| anonim_4396 a întrebat:

Buna.Am 17 ani si vreau sa-mi fac vaccinul HPV.Este adevarat ca nu poti avea contact sexual in timpul celor 6 luni(adica pana la ultima doza)? Ce altceva ar trebui sa stiu despre vaccin?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nici cea mai mica interdictie de a intretine acte sexuale dupa administrarea vaccinului anti HPV.
Trebuie sa stii si sa intelegi ca prin vaccinarea impotriva virusului HPV (virusul uman Papilloma) NU te vei imbolnavi cu acest virus care provoaca cele mai multe cazuri de cancer al colului uterin, sau forme foarte urate de manifestare prin excrescente, negi, condiloame, etc. pe suprafata pielii in special in zona genital-anala. Multa sanatate!
https://www.reginamaria.ro/......a-anti-hpv
https://insp.gov.ro/......4-2017.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest vaccin nu te va proteja chiar de toate tulpinile.
HPV se poate transmite și dacă întreții relații sexuale protejat, sau se poate transmite de pe prosop.
Dar te va ajuta vaccinul împotriva multor tulpine HPV aducă îți va susține imunitatea contra acestui virus care se transmite cel mai frecvent pe cai sexuale și care Cauzează la femei cancer de col uterin.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi bine si chiar indicat sa nu mai transmiti prostii si informatii incorecte/eronate.
Cât durează eficiența vaccinului antiHPV
"" Odată ce schema de vaccinare împotriva virusului HPV a fost urmată, studiile au arătat o protecție de 100 %, până la 5 ani după vaccinare, cercetări privind eficiența ulterioară fiind încă în desfășurare. Vaccinul antiHPV protejează împotriva tulpinilor 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 și 58, considerate cele mai periculoase.""
Citeste si te informeaza corect din surse medicale sigure inainte de a mai... recidiva. :))
https://www.catena.ro/......ul-antihpv