| madalina2043 a întrebat:

Bună! Am 18 ani și mi-am inceput viata sexuala cu propria vointa fara ca părinții sa stie, deoarece cred ca nu ar fi de acord.
Dar zilele astea am avut o discuta cu mama despre a nu imi începe viata și o vedeam foarte împotriva cu acest subiect și efectiv mi-a bagat o frica in mine și nu mai pot sa ii spun ca deja am făcut acest lucru..deoarece as fi vrut sa fie mai intelegatoare.Ce parere aveți?

12 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Din punct de vedere legal nu are ce sa-ti mai faca, s-ar impune deja unei persoane adulte, ca la noi, in Romania, asa se considera, de la 18 ani am fi adulti. Dar te-ai intrebat cat de mult se asemeana gandirea ta cu cea a unui adult real, sa zicem cu cea a mamei tale? Lasand deoparte protectia pe care un parinte o are fata de copil! Ei? Acum incearca sa vezi de ce ea vede atata pericol? Ti-a explicat? Ti-a spus ca dupa primul contact sexual, la o anumita perioada, femeilor le e recomandat sa faca anumite teste medicale? Stii despre protectie si ce boli se pot transmite? Stii despre traficul de carne vie ( de la ce inseamna si cum ajung unele fete acolo )?

Ma rog, eu initial doream sa te fac sa intelegi ca la varsta ta, inca nu ai dezvoltata nici experienta de viata si nici creierul in sine pentru a gandi ca un adult INCA. Nu o fac sa te ironizez pe tine sau pe toti cei de varsta ta ( unii, prin miracol, aveti gandirea mai matura, tot respectul ), ci pur si simplu, vei vedea ca undeva abia pe la 25 de ani incepe sa apara adevarata gandire. Vei sta mai mult sa te gandesti daca e ok sau nu, daca merita sau nu si vei ceda mai greu instinctelor, vei alege mai greu, vei vedea altfel nevoile si chiar gandirea de acum.

Tot ce pot sa iti recomand e sa joci in continuare rolul copilului si sa vorbesti atat cu mami cat si cu tati despre multe intrebandu-i "de ce". Si roaga-i sa nu se mai rusineze, sa spuna franc daca vor sa te ghideze, doar ai trecut de 18.

Ah! Si gandeste-te bine daca nevoia sexuala asta e o prioritate. Ai toata viata inainte, te vor curta baietii mereu, o sa poti cunoaste fel si fel de persoane, important e sa ai grija de tine si sa fii respectata, altfel vei fi curtata de oameni pe masura.

| darrio2007 a răspuns:

Ai 18 ani, esti liberă să faci asta. Nu iti poate interzice mama. Tot ce conteaza este sa te protejezi, sa nu iti vina vreun copil prea curand.

| AnotherGirl a răspuns:

Bună! De ce te temi? Ce ți-ar putea face? Și de ce consideri că e musai să îi spui că ți-ai început viața sexuală?

Îți dau dreptate că ai fi vrut să fie mai înțelegătoare, însă dacă nu este, pur și simplu nu-i spune. happy Nu ai făcut crimă de om și oricum la un moment dat ai fi făcut-o, e și ea conștientă de asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca ar trebui sa fii cinstita si sa-i spui advarul!

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Mai. Fii. Bou!

| VoidEternal a răspuns:

18 ani e ok zic eu (ca părinte).
Eu zic că nici mamei tale nu o sa i se pară un capăt de țară.

| anonimuIl a răspuns:

Este foarte bine ca mama ta să știe cu ce băiat faci sex că ea este ferm convinsă că faci sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După puțin research, îmi dau seama că nu ai ce să îi spui mamei tale pentru că tu nu ai acționat fiind documentată, ci doar din teribilism.
Târziu vine mama cu discuțiile. E vina ei că nu a început să îți vorbească cu ani în urmă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Nu-ți rămâne decât să începi să înveți cum să accepți că mama ta precum și alți oameni nu pot fi așa cum îți dorești tu ci așa cum aunt ei

Nu-ți mai fie teamă și încearcă pe cât posibil să nu vorbești cu oricine despre asta ci doar cu persoanele de încredere ca să nu afle, astfel daca va afla la un moment dat deja tu vei avea o vârstă înaintată și nu va mai conta

Dacă află să zicem mai devreme tot n-ai de ce să simți frică pentru că nu vei pati nimic grav

Un părinte în adevăratul sens al cuvântului ar fi știut că e ok să faci pasul asta la 18 ani și ți-ar fi fost în același timp prieten decât o mamă care îți induce teamă

Succes

| Anonimalex6996 a răspuns:

Bună. Sincer îți spun, pana la urma este majora. Dacă dorești sa poți sa ii spui adevărul indiferent de consecințe, încearcă sa devii independenta. Adică sa nu mai stai pe banii lor. Atunci, orice ar spune, tu ești pe picioarele tale. Pana la urma vor înțelege oricum, dacă exista sentimentul de părinți în sufletul lor, nu pot sta supărați sau fără sa vorbească cu propriul copil ani întregi.
Oricum, ai grija de tine și ai grija cu ce baieti ajungi sa fi, deoarece mulți în aceasta generație se bucura doar la câteva minute de bucurie în loc sa găsească pe cineva cu care sa aibă o viata întreaga de bucurie

| Supainstant a răspuns:

Unii parinti chiar au asteptari nerealiste... daca nu poti sa fii deschisa fata de ea, e pierderea ei ca parinte, nu a ta.

| contanonim37 a răspuns:

Este evident sa te sperie, pentru ca te iubeste si probabil ii este frica sa nu ramai ranita in dragoste, probabil o trauma a eii vrea sa te atentioneze pe tine, fii sigura pe tine si bucura te de viata, ii spui dupa cativa ani, sau niciodata pentru ca iti va face un mare scandal cel mai probabil.