| Ionmaria12 a întrebat:

Buna.
Am 18 ani si cred ca sunt insarcinata, sunt cu baiatul asta de 4 luni, ce sa fac?
Parintii mei nu stiu, cum o sa reactioneze?
Ce sa fac?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La lucrul acesta trebuia sa te gîndesti înainte sa accepti sa faci sex, acum este prea tîrziu, cel mai bine discută cu mama ta spune i ca vei deveni mamă si ea bunică si ca ai nevoie de ajutorul ei in cresterea copilului pe care il vei aduce pe lume, asta daca nu vei comite o crimă avort.

| ania a răspuns:

In primul rand sa nu ucizi copilul indiferent cum va reactiona orcine.Ar fi situatia ideala sacva cssatoriti cu tatal copilului si sa cresteti impreuna copilul.
Mama naturala a fiului meu mai mare a ramas insarcinata la 17 ani cu patronul ei insurat care n- a vrut sa stie de copil si ea l-a parasit la 5 zile dupa nastere dar macar i- a daruit darul vietii si l- am adoptaf noi. In fiecare judet la protectia copilui sunt liste lungi de cupluri care astrapta ani de zile sa poata adopta un copil.Sunt si fundatii care ajuta fetele insarcinate si le primrsc pe cele care famila nu le sustine. Si fiul meu mai mare e recuniscator ca nu a fost avortat si a spus ca atunci cand o va intalni pe cea care l- a nsscut ii va soune ca o iubeste.

| Violleta2022 a răspuns:

Intai fa un test de sarcina, ca sa fii sigura ca esti insarcianta, dupa care iti poti informa si parintii.

| Ionmaria12 explică (pentru Violleta2022):

Am facut astazi 2 si au iesit negative

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionmaria12):

Ai vazut ca nu a fost asa de greu, sa aflii un rezultat?
Iti faceai griji inutile.
De acum inainte folositi prezervativul la absolut toate partidele sexuale si nu va mai exista stres si nici posibilitati de a ramane gravida, pana nu decizi tu ca vrei sa ramai.

| Ionmaria12 explică (pentru Violleta2022):

Da multumesc pentru sfat dar menstruatia tot nu i mi-a venit ce ar putea fi si in plus ma doare pe sub burta si spatele

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionmaria12):

Menstruatia nu ti-a venit pentru ca (probabil) ai ciclul de tip neregulat.

| Sofer a răspuns:

Iubitul tău știe ca ești însărcinată?

| MValentin a răspuns:

Bună^^! Am trecut prin situația ta oarecum.
Iti sugerez sa te gândești daca nu vrei copilul. Ma gândesc 90% ca nu.
Astfel:
Daca au trecut 2 săptămâni de la actul sexual ce crezi că ar fi fost,, nesigur,, fa un test de sarcină. Astfel daca da pozitiv trebuie sa intri in legătură cu un cabinet de ginecologie. Acolo in urma unor teste ce sa ateste că esti însărcinată veti discuta un plan de avort.
Poate fi prin chiuretaj sau poate fi medicamentos. Pretul ar porni undeva de la 450-500 lei in sus.
Sper sa iti rămână aproape acest băiat in momentele de acum! Sănătate multa si fara frica

| Xtyx a răspuns:

Ai 18 ani! Asuma-ti consecințele. Viața e frumoasă, curaj?