai multe. Pupici!