| Mariammmmmm a întrebat:

Am 18 ani si luna trecută pe 31 am avut primul contact sexual. Pana in prezent am mai avut cam 6-7 contacte sau chiar mai bine, inclusiv astazi, ideea e ca toate contactele au fost protejate, am folosit Durex Safe si lubrifiant tot timpul. Ideea e ca trebuia sa imi vina menstruația ieri si nu a venit. In mod normal am avut mereu un ciclu regulat, dar de data asta sunt cam speriata. Am facut dimineata un test de sarcina care a iesit negativ, dar tot nu sunt liniștita. E din cauza ca mi-am început viața sexuală si sunt putin răcita jos sau e vorba de o posibila sarcina? Mulțumesc

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea pornirii menstruatiei se datoreaza si a aparut pe fondul unor dereglari hormonale de moment produse in organismul tau din cauze/motive care uneori sunt imposibil de determinat. Fiindca protectia contraceptiva folosita a ramas mereu intacta la terminarea fiecarui contact sexual, se poate aprecia fara teama de a gresi ca este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in aceste conditii si drept urmare in zilele urmatoare va porni si procesul menstrual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca toate actele sexuale au fost protejate, nu ai cum sa fii gravida. Intarzierea de care vorbeste este din cauza transformarilor hormonale prin care trece corpul tau in urma inceperii vietii sexuale. Deci, mai asteapta cateva zile si trebuie sa-ti vina si menstruatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca toate contactele au fost protejate, atunci sansele sa fii insarcinata sunt infime, eu zic ca 2 zile de intarziere nu sunt asa de mult si se pot datora racelii

| JJ227 a răspuns:

Daca v-ati protejat, nu te stresa prea tare. E ceva normal sa iti intarzie dupa primul contact sexual. Atata timp cat situatia nu persista, ma refer sa nu dureze 1 luna - 2 luni, esti ok. O sa iti vina la un moment dat! Oricum, odata cu inceperea vietii sexuale, iti recomand sa faci si o vizita la ginecolog, pentru un control, macar 1 data pe an. Daca o sa continui ca pana acum, cum ai descris mai sus, vei fi ok! happy Cius!

| nutrbnume a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa iti continui viata sexuala cu 20$ pe autostrada

| Bogdan1410 a răspuns:

Inceperea vietti sexuale poate sa produca unele schimbari in organism, depinde de persoana